Китайската компания Huawei се оказа под допълнителен натиск, след като американските производители на чипове Intel, Qualcomm, Xilinx и Broadcom са разпоредили на своите поделения да спрат да ѝ доставят продукти до второ нареждане. Това съобщи агенция "Блумбърг", позовавайки се на източници, запознати със ситуацията.
Агенцията съобщава още, че Huawei е била готова за това действие, защото е натрупала на склад чипове и други основни компоненти за производство на мобилни телефони, които ще ѝ позволят да не спре работа в следващите три месеца. Според материала, компанията се е подготвяла за потенциално замразяване на доставките на части още от средата на 2018 г., докато същевременно разработва собствени чипове за своите телефони, лаптопи и мрежови продукти.
Затова пък европейски производители на полупроводници заявяват пред "Блумбърг", че ще продължат да снабдяват Huawei, независимо от американското ембарго върху фирмата. Говорител на Infineon Technologies AG, един от най-големите европейски производители на чипове, заяви, че повечето продукти, които доставя на китайската компания, не са обект на US санкциите, добавяйки, че Infineon "може да адаптира своята международна верига за снабдяване". Базираната в Австрия AMS AG също каза, че не е наложила забрана върху доставките за Huawei.
------------
По-рано стана известно, че американската корпорация Google спира бизнес сътрудничеството с Huawei, след като последната беше включена в „черния списък“ на американското правителство, предадоха агенциите. За китайска компания достъпът до технологиите и софтуера на Google ще бъде ограничен. Това означава, че устройствата на Huawei няма да получават актуализации за операционната система Android. Освен това собствениците на такива смартфони ще загубят достъп до приложенията на Google като Google Play и Gmail.
За устройствата на китайската компания ще продължи да се предлага версия на операционната система Android с отворен код, която е свободно достъпна.
Скандалът с Huawei избухна след като Централното разузнавателно управление на САЩ, обвини компанията, че е получила държавно финансиране от китайските власти. Преди това Съединените щати и Австралия обвиниха Huawei в технически шпионаж и събирането на тайни данни при употреба на устройствата им. Американските власти многократно призоваха европейските си колеги да помислят за целесъобразността на участието на китайски компании в развитието на 5G мрежи в Европа.
Американското министерство на търговията възнамерява да постави Huawei и 70 от неговите подразделения в „черния списък за дейности, застрашаващи националната сигурност на САЩ". Компанията отговори, че е готова да сключи споразумения с редица страни, включително с Великобритания, за предотвратяване на шпионажа, за да получи достъп до договори, свързани с развитието на 5G мрежи.