Медия без
политическа реклама

Иран се похвали, че е обогатил 24 тона уран

28 Юли 2019
БГНЕС

Ръководителят на Организацията за атомна енергия на Иран Али Акбар Салехи е заявил в парламента на страната, че след подписването на Съвместния всеобхватен план за действие (СВПД) през 2015 г. Техеран е обогатил 24 тона уран. Това предаде БНТ като цитира агенция „Мехр“. Тя от своя страна се позовава на ирански депутат. Агенцията обаче не уточнява до каква степен е бил обогатен уранът.

На свой ред агенция „Фарс“ информира, позовавайки се на депутата Мерхдада Лахути, че Салехи е заявил пред парламентаристите, че Иран реконструира своя изследователски реактор в Арак. „Реконструкцията на изследователския реактор в Арак се осъществява чрез промяната на технологията. Иран постепенно модифицира своите ядрени ангажименти, въз основа на ядрената сделка“, е заявил Салехи. Той е подчертал, че Техеран не създава ядрено оръжие и западните държави знаят това. „Те знаят, че ние можем да произведем ядреното оръжие, но няма да го направим и няма да го произвеждаме - също както Германия и Япония, които имат възможност, но не го правят“, казва Лахути, цитирайки думите на Селехи.

Иранската ядрена сделка беше съгласувана през 2015 г. от Техеран и петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН и Германия. Сделката ограничава ядрените разработки на Иран в замяна на отмяната на санкциите на ООН и едностранните ограничителни мерки на САЩ и ЕС.На 8 май 2018 г. американският президент Доналд Тръмп обяви излизането на САЩ от договора. Година по-късно и иранският президент Хасан Рохани заяви, че Техеран прекратява част от ангажиментите си по ядрената сделка.

Междувременно висши дипломати от Великобритания, Франция, Германия, Русия и Китай разговаряха в неделя във Виена с представители на Иран как да спасят ядрената сделка, съобщи БНР. Досега усилията на страните от ЕС да защитят търговията с Иран не са постигнали нищо конкретно, коментират експерти.

Освен това в последно време напрежението между Техеран и Лондон се повиши заради задържани петролни танкери и от двете страни. Според представител на Иран на преговорите във Виена задържането на ирански танкер в Гибралтар от страна на Великобритания е нарушение на споразумението, тъй като представлява пречка за износа на петрол. Великобритания също така призова за военноморска мисия на ЕС за осигуряване на безопасното преминаване на кораби в Ормузкия проток, което беше определено от Техеран като „враждебно послание“. 

„Великобритания и САЩ искат да докарат европейския военен флот в Персийския залив. Ние приемаме подобни действия за провокативни при настоящата ситуация. Те носят враждебно послание и ще предизвикат напрежение", казва иранският правителствен говорител Али Рабией.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата