Медия без
политическа реклама

Китай се обяви категорично срещу заплахите с ядрено оръжие

Германският канцлер Олаф Шолц настоява Пекин да използва своето влияние върху Русия

04 Ноем. 2022Обновена
Наземният персонал на летището в Пекин подготви в пълни защитни костюми излизането на канцлера от самолета му
ДПА/Велт
Наземният персонал на летището в Пекин подготви в пълни защитни костюми излизането на канцлера от самолета му

Китайският лидер Си Цзинпин призова международната общност да се обедини срещу заплахата за използване на ядрено оръжие в Украйна, предадоха световните агенции. Това стана по време на визитата на германския канцлер Олаф Шолц в Пекин, който стана първият ръководител на страна от ЕС и Г-7, приет в Китай след началото на пандемията.

Си Цзинпин отбеляза, че международната общност трябва "да призове всички страни да проявят разум и сдържаност, да се установят директни контакти възможно най-скоро и да се създадат условия за възобновяване на преговорите и съвместно противопоставяне на използването или заплахата от използване на ядрено оръжие”. Единственият, който заплашва да използва ядрено оръжие в Украйна в момента, е руският президент Владимир Путин.

"Китай трябва да използва своето влияние върху Русия. Ние се съгласихме, че заплахите с удрен удар са безотговорни и опасни", каза Шолц.

"Китай за първи път толкова еднозначно се изказва за войната в Украйна, изразявайки своето несъгласие с политиката на Владимир Путин", пише Bloomberg. Преди това за недоволството на китайския лидер стана ясно от изказване на Владимир Путин на заседанието на Шанхайската организация за сътрудничество през септември, който призна, че има Китай има "въпроси и загриженост" по отношение на "украинската криза". На същия форум премиерът на Индия Нарендра Моди директно каза на Путин, че "сега не е епоха на войни".

От началото на войната Владимир Путин няколко пъти намеква за възможността да използва ядрено оръжие. През септември той дори подчерта, че "не блъфира", когато говори за използване на "всички средства, с които разполагаме". През октомври Путин и руското МО започнаха да твърдят, че Украйна се готви да взриви "мръсна" ядрена бомба. Украйна отрече това и докани инспектори на МАГАТЕ да посетят страната за проверка. Визитата завърши преди дни и не откри никакви доказателства за "мръсна" бомба.

Китай и Германия, като влиятелни страни, трябва да си сътрудничат още по-тясно във времена на промени, за да внесат своя принос в развитието на света, смята китайският лидер. Той нарече международната ситуация "сложна и нестабилна", без да споменава Украйна, отбелязва АП. "Китай подкрепя Германия и ЕС в стремежа към мирни преговори и създаване на ефективна система за европейска безопасност", добави още Си Цзинпин.

Канцлерът на Германия Олаф Шолц стана първият ръководител на страна от ЕС и Г-7, приет в Китай след началото на пандемията, предадоха световните агенции.

Строгата политика на "нулев ковид" накара Китай да затвори границите си още преди близо три години. При посрещането на Шолц Си беше без предпазна маска, като двамата се въздържаха да се ръкуват и след това седнаха за разговори зад две дълги маси, които отделяха двамата лидери на голямо разстояние един от друг, отбелязва ДПА.

Си Цзинпин заяви, че визитата на Шолц "засилва практическото сътрудничество" с Германия, съобщи държавната телевизия Си Си Ти Ви, цитирана от БТА. Като големи държави с влияние Китай и Германия трябва да си сътрудничат още повече във "времена на промени и сътресения" в името на световния мир, добави китайският лидер.

Шолц каза на Си, че е добре, че двамата лидери се срещат лично в напрегнато време, когато руската инвазия в Украйна създава проблеми за световния ред, основан на международното право.

"Искаме също да обсъдим начина, по който можем да развием още повече сътрудничеството помежду си по други теми - климатичните промени, продоволствената сигурност и задлъжнелите страни", отбеляза Шолц, цитиран от източник на АФП в германското правителство, пред китайския лидер.

Шолц разговаря тази сутрин със Си в сградата на китайския парламент, а след това програмата му включва среща с китайския премиер Ли Къцян. Еднодневната му визита точно след преизбирането за трети път на Си като ръководител на Китайската комунистическа партия и на страната се посреща критично не само в Германия, но също така във Франция, Брюксел и Вашингтон.

Но Германия се е поставила в твърде голяма икономическа зависимост от Китай, за да си позволи да го игнорира. Дисбалансът в търговията между двете държави е голям. Със 71,8 млрд. евро или 7,0% от целия износ на Германия Китай заема четвърто място сред най-важните страни получателки през първите осем месеца на 2022 г. след САЩ, Франция и Нидерландия. Със своите 125,7 млрд. евро, или 12,8% от целия внос, Китай е най-важният доставчик за Германия.

Продължавайки поредицата от разговори в Китай на своята предшественичка, християндемократката Ангела Меркел (12 визити за 16 години на власт), социалдемократът Шолц води делегация от индустриалци, сред които са шефовете на "Фолксваген" и на химическия концерн БАСФ.

Все повече въпроси обаче буди зависимостта на първата европейска икономика от китайската автокрация, където германските фирми получават голяма част от приходите си.

"С посещението си в Китай канцлерът продължава една външна политика, водеща дотам, че най-близките ни партньори губят доверието си в Германия", заяви Норберт Рьотген, депутат от опозицията.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Олаф Шолц, Китай, Си Цзинпин

Още по темата