Белият дом потвърди, че от 1 февруари Доналд Тръмп ще наложи повишени мита за вноса от трите най-големи американски търговски партньори - Мексико, Канада и Китай. Екипът на Тръмп официално отрече слуховете, че за 1 март се отлага влизането в сила на повишените тарифи. Глобалната икономика се подготвя за удар.
Тръмп заяви, че ще въведе високи мита и за ЕС, тъй като "Брюксел се отнася ужасно към САЩ". На въпрос ще въведе ли наистина мита и за ЕС, Тръмп отговори: "Абсолютно!" Митата за ЕС ще бъдат "много значителни", допълни само той. От изявлението на Тръмп тази вечер стана ясно, че скока на митата няма да стане с един акт, а поетапно.
Скоро след като пое длъжността този месец, Тръмп заяви, че планира да въведе 25-процентови тарифи върху съседите Канада и Мексико от 1 февруари, ако те не спрат потока от нелегални мигранти, пресичащи границата на САЩ, и потока от смъртоносния фентанил. Той добави, че разглежда и допълнителна 10-процентова такса върху китайски стоки още от събота, отново поради фентанила.
Белият дом потвърди тази вечер, че това е увеличението на тарифите, които се очаква от утре.
Тръмп повтори този си ангажимент в четвъртък, а по-късно поднови заплахите си за 100 процентова тарифа върху страните от БРИКС, ако те създадат алтернатива валута на долара.
Пекин преди това отхвърли твърденията за своята съучастие в смъртоносната търговия с фентанил, докато Канада отговори, че под 1 процент от нерегистрираните мигранти и фентанил, влизащи в САЩ, минават през северната граница.
Аналитици от JPMorgan смятат, че обещанията за вдигане на тарифите са "карта за преговори", за да ускорят преговорите за търговски договор между САЩ, Мексико и Канада. "Потенциалното разрушаване на дългогодишна зона за свободна търговия може да бъде значителен шок", казва се в последното съобщение на JPMorgan.
Уендонг Чжан, помощник-професор в Корнелския университет, смята, че Канада и Мексико ще пострадат най-много от 25-процентовите американски мита. "Канада и Мексико ще загубят съответно 3.6% и 2% от реалния БВП, докато САЩ ще претърпят загуба от 0.3% на реалния БВП," добави той.
Общите американски тарифи и отговорът на Отава могат да доведат до рецесия в Канада тази година, каза Тони Стило от Oxford Economics за AFP, добавяйки, че САЩ също рискуват лек спад. Мексико може да се изправи пред подобна ситуация, добави Тим Хънтър от Oxford Economics.
Не е ясно дали в заповедта на Тръмп ще има изключения. Тръмп спомена, че такова изключение може да има за петрола. Канада, например, изнася тежък петрол за САЩ, там се рафинира и САЩ нямат лесни заместител на този процес.
В момента американският внос на стоки от двете страни влиза предимно безмитно или със много ниски тарифи.
Повишение на тарифите би шокирало както индустриалните купувачи, така и потребителите, засягайки всичко - от машини до плодове.
Тази седмица канадските служители казаха, че Отава ще осигури финансова подкрепа като при пандемията за работници и бизнеси, ако американските тарифи ударят. Премиерът Джъстин Трюдо добави в сряда, че Отава "подготвя силен отговор".
КАКВИ МИТА ДЕЙСТВАТ СЕГА?
В момента САЩ, Канада и Мексико са част от споразумението USMCA/CUSMA, което е в сила от 2020 г. Това споразумение премахва митата за повечето стоки, които отговарят на изискванията за произход (например автомобили, машини, селскостопански продукти). Например, 75% от северноамерикански компоненти за автомобили се внасят в САЩ без мита. Обмитяват се някои чувствителни стоки (напр. млечни продукти, захар, птиче месо). Митата от 25% и 10%, въведени през 2018 г. за внос на стомана и алуминий са премахнати за Канада и Мексико през 2019 г. Ако стоките не отговарят на USMCA, се прилагат стандартните мита на САЩ (напр. 2.5% за готови автомобили).
Китай е обект на високи мита, въведени от САЩ по силата на Раздел 301 от Търговския закон, свързан с нечестни търговски практики. Тези мита са в сила и в момента - те са между 7.5% и 25%, за различен тип стоки. В САЩ действа забрана за внос на технологии с национална сигурност (напр. чипове, 5G оборудване на Huawei).
Митата за внос на стоки от Европейския съюз (ЕС) в САЩ зависят от вида на продукта и приложимите търговски политики. ЕС и САЩ нямат всеобхватно споразумение за свободна търговия, така че повечето стоки се облагат със стандартните мита на САЩ според най-облагодетелстваната нация (НБН/MFN) статуса на Световната търговска организация (СТО). Повечето стоки от ЕС се облагат със средни мита между 0% и 5%, но някои сектори имат значително по-високи тарифи. Например, месо (говеждо, свинско): до 26.4% (в зависимост от вида), млечни продукти: до 20% (напр. сирене, масло). През 2018 г. САЩ въведоха мита от 25% за стомана и 10% за алуминий за вноса от ЕС (и други държави), но през 2022 г. САЩ и ЕС постигнаха споразумение за замяна на митата с квоти (TRQs). Сега ЕС може да изнася определени количества стомана и алуминий без мита, а над квотите се прилагат митата от 25% и /10%.