Джоузеф Байдън е 46-ият президент на САЩ. 78-годишният бивш вицепрезидент на Барак Обама изпревари на финала Доналд Тръмп в ключовия щат Пенсилвания и така събра 273 електорални гласа, с което обезсмисли броенето в Джорджия, Аризона и Невада, където също води.
Негов вицепрезидент ще бъде Камала Деви Харис, досегашен сенатор от Калифорния. Камала Харис е юрист, тя е дъщеря на Доналд Харис - професор по икономика, емигрирал от Ямайка и Шаямала Гопалан - индийски учен и активист за граждански права.
В първата си реч, след като стана ясно, че той печели излорите, Байдън се опита да спечели и гласувалите за Тръпм, като обяви, че ще бъде президент на всички американци. Той обеща също така да върне отново уважението към страната си по целия свят.
"На първо време обаче, най-важното е здравето. Не можем да поправим икономиката, да възстановим жизнеността си или да се насладим на най-ценните моменти в живота - прегръдка на внуче, рождени дни, сватби, получаване на дипломи, всички моменти, които са най-важни за нас - докато не вземем този вирус под контрол. Нека също така тази свирепа ера на демонизиране в Америка да започне да приключва, тук и сега", коментира Джо Байдън. Той обяви, че протяга ръка за сътрудничество към републиканците в Конгреса. А и заяви намерение да се бори за прекратяване на "изкуствената търговска война" с ЕС.
Джо Байдън е роден на 20.11.1942 г. в Скрантън, Пенсилвания в семейството на католици от ирландско потекло, и живее там в продължение на 10 години, преди да се премести в Делауеър. Байдън е сенатор от щата Делауеър от 1973 до 2009 г., а от 20 януари 2009 до 20 януари 2017 бе вицепрезидент на САЩ, след като неуспешно се кандидатира за президент през 2008-а. Джо Байдън е дългогодишен член на Сенатската комисия по външни отношения, бил е председател на Сенатската комисия по правосъдие.
Вероятно до встъпването на Байдън в длъжност ще бъдем свидетели на серия от съдебни дела, които се кани да заведе щабът на Тръмп. Според изборния закон на САЩ всички въпроси, свързани с изборите, трябва да се решат до 8 декември. На 14 декември избраните електори трябва да се събират в столиците на съответния щат и да потвърдят решението на щата. Електорите трябва да депозират решението си в Сената на САЩ на 3 януари, а на 6 януари Сенатът трябва да официализира решението на 538-те електори. Ако Байдън премине през това, президентската инаугурация трява да се състои на 20 януари 2021 г. във Вашингтон.
Стана ясна и една от първите стъпки на Байдън след избирането му. Според телевизия CNN, той ще обяви в понеделник работна група от 12 души за по-ефективна борба срещу COVID-19. Тя ще бъде оглавявана от трима съпредседатели: бившият главен изпълнителен директор на здравните служби Вивек Мърти, бившият комисар по храните и лекарствата Дейвид Кеслер и д-р Марсела Нунес-Смит от Йейлския университет. Останалите членове ще станат ясни в понеделник.
Българският премиер Бойко Борисов стана един от първите държавни ръководители, които поздравиха Байдън и Харис. На профила си във "Фейсбук" той не само ги поздрави, но и ги увери в "решителността на българското правителство да работи за задълбочаването на партньорството със САЩ и за укрепването на трансатлантическото сътрудничество".
Поздравявам Joe Biden и Kamala Harris! Бих искал да потвърдя решителността на българското правителство да работи за...
Posted by Boyko Borissov on Saturday, November 7, 2020