Софийската градска прокуратура не е изпратила на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет преписката по проверката срещу съдията Мирослав Петров, който отказа да постанови отнемане на колата на Ивайло Цветков - Нойзи. Това е и причината темата да бъде отложена за следващото заседания на колегията, като на прокуратурата ще бъде пратено напомнително писмо.
Заради решението си съдия Петров се оказа обект на 4-месечна прокурорска проверка и допусна, че може да е бил "подслушван и проследяван" в рамките на прокурорската проверка. Той поиска Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет да защити независимостта му, накърнена от прокурорската проверка, но вече седмици наред съветът не може да се произнесе - веднъж нямаше кворум, после реши да събира доказателства, а днес се оказа, че още не ги е получил.
Прокурорът Йордан Петров от Софийската градска прокуратура нареди проверка срещу съдия Петров по сигнал на неправителствената организация "Ангели на пътя", обединяваща родители, загубили децата си при катастрофи. Нойзи беше хванат да шофира с алкохол в кръвта, за което беше и осъден условно след споразумение с прокуратурата. Съдия Петров обаче отказа да приложи действащите разпоредби от Наказателния кодекс, регламентиращи, че автомобилът на Нойзи трябва да бъде отнет в полза на държавата. Според съдията в тази си част НК противоречи на Конституцията и на европейските норми. В момента казусът е висящ пред Софийския градски съд. Вместо да изчака акта на втората инстанция обаче прокурор Петров нарежда съдия Петров да бъде проверен. В крайна сметка той постановява отказ да бъде образувано дело срещу съдията, но в постановлението си пише как той мисли грешно и как е твърде либерален. После пък определи реакцията срещу действията му като "свръхреакция с невиждани размери", "нов народен съд срещу антикорупционен прокурор", и натиск.
На миналото заседание на Съдийската колегия съдия Петров обясни притесненията си - не че е проверяван, той е съгласен, че всеки може да бъде разследван. Тревогата му идва от това, че прокуратурата е иззела функциите на втората съдебна инстанция, а и е узурпирала правомощията на Съда на ЕС.
"Прокуратурата е страна в процеса и не могат да разполагат с повече права от другите страни", припомни той. "Спрямо мен са прилагани различни оперативни способи, подслушване, проследяване и Бог знае какво, само защото някой не е съгласен от постановения съдебен акт. Така не се процедира в една правова държава", посочи той. За това, че е възможно да е бил следен и подслушван съдия Петров прави изводи от станалото публично известно постановление на прокурор Петров, в което се казва, че оперативно-издирвателните мероприятия не са установили връзки на съдията с осъденото лице. Самият прокурор Петров твърди, че не е искал прилагане на СРС срещу съдията. Не е ясно обаче дали това не се е случило в Комисията за противодействие на корупцията, на която е възложил проверката по случая.
"Твърди се, че са възлагани оперативно-изидрвателни мероприятия. И аз се надявам, че не съм подлаган на подслушване заради несъгласие на прокуратурата с постановен от мен съдебен акт, това би било скандално", каза той.
ВСС поиска и отговори от МВР дали след като съдия Мирослав Петров отказа да отнеме автомобила на Цветков, той е прехвърлил колата на друг. Днес се разбра, че те са получени. Пред втората инстанция адвокатът на Нойзи сам пледира автомобилът да бъде конфискуван.
Към проверката ще бъдат приобщени и запитване на съдия от Районния съд във Велики Преслав до Съда на ЕС във връзка с отнемането на автомобилите, както и двете сезирания на Конституционния съд, свързани с този текст от Наказателния кодекс.