Отнемането на автомобила на Ивайло Цветков - Нойзи е щяло да го превърне в "изкупителна жертва за назидание на останалите членове на обществото без реален принос за повишаване на нивото на трайно занижената транспортна безопасност". Това става ясно от мотивите, с които съдът аргументира решението си да не вземе колата на журналиста, след като той беше хванат да шофира в нетрезво състояние.
До този момент не е публично известен друг подобен случай, при който да не бъде отнемано съответното МПС или поне неговата равностойност при доказан случай на управление на автомобил след употреба на алкохол, още повече, че в този случай има и пълни признания на самия извършител, и присъда на съда.
На 17 ноември м.г. Нойзи беше задържан след като управлява лекия си автомобил БМВ по Околовръстния път в София в нетрезво състояние. При тест с дрегер беше отчетена проба от 2,12 промила алкохол. Кръвният тест показа наличието на 2,52 промила.
После съд даде условна присъда на Цветков, след като той призна вината си, че е шофирал автомобила си след употреба на алкохол. По обвинителен акт на държавното обвинение, той получи 10 месеца условно с 3 години изпитателен срок, както и 14 месеца без книжка. "Срамът си остава. Поднасям моите извинения на обществеността и смятам отново да бъда за пример", заяви след присъдата 51-годишният Цветков. Той заяви, че ще търси начини да помага за превенция срещу войната по пътищата.
След това обаче изненадващо съдия от Софийски районен съд реши, че автомобилът на Ивайло Цветков-Нойзи няма да бъде отнет в полза на държавата, както разпорежда закона, като тогава стана ясно само, че е приложена директно конституцията.
Сега съдът пусна мотивите на съда, които бяха представени от "Лекс". От тях става ясно, че според съдията е нарушен балансът между "между ограничението на правото на собственост на извършителите на престъпления и защитата на правото на живот и телесна неприкосновеност на гражданите". Той посочва още, че конфискацията би превърнала Цветков в "изкупителна жертва" без това да допринесе за повишаване на пътната безопасност.
СРС сочи и, че Ивайло Цветков е неосъждан, не може да бъде характеризиран като изключително недисциплиниран водач на МПС, има позитивни характеристични данни, а шофирането му пиян била инцидентната престъпна проява. Що се отнася до високата концентрация на алкохол в кръвта от 2,2 промила, то тя била вече е отчетена при определяне на наказанието му. Не били констатирани и други несъставомерни вредни последици от престъпното деяние, в това число пряка и непосредствена опасност от засягане на живота и здравето на другиго.
Затова съдията заключава, че евентуалното отнемане на автомобила му „се явява непропорционално както на ниската обществена опасност на дееца, така и на обществена опасност на самото деяние, което не разкрива значителни отлики спрямо посегателствата от същия вид, оправдаващи използването на по-интензивна форма на държавна принуда“. Магистратът разяснява и защо може да се приложи директно конституцията и европейското право.
Още веднага след като стана ясно, че колата на Цветков не се отнема и още преди да излязат мотивите, прокуратурата обяви, че счита решението на съда за незаконосъобразно. Според прокуратурата отказът да се отнеме автомобилът на Нойзи е в разрез със закона, който влезе в сила през август миналата година. Според промените "съдът отнема в полза на държавата моторното превозно средство, послужило за извършване на престъплението".
„Софийската районна прокуратура ще протестира така определения съдебен акт. Според нас той създава един притеснителен прецедент”, обяви тогава прокурор Николай Николаев, цитиран от Нова тв.
Говорителят на районна прокуратура обяви по онова време, че за обвинението решението на съда е неправилно и затова го протестират. “Сред мотивите на Софийски районен съд да не се изземва автомобила на Ивайло Цветков-Нойзи, с когото е карал в нетрезво състояние, е най-вече тълкуване на Конституцията и обявяване на закона за Наказателния кодекс за противоконституционен в частта за отнемането на автомобила. Според нас това решение преобръща съдебната практика”, обясни говорителят на СРП.
Николаев уточни, че Районен съд не би могъл да осъществи такъв инцидентен контрол. "Само Конституционният съд може да обявява дадено решение за противоконституционно, решението на СРС не е правилно и обръщаме спора към Софийски градски съд”, обясни прокурорът.
Сега, след излизането на мотивите на съда, прокуратурата излезе с официално съобщение, за да потвърди, че поддържа протеста си срещу решението на съда да не се отнема автомобила на Цветков.