Медия без
политическа реклама

Дългото броене приключи - Байдън е президент на САЩ

В Москва не се оптимисти за отношенията между двете страни при новия държавен глава

08 Ноем. 2020Обновена

Джоузеф Байдън е 46-ият президент на САЩ. 78-годишният бивш вицепрезидент на Барак Обама изпревари на финала Доналд Тръмп в ключовия щат Пенсилвания и така събра 273 електорални гласа, с което обезсмисли броенето в Джорджия, Аризона и Невада, където също води. 

Негов вицепрезидент ще бъде Камала Деви Харис, досегашен сенатор от Калифорния. Камала Харис е юрист, тя е дъщеря на Доналд Харис - професор по икономика, емигрирал от Ямайка и Шаямала Гопалан - индийски учен и активист за граждански права.

В първата си реч, след като стана ясно, че той печели излорите, Байдън се опита да спечели и гласувалите за Тръпм, като обяви, че ще бъде президент на всички американци. Той обеща също така да върне отново уважението към страната си по целия свят.

"На първо време обаче, най-важното е здравето. Не можем да поправим икономиката, да възстановим жизнеността си или да се насладим на най-ценните моменти в живота - прегръдка на внуче, рождени дни, сватби, получаване на дипломи, всички моменти, които са най-важни за нас - докато не вземем този вирус под контрол. Нека също така тази свирепа ера на демонизиране в Америка да започне да приключва, тук и сега", коментира Джо Байдън. Той обяви, че протяга ръка за сътрудничество към републиканците в Конгреса. А и заяви намерение да се бори за прекратяване на "изкуствената търговска война" с ЕС.

Джо Байдън е роден на 20.11.1942 г. в Скрантън, Пенсилвания в семейството на католици от ирландско потекло, и живее там в продължение на 10 години, преди да се премести в Делауеър. Байдън е сенатор от щата Делауеър от 1973 до 2009 г., а от 20 януари 2009 до 20 януари 2017 бе вицепрезидент на САЩ, след като неуспешно се кандидатира за президент през 2008-а. Джо Байдън е дългогодишен член на Сенатската комисия по външни отношения, бил е председател на Сенатската комисия по правосъдие.

Вероятно до встъпването на Байдън в длъжност ще бъдем свидетели на серия от съдебни дела, които се кани да заведе щабът на Тръмп. Според изборния закон на САЩ всички въпроси, свързани с изборите, трябва да се решат до 8 декември. На 14 декември избраните електори трябва да се събират в столиците на съответния щат и да потвърдят решението на щата. Електорите трябва да депозират решението си в Сената на САЩ на 3 януари, а на 6 януари Сенатът трябва да официализира решението на 538-те електори. Ако Байдън премине през това, президентската инаугурация трява да се състои на 20 януари 2021 г. във Вашингтон. 

Стана ясна и една от първите стъпки на Байдън след избирането му. Според телевизия CNN, той ще обяви в понеделник работна група от 12 души за по-ефективна борба срещу COVID-19. Тя ще бъде оглавявана от трима съпредседатели: бившият главен изпълнителен директор на здравните служби Вивек Мърти, бившият комисар по храните и лекарствата Дейвид Кеслер и д-р Марсела Нунес-Смит от Йейлския университет. Останалите членове ще станат ясни в понеделник.

 

Председателят на Федералната избирателна комисия на САЩ Трей Трейнър вярва, че в щатите, които все още преброяват бюлетините, се извършва измама. Трейнър бе назначен на поста през юни т. г.

Българският премиер Бойко Борисов стана един от първите държавни ръководители, които поздравиха Байдън и Харис. На профила си във "Фейсбук" той не само ги поздрави, но и ги увери в "решителността на българското правителство да работи за задълбочаването на партньорството със САЩ и за укрепването на трансатлантическото сътрудничество".

 

Поздравявам Joe Biden и Kamala Harris! Бих искал да потвърдя решителността на българското правителство да работи за...

Posted by Boyko Borissov on Saturday, November 7, 2020

 

МОСКВА: БАЙДЪН УЧАСТВАШЕ В ЗАДЕЙСТВАНЕТО НА АНТИРУСКИ САНКЦИИ

В Русия не се опитимисти за двустранните отношения със САЩ при новия държавен глава. "Джо Байдън едва ли ще внесе положителни корекции в политиката на Вашингтон спрямо Русия, тъй като лично е участвал като вицепрезидент в задействането на антируски санкции, но Москва е готова да работи с всеки ръководител на американската администрация". Това е заявил Леонид Слуцкий, председател на комисията по международни въпроси в Държавната дума (долната камара на руския парламент), предаде ТАСС, цитирана от БНР. Слуцкий е припомнил предизборни изказвания на Байдън, в които той директно е наричал Русия „основен враг“ на САЩ.

"Избирането на Байдън ще засили антируската реторика с акцент над персоналните санкции", смята Андрей Климов, председател на комисията за защита на държавния суверенитет в Съвета на федерацията (горната камара на парламента). Пред РИА Новости Климов е припомнил, че докато демократите са били начело на САЩ, е бил иницииран закон за сдържането на Русия. 

 

ИВАН КРЪСТЕВ: ГОЛЕМИЯТ ВЪПРОС Е КАКВО ЩЕ ПРАВИ ТРЪМП ПРЕЗ СЛЕДВАЩИТЕ МЕСЕЦИ

„Това са изборите, на които са гласували най-голям брой американци като абсолютно число. Поляризацията не е просто поляризация, а езикът на две групи. Има две Америки. Няма американски президент, който да е избиран с толкова много гласове, както Джо Байдън. Но разделението остава по това къде живееш, какъв е цветът на кожата ти“. Това коментира пред БНР политологът Иван Кръстев, ръководител на Центъра за либерални стратегии и изследовател в Института по по хуманитарни и социални науки във Виена.

По думите му е възможно разделението да стане и институционално: „Чак през януари ще разберем кой контролира Сената. Ако републиканците запазят контрола си върху Сената, големият въпрос е как Байдън ще работи с тях... Много от сенаторите в републиканската партия обаче не бяха щастливи от начина, по който Доналд Тръмп управлява. Те стояха зад него, защото ги беше страх, че ще бъдат убити с туит... Големият въпрос е какво ще прави самият Тръмп през следващите месеци. Едно от нещата е да даде знак какво ще прави през следващите четири години. Най-вероятно ще обяви себе си за лидер на съпротивата срещу Байдън и демократите. Той ще вземе три или четири вътрешнополитически и външнополитически важни решения, за да направи много трудно за Байдън да промени позицията по тези въпроси. Едно от нещата е възможността за агресивни търговски действия спрямо Китай или допълнителен натиск спрямо Иран“.

Кръстев прогнозира, че „най-вероятно няма да се стигне до произнасяне на Върховния съд ... Идеята, че всички назначени от Тръмп съдии автоматично ще гласуват за него, не е вярно. Един казус може да стигне до Върховния съд и това е Пенсилвания... Доналд Тръмп е известен с това, че не губи лесно и красиво“. 

Изборът на Байдън не означава, че светът се е върнал към епохата преди Тръмп, категоричен беше българският политолог. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

ОЩЕ ОТ ЧУЖБИНА

Яхта на българин за милиони евро изгоря в Гърция

17 Ноем. 2024

Рюте избра македонка пред Мария Габриел за зам.-шеф на НАТО

19 Ноем. 2024

САЩ разполагат в Шотландия P-8A Poseidon за първи път след Студената война

17 Ноем. 2024

"Няма Путин, няма война!" - хиляди руснаци на протест в Берлин

17 Ноем. 2024

Тръмп номинира още двама милиардери за министри

20 Ноем. 2024