Медия без
политическа реклама

МЗ препоръча да се носят маски на закрито и в транспорта

По-заразният вариант на омикрон вече е в България

29 Юни 2022
Втори ден София е в жълта зона по заболяемост - данните са за изминалите 14 дни на 100 000 души население.
Втори ден София е в жълта зона по заболяемост - данните са за изминалите 14 дни на 100 000 души население.

По-заразният подвариант на омикрон - BA.5, който вършее в момента в Европа, вече е в България. Министерството на здравеопазването обяви, че у нас са установени 7 проби от него - 6 в София и една в Кюстендил. Пробите са сред 88, отделени за целогеномно секвениране в периода 05 май - 03 юни. От тях е ясно, че доминиращият вариант у нас в момента е омикрон, като съотношението на подвариантите е, както следва: ВА.2 (76,1%), ВА.2 и неговите подварианти общо (92%). ВА.5 е установен при 8% от изследваните проби.

Поради рязкото повишаване на заболяемостта в последните дни, министерството препоръча хората отново да започнат да спазват основните мерки за предпазване от заразяване. Това все още са препоръки, а не задължителни изисквания. Ето какво призовава ведомството: 

· Гражданите с оплаквания и симптоми, характерни за COVID-19 (главоболие, силна отпадналост, болки в гърлото, хрема, кихане, загуба на апетит и др.), следва да се изолират и консултират с лекар.

· При наличие на оплаквания, дори и лека хрема, отложете срещите си с други хора, за да ги предпазите от евентуално заразяване със SARS-CoV-2.

· Силно препоръчително е носенето на защитни маски за лице на закрито и на местата със струпване на много хора –  обществен транспорт, търговски центрове, магазини, базари, гари, автобусни спирки и т.н.

· Спазвайте дистанция на обществените места, по възможност избягвайте местата, на които се струпват много хора едновременно.

· Мийте ръцете си със сапун и вода, а при невъзможност - използвайте дезинфектант за ръце на спиртна основа.

 

ТЕНДЕНЦИИ

За последната седмица е регистриран 50% ръст на заболяемостта от COVID-19 в България. Ръст се отчита и в седмичната положителност на направените изследвания – 9,98% от направените тестове са положителни, което представлява ръст от 73%. Данните на Националния център по заразни и паразитни болести сочат, че към 29 юни 14-дневната заболяемост в страната е 56,69 на 100 хил. души население. Вече е известно, че София се върна в жълтата зона по заболяемост.

 

НОВИТЕ ВАРИАНТИ

През май 2022 г. два подварианта на Омикрон – BA.4 и BA.5, бяха обявени от СЗО и ECDC за „варианти, будещи безпокойство“. Подвариантите на Омикрон BA.4 и BA.5 са установени за първи път в Южна Африка, съответно през януари и февруари 2022 г., а към момента вече са доминиращи там.

BA.4 и BA.5 имат много от мутациите, присъщи на първоначално установения вариант Омикрон, но имат повече общи черти с варианта BA.2. Те притежават редица допълнителни мутации, някои от които могат да променят характеристиките на вируса.

И двата нови варианта носят мутацията L452R – мутация в гена на т. нар. шипов протеин, която преди това беше открита единствено при Делта варианта на SARS-CoV-2. Шиповият протеин е важен, тъй като се използва от вируса, за да заразява човешките клетки и определя колко лесно се предава вирусът. Тази мутация прави вируса по-заразен и може да му помогне частично да избегне имунната защита.

 

ВАКСИНАЦИЯ

Ваксинацията срещу COVID-19 остава най-сигурният начин да се предпазим от тежко боледуване, хоспитализация и дългосрочни последици за здравето. Възрастните хора, както и всички други, чийто имунитет е отслабен, са особено застрашени при заразяване със SARS-CoV-2. Хората, които принадлежат към тази рискова група и всички, страдащи от хронични заболявания, е препоръчително да се ваксинират срещу COVID-19 възможно най-рано. Ваксините срещу COVID-19 предпазват от тежко боледуване и при заразяване с подвариантите BA.4 и BA.5 на Омикрон, посочва МЗ.

В България вече е разрешено и поставянето на втори бустер иРНК ваксина при лица над 18 г., чийто завършен ваксинационен курс е с двудозова ваксина.

Препоръките на МЗ за втора бустерна доза ваксина, можете да видите тук:

Списъци на лечебните заведения за извънболнична и болнична помощ и РЗИ, където се поставят ваксини срещу COVID-19, в. т. ч. и педиатрични, можете да видите тук:

 

Подробна информация за възможните ваксинационни схеми при ваксините срещу COVID-19 можете да намерите тук:


Срещу COVID-19 можете да се ваксинирате и при личния лекар.

Информация за COVID-19, ваксините и ваксинацията можете да намерите на сайта https://plusmen.bg/ и на фейсбук страницата „Плюс мен“ - част от инициативата на Министерството на здравеопазването за популяризиране на ползите от ваксините и ваксинацията срещу COVID-19.

 

Последвайте ни и в google news бутон