Медия без
политическа реклама

Повишават се глобите за недеклариран труд

Директорите вече няма да могат да уволняват едностранно учители в пенсионна възраст

19 Юни 2020
Илияна Кирилова

Санкциите за недеклариран труд и други нарушения на трудовото законодателство се завишават с пакет от промени в Кодекса на труда, публикувани за обществено обсъждане от социалното министерство. Основно завишените наказания са насочени към "рецидивистите" в трудовите нарушения, а самият размер на част от санкциите всъщност се намалява.

У нас в момента работодателят се наказва с глоба от 1500 до 15 000 лв., ако допусне на работа лице без трудов договор. Виновното длъжностно лице е заплашено с глоба от 1000 до 10 000 лв. Няма обаче санкции за повторни нарушения от този вид. Сега те се въвеждат с проекта, като за работодателя санкцията ще бъде от 15 000 до 20 000 лв., а за виновното длъжностно лице ще има глоба в размер от 5000 до 10 000 лв. Въвежда се и санкция за системни нарушения - тя ще бъде от 20 000 до 30 000 лв. за работодателя, и от 10 000 до 20 000 лв. за виновното длъжностно лице.

Липсата на подобни санкции при повторно и системни нарушения е пречка за реализиране на генералната и индивидуалната превенция на наказанието, което създава усещане за безнаказаност при всяко следващо нарушение от този вид, посочват вносителите в мотивите към законопроекта.

Самият размер на санкцията за повторно нарушение се намалява - досега беше от 20 000 до 30 000 лв., съответно глоба в размер от 5000 до 20 000 лв. По този начин се намалява широкият диапазон между минимум и максимум на наказанията както при квалифицирания състав, така и при сравнението му с размера на санкцията, предвидена за нарушение, което е извършено за първи път, обясняват вносителите.

С друга промяна в кодекса се защитават учителите в пенсионна възраст от едностранно прекратяване на договора от работодателя. Както е известно, в общия случай работодателят има право да прекрати с предизвестие трудовия договор на служител, който е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст. Сега обаче от тази разпоредба се изключват учителите. "Работниците и служителите в сферата на образованието се осигуряват в специален Учителски пенсионен фонд, което им дава възможност за ранно пенсиониране при намаляване на размера на изплащаната пенсия. Необходимо е да се гарантира, че ранното пенсиониране е право единствено на работника или служителя и не трябва да е предпоставка за прекратяване на трудовото правоотношение от работодателя", посочват вносителите.

Други промени касаят колективното договаряне. При сключен колективен трудов договор страните по него получават право да поискат социалният министър да го разпростре върху всички предприятия от отрасъла или бранша. При подобно искане, министърът ще трябва да поиска становището на всички представителни организации на работниците и служителите и на работодателите на национално равнище.

Именно с колективен трудов договор ще може и да се удължава извънредния труд до двойно повече време от сега допустимото по кодекса - от 150 на 300 часа през една календарна година. Тази разпоредба обаче ще влезе в сила от следващата година. За 2021 г. остават и промените в отчитането на работното време, тъй като за тях ще се пише наредба на социалния министър.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата