Медия без
политическа реклама

Дразнещите помощни функции в автомобилите

Някои електронни асистенти на шофьора често се оказват ненужни, дори опасни

11 Май 2024
Нерядко е по-добре да използваме навигацията на телефоните си, вместо тази в автомобила.
Нерядко е по-добре да използваме навигацията на телефоните си, вместо тази в автомобила.

Много често електронните програми в автомобила правят досадни грешки. Човек трябва не само да шофира, но и да опитва да не се разсее от работата на различни функции, които в определени ситуации започват да се намесват и не само дразнят водача, но дори му пречат. Каи системи най-често досаждат?

 

Стандартна навигация

Стандартната навигационна система в автомобилите по принцип помага за ориентация в големите градове. Само че в не всички превозни средства тези устройства са свързани с клетъчен комуникационен модул, чрез който се получава информация за трафика. Някои от по-старите навигации използват радио връзки за данни, които не са толкова ефективни. Други просто работят офлайн.

В резултат показваният маршрут минава през оживени улици и пътуването до целта се удължава. На практика за шофьорите е по-лесно да използват безплатните услуги на навигацията в смартфона си, отколкото да зареждат нови карти в стандартната навигация и да плащат за нейната поддръжка.

 

Система за гласово управление

Според замисъла, гласовият контрол трябва да помага на водача бързо и без усилие да намери правилната функция на мултимедийната система, да рови в адресната книга или да въведе маршрут. Не всички подобни програми обаче се справят добре с тези функции. Те не "улавят" чисто изречените думи и често питат отново, а понякога просто невинаги изпълняват точно действието, което водачът очаква.

Затова, преди да се използва тази функция, собственикът на колата трябва добре да "обучи" и адаптира компютъра към своя начин и стил на говорене. Освен това водачът практически е длъжен да говори с автомобила, като използва само набор от запаметени команди и фрази, записани в паметта на мултимедийното устройство.

Но, дори и с тези подобрения, гласовият контрол все още е досаден. Често компютърът възпроизвежда речта с груби грешки, колебания и прекъсвания. Например, гласовата навигационна система често използва думи и изрази като "въведете", "отидете направо надясно" и др.

 

Система старт-стоп

Устройството, което изключва двигателя по време на спиране, се появи с въвеждането на екологичните стандарти Евро-5 и е предназначено да елиминира дългите периоди работа на празен ход без натоварване от работния цикъл на двигателя.

Тези режими произвеждат големи количества азотни окиси, които са токсични. На открити пътища работи добре, но в задръствания е много досадно. Защото системата забавя активирането на двигателя, което в някои ситуации не само дразни, но може да доведе и до опасна ситуация на пътя.

 

Система за следене на налягането в гумите

Има две такива. По-скъпата работи с помощта на сензори в колелата. Тя е доста надеждна и показва промените в налягането в реално време.

По-евтината система обаче работи по различен начин - използва данни от антиблокиращата спирачна система ABS и определя налягането въз основа на косвен признак, а именно скоростта на въртене на колелата. При намалено налягане диаметърът на гумата леко намалява, т.е. скоростта на въртене се увеличава. Ако разликата във въртенето на различните колелата стане критична, се издава предупреждение за възможна повреда в гумата.

Въпреки това на неравни пътища, където има много дупки и ясно изразени коловози, тази система не работи чисто. Тъй като колелата се въртят различно на неравни повърхности, електрониката генерира фалшиви предупреждения. Същевремнно, при истински спуквания, понякога остава безшумна, докато колелото напълно загуби налягане.

 

Автоматичен "тласкач"

По-новите модели автомобили са оборудвани с т.нар. автоматично кормилно управление, което помага на автомобила да остане в лентата за движение. Камерата разчита маркировъчните ивици по пътя и коригира траекторията на движение, за да предотврати излизането на колата извън белите линии. Тази електроника обаче понякога прави грешки.

Например, ако при работа на пътя маркировъчните линии се изрежат от служителите по поддръжка, тогава камерата може да сбърка линия от насрещното платно с ръба на своето. Тогава колата ще се фиксира към средата на пътя и може да попадне между две ленти. Или пък при заобикаляне на препятствие електронният асистент може да се намеси внезапно и да "дръпне" със сила волана директно в дупка или друга проблемна зона. Досадно е...

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

автомобили

Още по темата