Медия без
политическа реклама

Софиянци писаха двойка на СОС за прозрачност

Съветът да обявява предварително какво ще гласува и разбираемо да съобщава какво е решил, призоваха организации

Илияна Кирилова

Гражданите на София са крайно недоволни от прозрачността и отчетността на Столичния общински съвет. Това стана ясно по време на откритото заседание на комисията за промяна на правилника за дейността му, на което те представиха предложенията си. В срещата участваха представители на неправителствени организации с граждански, професионален и екологичен характер. Общото между исканията им бе изричното желание политическите групи в СОС да работят далеч по-открито, да информират предварително какви решения предстои да гласуват, а след вземането им те да се публикуват в пълен вид и на разбираем език. Категорично е и искането избирателите да могат да виждат кой съветник кога ходи на работа и как е гласувал по всяко от внесените предложения.

Граждани и организации да могат да присъстват на заседанията на СОС и по предварително определен ред да се изказват преди гласуванията, предложи „Дискусионен клуб за социална местна политика“. Това сдружение, както и „Граждани за Зелена София“ и от „Българска асоциация за дигитална външна реклама“ поискаха в правилника на СОС да се запише, че всички документи, мотиви, становища и допълнителни предложения, свързани с предстоящото заседание на СОС, трябва да са налични предварително на сайта му. От рекламната асоциация настояха това да става 5 работни дни по-рано. „Когато идвам на комисия, виждам как всеки от общинските съветници си е разпечатал папка с документи, с която работи. Тези документи не са налични за останалите присъстващи, което е неравнопоставеност между съветниците и гражданите“, коментира Марияна Христова от рекламната асоциация. И браншовата, и гражданските организации поискаха още документите да са в машинно четим вид.

„Граждани за Зелена София“ призоваха още СОС да намали практиката на масово внасяне на допълнителни и извънредни точки в дневния ред. Сдружението внесе още предложение всички проекти и взетите решения да бъдат описвани ясно и подробно на страницата на СОС. „Така ще е ясно както какъв е проблемът, който предстои да се разисква, така и какво се предвижда като решение“, заяви Деница Кюранова от инициативата.

Комисиите в СОС да не могат да вземат решения с т.нар. падащ кворум, при който в гласуването не участват поне половината от членовете й, предлага още „Дискусионен клуб за социална местна политика“. Работата в комисиите е ключова за СОС, тъй като в тях би трябвало да се преценява дали дадено предложение е полезно за града и да се водят дискусии. Много често обаче ключови точки минават при участието на по-малко от 50 на сто от членовете й. От ГЕРБ коментираха, че подобно изискване може да доведе до блокиране на дейността на съвета, ако някоя група реши да бойкотира и да не влиза на заседанията. "Решенията на постоянните комисии нямат нормативен характер, не са административни актове. Когато дадено решение отиде в СОС, там вече няма възможност решение да се вземе с падащ кворум. Там всички решения се вземат със съответното мнозинство", заяви шефката на комисията за новия правилник Силвия Христова. Всъщност обаче на сесиите на СОС често дискусии няма, тъй като на тях за 2-3 часа се гласуват десетки точки. От БСП опонираха, че ГЕРБ-СДС и "Патриоти за София“ имат мнозинство в повечето комисии и че те би трябвало да се грижат за кворума. "Ние носим отговорност пред нашите избиратели и това не ни позволява да отсъстваме безпричинно", коментира представителят на социалистите Милка Христова.

ПРОЦЕДУРА

До края на годината работната група трябва да излезе с проект на нов правилник за работата на СОС. Тогава и ще се разбере кои от предложенията на организациите ще бъдат взети предвид.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?