Медия без
политическа реклама

Големият Валери Петров и неговият преамбюл, изтрит от Данаил Кирилов

Преди да подаде оставка, правосъдният министър от ГЕРБ не се посвени да махне встъпителните думи на поета от Конституцията

27 Авг. 2020
Валери Петров година преди смъртта си
Снимка: БГНЕС
Валери Петров година преди смъртта си

Големият български поет, преводач и сценарист Валери Петров (1920-2014), роден преди век, си отиде от този свят на днешната дата - 27 август. След себе си той остави огромно и безценно поетично наследство за деца и възрастни, както и блестящи преводи на драматургичните творби на Уилям Шекспир и приказките на Джани Родари. Филмите по негови сценарии "На малкия остров", "Слънцето и сянката", "Първи урок", "Един снимачен ден", "Рицар без броня", "Йо-хо-хо" продължават да са обичани и гледани от поколения българи - а последният дори има американски римейк.

Изпод перото на Валери Петров излиза и финалната редакция на един много важен текст – преамбюлът на сега действащата Конституция на Република България, приета от VII Велико Народно събрание, в което той е народен представител.

Преамбюл (на френски: préambule, на латински: praeambulus – вървящ напред, предшестващ) в правото се нарича встъпително изложение в нормативен документ, обясняващо неговата цел и философия. Терминът придоби нова актуалност, след като днешните управляващи се захванаха да пишат и приемат нов основен закон, с намерение да дадат рестарт на обществено-политическия живот в страната. Проектът им вече е готов, макар един от основните му автори - Данаил Кирилов да подаде оставка вчера.

Но от него отсъства преамбюлът, отразяващ някогашния стремеж за създаване на „демократична, правова и социална държава“.

Мнението на мнозина е, че това е просто един абстрактен текст, който не съдържа в себе си структурата на правната норма, а по-скоро звучи като прокламация или повеля. Други пък са на обратното мнение – че в него са заложени принципите на конституцията, изразени в синтетичен вид, което му придава правна същност и значение.

Основният закон в някои държави има преамбюл, а в други – не, но конституцията заема най-високото място в йерархията на нормативните актове, затова ѝ се полага такъв. В българското съвременно законодателство има и други нормативни документи с встъпителен текст – например Законът за вероизповеданията, действащ от края на 2002 година.

Да звучи разбираемо и човешки, за да стигне до сърцата на хората! За това е настоявал Валери Петров по време на работата му по редакцията на текста преди 30 години, спомнят си и разказват негови колеги народни представители, участвали в събитията.

„Ние, народните представители от Седмото Велико Народно събрание, в стремежа си да изразим волята на българския народ, като обявяваме верността си към общочовешките ценности: свобода, мир, хуманизъм, равенство, справедливост и търпимост;

като издигаме във върховен принцип правата на личността, нейното достойнство и сигурност;

като съзнаваме неотменимия си дълг да пазим националното и държавното единство на България,

прогласяваме своята решимост да създадем демократична, правова и социална държава, за което приемаме тази Конституция“.

Това гласи преамбюлът на сега действащата Конституция, оформен в този вид от Валери Петров. 

Ключови думи:

Валери Петров, преамбюл