Медия без
политическа реклама

Искането на US-генерали за ползване на руски бази предизвика скандал

Разговорите тръгнали след като Владимир Путин предложил на Джо Байдън да се ползват обекти в Таджикистан и Киргистан

30 Септ. 2021Обновена
ЕПА БГНЕС архив

Информациите, че най-висшият американски военен -  шефът на Съвета на началник-щабовете ген. Марк Мили, е обсъждал с руския си колега - началника на Генералния щаб Валери Герасимов, евентуално ползване на руски военни бази в Централна Азия, очаквано предизвикаха шумни скандали в САЩ. Темата стана основна и в изслушването на шефа на Пентагона Лойд Остин в Сената. 

„Това е въпрос, който според мен възникна по време на разговор между президента Джо Байдън и руския президент, по време на който президентът Путин предложи да окаже помощ“, обяви Остин, цитиран от Агенция Фокус. „Но контактували ли сте с Русия, за да попитате конкретно за използването на базите“, поиска разяснения сенатор Дебра Фишър (републиканец, от щата Небраска). „Ген. Мили наскоро проведе разговор с руския си колега. Мога да ви уверя, че не искаме разрешение от Русия да правим каквото и да било; предполагам, че ген. Мили може да говори сам за себе си, но вярвам, че той е помолил за разяснение какво е предложението“, отговори Остин, без по този начин да отрече, че е повдигнат въпросът за възможността да се използват руски бази.

Всичко тръгна преди два дни, след като американското издание The Wall Street Journal, позовавайки се на правителствени източници, обяви, че на срещата между Мили и Герасимов на 22 септември в Хелзинки въпросът е бил повдигнат от американската страна. По време на разговора в Хелзинки Герасимов е отговорил уклончиво, твърди изданието. 

Някои членове на Конгреса подозират, че Москва може да преследва скрити цели. „Русия е по-загрижена за събирането на разузнавателна информация за САЩ и техните съюзници, отколкото за споделянето на информация за терористични заплахи“, написаха в писмо няколко високопоставени конгресмени от Републиканската партия до министъра на отбраната на САЩ Лойд Остин и държавния секретар Антъни Блинкен, пише още The Wall Street Journal.

В статията се отбелязва, че след изтеглянето на войските от Афганистан администрацията на Байдън търси начини да засили способността си да наблюдава и да реагира на потенциална терористична заплаха, произтичаща от размирната страна. Въпреки че Русия и САЩ споделят притеснения относно терористичната заплаха, възможността за съвместна работа между двете държави по въпросите на борбата с тероризма е осеяна трудности, главно политически. Преди няколко години Конгресът забрани на Пентагона тясно сътрудничество с Москва, докато руските войски остават в Украйна.

Изданието припомня, че преговорите между американските и руските военни ведомства са започнали след срещата на върха между лидерите на двете страни, която се проведе на 16 юни в Женева. Тогава Путин заяви, че подобно на Китай, той се противопоставя на опитите на Америка да преговаря с държавите от Централна Азия за разполагането на военни там.

Вместо това той предложи на САЩ да използват руски бази в Таджикистан и Киргизстан, но според американските представители не е ясно дали той е сериозен по този въпрос. Администрацията на Байдън многократно е подчертавала, че е готова да сътрудничи с Русия в области, където техните интереси съвпадат, като в същото време не я подкрепя по други въпроси. Към настоящия момент държавни служители не са правили официални изявления за евентуалното разполагане на американски военни части в руските бази, пише The Wall Street Journal.

Веднага след излизането на публикацията, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отказа коментар. „По никакъв начин няма да коментирам тази тема“, заяви Песков пред репортери. Той отбеляза, че публикацията съдържа препратка към разговорите между президентите на Русия и САЩ Владимир Путин и Джо Байдън в Женева. „Всичко, което може да се каже за тези преговори, беше казано“, добави говорителят на Кремъл.

В отговор на искане за потвърждаване или отхвърляне на информацията, че Путин е обсъждал с Байдън в Женева възможността за използване на военни бази, Песков повтори: „Не коментирам тази тема“. Той остави без отговор и въпроса дали се водят преговори по тази тема.

„Мисля, че това, което виждаме днес в медиите относно искането за използване на руски бази, е друг пример за това, което виждаме с администрацията на Байдън. Администрацията ни постави в положение, при което, за да имаме възможността да защитим САЩ от терористи, трябва да молим руснаците да използваме техните съоръжения", коментираха сенатори. 

Пентагонът: Изтеглянето от Афганистан е стратегически провал

Висши представители на Пентагона смятат, че изтеглянето на САЩ от Афганистан е стратегически провал, а към президентската администрация продължават да валят упреци, предава БНР.

През август президентът Джо Байдън реагира на критиките с аргумента, че никой не го е предупредил да не изтегля всички военни едновременно и това е довело до непредвидените ситуации. Изявлението на високопоставени генерали обаче абсолютно противоречи на изказването на президента. 

Командирът на Централното командване на САЩ генерал Кенет Франк Макензи заяви по време на изслушване в Сената, че по-рано тази година той е препоръчал 2500 войници да останат в Афганистан след оттеглянето. 

Още през есента на 2020 г. по време на администрацията на Тръмп неговият съвет е бил САЩ да продължат да поддържат дори близо двойно повече - около 4 500 войници в Афганистан. Подобна препоръка споделя с президента и командващият американските военни части в Афганистан ген. Скот Милър.

Макензи признава, че са обсъждали тази препоръка на ген. Милър с Джо Байдън и той се е замислил върху предложението, но военните отказват да коментират дали президентът е бил искрен в изявлението си за това получил ли е съвет от тях за своите действия или не.

Още по темата