Медия без
политическа реклама

Серия от проблеми отложиха старта на "Артемис-1"

29 Авг. 2022Обновена

Проблеми с горивото и един от двигателите накараха НАСА да отложи старта на "Артемис - 1". Мениджърите на мисията в космическия център "Кенеди" зареждаха ракетата през нощта с 2,76 милиона литра течен кислород и течен водород. Отчетени бяха няколко проблема, по които се работеше през последните часове. Един от 4-те двигатели R-25 не реагира според очакванията. Констатирани са неизправности в двигател номер 3 - екипите работят за увеличаване на налягането в двигателя. Предполагаема пукнатина е открита в системата за термична защита в основната степен на ракетата.

Обратното броене бе спряно 40 минути до излитане. А след това шефът на мисията Чарли Блекуел-Томпсън взе окончателното решение за отлагане на полета.

Следващият резервен ден за стартиране ще бъде 2 септември.

---

НАСА трябваше да стартира днес в 15.33 ч първия етап от мисията "Артемис", в който свръхтежката ракета носител на НАСА Space Launch System (SLS) трябваше да изведе космическия кораб "Orion" извън земната орбита. След като капсулата се отдели, тя ще лети 42 дни, 3 часа и 20 минути като 6 дни ще бъде в ретроградна орбита около Луната. Накрая ще се приводни в Тихия океан. 

В този първи етап на борда на "Орион" няма да има хора. През 2024 г. в рамките на "Артемис 2" астронавтите ще се качат на борда, за да осъществят същото пътуване - т.е. тогава хора ще обиколят Луната, но няма да кацат. Кацането на на Луната е планирано за 2025 г. в рамките на “Артемис 3“. Тогава НАСА обещава да изпрати и първата жена на Луната.

Сега на борда на космическия кораб ще има манекени. На мястото на командира на "Орион" ще бъде капитан Муникин Кампос - манекен, кръстен на Артуро Кампос, инженер, който изигра основна роля в разрешаването на извънредната ситуация, възникнала по време на мисията "Аполо" 13. Манекенът ще бъде оборудван с два сензора за радиация, а зад седалката и облегалката за глава са поставени сензори за проследяване ускорението и вибрациите по време на мисията. Манекенът ще носи и новия костюм на Orion - Crew Survival System, предназначен за носене от астронавтите по време на изстрелване. 

На другите кресла ще бъдат разположени Хелга и Зохар. Торсовете на манекените са изработени от материали, които имитират меките тъкани, органи и кости на жената. Двата торса имат повече от 5600 сензора и 34 радиационни детектора за измерване на радиационното облъчване по време на мисията.
Манекените са част от радиационния експеримент Matroshka AstroRad, сътрудничество между Германския аерокосмически център, Израелската космическа агенция, НАСА и институции в множество страни. Зохар ще носи AstroRad, жилетка за защита от радиация, за да тества колко ефективна може да бъде, ако бъдещите екипажи се сблъскат със слънчева буря

 

 


 

UPDATE: Our 24/7 NASA TV broadcast is being phased out as of Aug. 28, 2024. We *will continue* to stream live events and share new videos on our YouTube acco...
На 29 август в 15:33 ч. българско време стартира нова ера в космонавтиката - светът ще се опита да се върне на Луната 50 години след като последната ракета от мисията “Аполо” - 17, кацна на естествения ни спътник.   “Аполо” е история, започва мисията “Артемис“.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

ARTEMIS, луна, НАСА, SLS, Orion

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?