Грузинската полиция стреля с водно оръдие и сълзотворен газ срещу демонстранти, докато хиляди излязоха по улиците за втори вечер в знак на протест срещу правителството, което отложи преговорите за членство в ЕС. Сблъсъците продължиха през цялата нощ срещу събота, предаде БГНЕС. МВР съобщи за 107 задържани, на които са наложени глоби за неподчинение и хулиганство.
Страната е разтърсена от безредици, откакто управляващата партия „Грузинска мечта“ обяви победа на парламентарните избори през октомври, които проевропейската опозиция обяви за фалшифицирани.
Tbilisi Now!
— Mariam Kasrashvili 🇬🇪🇺🇦🇪🇺 (@KasrashviliM) 29 ноември 2024 г.
In front of the Parliament 🇬🇪🇪🇺
Stand with Georgia!
📸 Ezz Gaber #TbilisiProtests #Georgiprotests pic.twitter.com/bRwh0d0VDP
В телевизионно обръщение към нацията прозападната президентка Саломе Зурабишвили, която е в конфликт с управляващата партия, заяви: „Движението на съпротивата започна... Аз съм солидарна с него. Ще останем единни, докато Грузия не постигне целите си: да се върне на европейския си път, да осигури нови избори.“
Изявлението на министър-председателя Иракли Кобахидзе на 28 ноември, че Грузия замразява преговорите за присъединяване към Европейския съюз до 2028 г., предизвика яростна реакция от страна на опозицията и протести.
На 30 ноември полицията за борба с безредиците стреля с водно оръдие и сълзотворен газ по протестиращите в подкрепа на ЕС, събрали се пред парламента в Тбилиси, които хвърляха яйца и фойерверки.
Another peaceful protester
— luka Mishveladze (@LukaMishveladze) 30 ноември 2024 г.
who was beaten by police forces#GeorgiaProtests #TbilisiProtests pic.twitter.com/gWOvBpPiRc
По-късно избухнаха сблъсъци между протестиращите и полицията, която се впусна да разчиства района пред парламента, като биеше демонстрантите, някои от които хвърляха предмети.
Независимата телевизия „Пирвели“ съобщи, че една от нейните журналистки, отразяващи протеста, е била хоспитализирана със сериозни наранявания, след като полицията е пребила нея и оператора.
🇬🇪 | Unbelievable scenes on Rustaveli Avenue as riot police encircled the remaining protesters and began brutally dispersing them at 6 AM. pic.twitter.com/m1VHuvHsZq
— Visioner (@visionergeo) 30 ноември 2024 г.
Министерството на вътрешните работи съобщи, че двама негови служители са били ранени, тъй като „протестиращите са нападнали вербално и физически полицейски служители, като са хвърляли различни предмети и пиротехнически средства по тях“.
„За да деескалират ситуацията, служителите на реда са използвали специалните мерки, предвидени в закона“, се казва в съобщението.
Репортери на АФП съобщиха за малък пожар на улицата на мястото на протеста и два хвърлени коктейла „Молотов“.
Критиците обвиняват „Грузинска мечта“, че през последните години е отдалечила страната от Европа и я е приближила към Русия.
Преди изборите през октомври тя прокара законодателство, насочено срещу независимото гражданско общество и ограничаващо правата на ЛГБТК обществото, което предизвика предупреждения от Брюксел.
„Самопровъзгласилото се правителство на „Грузинска мечта“ прави всичко възможно, за да унищожи шансовете на Грузия да се присъедини към ЕС“, заяви една от демонстрантките, 39-годишната учителка Лаура Кекелидзе.
„Те знаят, че тяхното авторитарно управление е несъвместимо с членството в ЕС. Но грузинците принадлежат на Европа и затова днес сме тук, на улицата“, каза още тя.
Бившата съветска република официално получи статут на кандидат за членство в ЕС през декември 2023 г. Според социологическите проучвания 80% от населението подкрепя присъединяването към блока.
Но по-рано тази година Брюксел замрази процеса на присъединяване на Грузия, позовавайки се на отстъпление от демокрацията.
Опозиционни депутати поставиха под въпрос резултатите от парламентарните избори миналия месец, които дадоха мнозинство на „Грузинска мечта“.
Те бойкотират новия парламент, а президентката Зурабишвили се опитва да анулира изборните резултати чрез Конституционния съд на страната.
Протести се проведоха и в други градове на Грузия, съобщи независимата телевизия Mtavari.
Най-малко четирима демонстранти са били арестувани във втория по големина град в Грузия - Батуми, съобщават местните медии.
Европейски държави и правозащитни групи изразиха загриженост.
„Действията на полицията в Тбилиси са поредната наказателна атака срещу правото на мирно събиране“, заяви Амнести интернешънъл.
Сред страните, изразили загриженост, бяха Франция, Великобритания, Украйна, Полша, Швеция и Литва.
Съветът на Европа осъди това, което нарече „брутални репресии“, като призова Грузия да остане „вярна на европейските ценности“. В знак на протест срещу репресиите оставки подадоха служители в Министерство на отбраната и четирима журналисти от проправителствения канал Rustavi2. Пет грузински университета затвориха в знак на солидарност с протестиращите. Обръщения с искане да продължи евроинтеграцията изпращат дипломати, военни, бизнесмени, културни дейци.
Премиерът Кобахидзе обвини опозицията и посланика на ЕС в Грузия, че изопачават думите му, и настоя, че членството в блока „до 2030 г.“ остава негов „основен приоритет“.
Депутатите от „Грузинска мечта“ гласуваха единодушно Кобахидзе да продължи да бъде министър-председател, въпреки че опозицията бойкотира парламента, който е изправен пред сериозна криза на легитимността.
Един от авторите на грузинската конституция, Вахтанг Хмаладзе, заяви, че всички решения, взети от новия парламент - включително номинацията на Кобахидзе - са невалидни, тъй като той е одобрил собствените си пълномощия в нарушение на законовото изискване да изчака решението на съда по искането на Зурабишвили за анулиране на изборните резултати.
Известният руски писател Борис Акунин написа в "Телеграм": "Тревожа се за Грузия. Не съм сигурен, че всички там разбират, че сега се решава въпросът не за евроинтеграцията, а дали страната ще стане путинска колония, лукашенкова Беларусия-2".