Медия без
политическа реклама

При някои случаи трябва да спрете незабавно автомобила

Определени повреди изключват възможността сами да закарате колата до сервиз

12 Юли 2024
Повреда в спирачната система на автомобила не предполага да продължите да го управлявате, докато не мине ремонт в сервиз.
Pixabay
Повреда в спирачната система на автомобила не предполага да продължите да го управлявате, докато не мине ремонт в сервиз.

Автомобилите рядко се развалят за минута и обикновено авариите са такива, че водачите имат възможност да се приберат до домовете си или да стигнат до сервиз. Automedia.bg обаче посочва някои повреди, които дори не позволяват теглене от друга кола, а единственият изход е да се повика репатрак.

 

Спирачки

Спирачките са най-важната система на автомобила - ако са в добро състояние, те гарантират безопасността на пътя. Никой шофьор не може да бъде оправдан, ако кара колата си с неизправни спирачки. Затова дори при по-малки неизправности на този елемент, автомобилът трябва да бъде качен на влекач и закаран в сервиз.


Кормилно управление

Същото важи и за управлението - загубата на способност за маневриране е едно от най-лошите неща, които може да се случат по време на шофиране. Ако връзката между волана и колелата не функционира, нещата определено излизат извън контрол.

Най-често причината е повреда на хидравличното или електрическото кормилно управление или проблем с кормилната рейка. И двете не може да бъдат ремонтирани на пътя, а това се прави в сервиз с необходимото оборудване.


Пожар

Случва се колите да се запалват в движение. Това понякога се дължи на блокирани спирачки, изтичащи уплътнения на инжектор или трансмисионна течност от сервоусилвателя на волана, пръскана върху горещ колектор, и т.н.

При повече късмет и работещ пожарогасител, шофьорът може сам да се справи с пламъците. Но не бива да продължава да управлява автомобила, преди причината да бъде установена и отстранена. А това е работа на професионален автомонтьор.


Окачване

Повечето от елементите на окачването може да бъдат броени за консумативи, тъй като заради лошото състояние на пътищата у нас те се развалят често, изискват редовна проверка и периодична подмяна. Но тези ремонти не трябва да бъдат отлагани за "по-добри времена", защото това ще доведе до по-сериозни и скъпи ремонти, тъй като елементите от окачването са свързани и повреда на един води до увреждането на друг.

В повечето случаи проблемите по окачването са дължат на износването на основните детайли. И когато някой от тях се счупи на пътя, няма как да бъде заменен при полеви условия. Още повече че едва ли някой носи резервно окачване в багажника си.

 

Счупени болтове на главината

Закрепването на колелото към главината най-често става по два метода: шпилка с гайка или болт. И двата са достатъчно надеждни. Но ако колелото не е добре закрепено при смяната на гуми, те започват да се развиват и в крайна сметка се чупят.

Ако имате късмет, ще забележите и ще спрете навреме, като ще откриете, че колелото се крепи на половината от опорите. Една счупена шпилка или болт е половин проблем, но две или повече означават, че вече няма как да се движите безопасно. А колата трябва да бъде закарана в сервиз.

 

Електрическа система

Модерният автомобил е технологично чудо, натъпкано с електроника. Това е удобно, но и доста ненадеждно - платките и проводниците, електронните блокове и дори само връзките на кабелите са склонни да се окисляват и да изгарят, което естествено се отразява на поведението на автомобила на пътя.

Без радио можете да стигнете много далеч, но с повредени системи за сигурност, ECU или с друг дефект сте заникъде. Затова и при поява на подобни "грешки" вариантът е викане на помощ и установяване на причината в оборудван сервиз.


Висок разход на масло

Средната възраст на автомобилите в България е доста висока, така че високият разход на масло в двигателя е често срещано явление. Много от шофьорите решават този проблем с доливане, тъй като отстраняването на повредата струва пари, понякога доста.

В някои случаи обаче консумацията на масло може да бъде фатална. Някои водачи неглижират светването на лампата на маслото на приборния панел и продължават да шофират. Подобна идея е много лоша, защото води до едно - ремонт на двигателя, при това скъп. А понякога дори и ремонтът вече е закъснял и се налага купуването на нов двигател.


Катастрофа

При по-леки инциденти на пътя, поне на теория, конструкцията на автомобила не е увредена. От механична гледна точка може да се шофира, тъй като драскотини, вдлъбнатини, дребни увреждания като счупен фар, например, не влияят на скоростта и движението. От гледна точка на емоционалното състояние на шофьора обаче няма нужда да продължавате.

След преживян стрес, опасност или внезапен инцидент, много хора се нуждаят от време, за да се успокоят и да се върнат към шофирането. Един водач трябва да бъде спокоен, затова и инцидент на пътя, свързан с емоционална възбуда, може да бъде много по-опасен. Погрижете се за здравето си и се обадете за помощ. Отделно, при по-сериозни катастрофи не бива на своя глава да продължавате да карате, било то и до някой сервиз, тъй като невинаги е ясно какво е повредено при инцидента.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

автомобили

Още по темата