Медия без
политическа реклама

Бунтовници завладяха свещените скални църкви в Лалибела

Обектът на световното културно наследство е в опасност

08 Авг. 2021
Уикипедия
Храмът Св. Георги.

Военни части от Народно-освободителния фронт на Тигрей (TPLF) са окупирали Лалибела, обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО в Етиопия, известен със своите монолитни каменни църкви от XIII век, издълбани в скалите. 

Въоръжени мъже, говорещи тигриня, етническия език в областта Тигрей, са навлезли в Лалибела в четвъртък, след като военните сили на централното правителство на страната са избягали предната вечер, съобщи TheArtNewspaper.  Свещено място за етиопското православно християнство, Лалибела е построено от краля със същото име. Лалибела основава на територията на днешна Етиопия „Нов Йерусалим“ след християнските кръстоносни походи към Светата земя и повторното завладяване на Йерусалим от мюсюлманите през 1187 г

Смята се, че бунтовниците са поели контрола над града без стрелба, но някои местни жители са избягали и има опасения за безопасността на историческите църкви.

„Това е световно наследство и ние трябва да си сътрудничим, за да гарантираме, че съкровище ще бъде запазено“, каза Мандефро Тадесе, заместник-кмет на Лалибела, пред Би Би Си.

Град Лалибела се намира в съседната на Тигрей етиопска провинция Амхара. Окупацията на региона от бунтовниците стана възможна в резултат на бягството на етиопските правителствени войски, които бяха победени в битката за столицата на Тигрей - Мекеле.

Конфликтът между Тигрей и централното правителство на Етиопия избухна през ноември 2020 г. Причината за войната, която уби повече от 10 хиляди души и принуди 300 хиляди да напуснат домовете си, беше противоречието между федералния център и провинциалните власти относно правомощията им и признаването на местните избори.

Застрашени са не само църквите в Лалибела, смятат експерти и предупреждават, че обекти в Тигрей също могат да бъдат изправени пред културно прочистване.

Още по темата