61% от гражданите са загрижени за манипулирането на изборите чрез кибератаки, сочат данни от проучване на Евробарометър. Заплахите приемат различни форми, вариращи от проникване в системи до кампании за дезинформация или манипулиране на лични данни, уточняват от пресслужбата на ЕК.
"В днешната цифрова реалност, с бурното развитие на технологиите, рискът от намеса и манипулация в изборния процес е по-висок. Ето защо е нужно да не отслабваме усилията в борбата с дезинформацията и киберзаплахите, за да предотвратим всякакви манипулации. Това може да се случи само, ако работим заедно: държавите членки, институциите на ЕС и частния сектор", заяви еврокомисарят по цифровата икономика и общество Мария Габриел при откриването на конференция в Брюксел, посветена на подобряването на кибернетичната устойчивост на изборите. Три месеца преди изборите за Европейски парламент, форумът обсъжда действия за осигуряване на демократичния изборен процес.
„Предстои да направим упражнение с Европейската агенция за киберсигурност ENISA и Европейския парламент, за да тестваме някои от препоръките за киберсигурност на технологиите, свързани с изборния процес. Това ще даде възможност за оценка на плановете, политиките и процедурите, въведени от държавите-членки“, заяви Мария Габриел на форума.
Тя наблегна на ключовата роля на държавите членки, политическите партии и организатори на кампании в осигуряването на мрежите и информационните системи, използвани за избори. В зората на европейските избори според нея е наложително да се гарантира, че социалните медии не се използват за разпространение на дезинформация.
Габриел очаква онлайн платформите и рекламодателите да прилагат Кодекса за добри практики, в който мерките варират от прозрачност в политическата реклама до закриване на фалшиви сметки и демонетизиране на доставчици на дезинформация, се посочва в прессъобщението на ЕК. Всеки месец до изборите Мария Габриел ще изнася резултатите от месечните доклади на подписалите кодекса, за да се оцени напредъка и да се предприемат допълнителни стъпки при необходимост. Освен това между институциите на ЕС и държавите-членки се разработва специална система за ранно предупреждение, която да улеснява обмена на данни и анализите на кампаниите за погрешна информация с една единствена цел: да докладва за потенциалните заплахи в реално време.