На 27 май, четвъртък, Централната избирателна комисия (ЦИК) ще проведе първо тестово гласуване с машини. Експериментът е важен, тъй като се очаква да покаже с каква скорост могат да гласуват избирателите в секциите, в които устройствата са единственият вариант след отмяната на хартиените бюлетини.
Това трябва да даде представа на ЦИК в кои секции ще са необходими повече от една машина, за да не останат избиратели, които не са упражнили правото си на глас. Съответно, резултатите от теста ще повлияят и върху предстоящото решение на комисарите колко допълнителни устройства да бъдат закупени за предсрочните избори на 11 юли.
Първи тест – в парламента
Пробното гласуване в четвъртък ще се състои в сградата на Народното събрание. В него ще участват членовете на ЦИК и служителите в нейната администрация. Предвижда се да продължи един час, като се гласува с демоверсия на бюлетината за парламентарните избори. За да се осигури непрекъснат поток от „избиратели”, ще се потърси и съдействието на служителите на Народното събрание. Полученият резултат за единия час гласуване ще се умножи по 13, колкото часа е продължителността на нормалния изборен ден.
Втори тест – в Доброславци
Още един тест ще се проведе на 30 май по предложение на члена на ЦИК Цветозар Томов. Той обаче ще се състои в софийското село Доброславци, което Томов – по професия социолог, е избрал за терен на експеримента. Причината, както обясни той, е съотношението между гласували и негласували с машини на предните избори на 4 април в селото, което съвпада със съотношението на национално ниво. Надеждата на комисарите е, че резултатите от двата теста ще бъдат близки.
Награди за участниците: Да или не?
Интересен разговор се заформи около въпроса дали участващите в тестовете трябва да получат някакъв дребен подарък. Цветозар Томов изтъкна, че това е „класически начин да се организират качествени изследвания, като се създаде стимул за участие, който е неутрален по отношение на целите на изследването”. „Не виждам нищо, което да компрометира експеримента, ако на хората се даде по едно пакетче кафе”, каза социологът.
Колегите му обаче не бяха съгласни. Шефът на ЦИК Камелия Нейкова напомни, че в миналото, когато е била организирана томбола по време на избори, това се е посрещнало негативно от обществеността. Вероятно има предвид лотарията, организирана на парламентарните избори през 2005 г., която беше неуспешен опит да се повиши избирателната активност. „Това ще провокира негативно отношение към експеримента, а нашата цел е той да бъде максимално полезен. ЦИК, като държавен орган, трябва да поддържа позицията си като такъв”, заяви Нейкова.
В крайна сметка, комисарите се разбраха – без подаръци.