Вносът на стари коли в България не може да бъде забранен, но настояваме да се направи така, че да не може да бъдат изнасяни такива от Западна Европа към България, заяви екоминистър Нено Димов пред Нова тв в четвъртък. Той за пореден път излиза с тази абсурдна теза, без да може да обясни как, след като правителството не може да забрани внос, други държави в Европа ще забранят износ в ущърб на свободното движение на стоки.
Димов твърди, че Брюксел поел ангажимент и решение вероятно щяло да има през 2020 г. Подкрепяли ни Полша, Словакия, Литва, Латвия, Румъния, Унгария.
Димов коментира и въвеждането на по-високи данъци за старите автомобили. Той бе категоричен, че това е "инвестиция в здраве", защото въпросните превозни средства са вторият най-сериозен замърсител на въздуха. По-съществен бил проблемът само с битовото отопление на твърдо гориво. Подмяната на остарелите и вече опасни печки с нови можело да бъде най-евтиното или най-скъпото решение. Ако дадено домакинство живее на място с изградена газопреносна мрежа, най-изгодният вариант бил да се присъедини към нея. Ако обаче се наложи построяване на цялата инфраструктура за газификация и електрификация, смяната на отоплението излизала доста скъпо, обясни министърът.
Той бе категоричен, че неотговарящите на екоизискванията електроуреди и горива изобщо не трябва да стигат до пазара. Министърът призна, че законът, забраняващ търговията с некачествени брикети, се забавил, но се очаквало да мине през Министерския съвет следващата седмица.
ВЪЗДУХ
Четирима софиянци се присъединиха към колективния иск срещу Столичната община за мръсния въздух, съобщи lex.bg. Делото в Софийския градски съд (СГС) беше заведено от граждани и неправителствени организации, обединени в "Група за чист въздух". Те искат от съда да установи дали Столичната община е бездействала през последните три години по отношение на проблема с мръсния въздух и ако е така, да бъде осъдена да предприеме подходящи мерки за справяне с последиците. Делото беше заведено миналата пролет.