Известната столична галерия "Лоранъ" кани на последна изложба на познатия адрес на ул. "Оборище" 16. Експозицията "Салон на дамите" се открива утре, 5 юли, и ще продължи двайсет дни, а след 25 юли изложбената програма на "Лоранъ" ще се пренесе на ул. "Цар Самуил" 49 в салона на галерия "Контраст", съобщи собственикът Лаврен Петров.
Както подсеща и името й, лятната изложба "Салон на дамите" включва живописни творби на жени художнички. Те имат свое запазено място в историята на българското изкуство. "Често в изложбите ни доминират имената на мъже, но сега коригираме неравенството. В експозицията между разпознаваемите имена голяма част са авторки, познати на малцина. Поради една или друга причина – лична, социална, идеологическа, те остават неизвестни за широката публика. В борбата за равнопоставеност всяка една от тях е интересна по своему, със своята индивидуалност, стил и житейска съдба", изтъква Лаврен Петров.
"Салон на дамите" отдава уважение към спецификата на женското светоусещане, независимо от пластичния изказ, тема или настроение. В селекцията ще видим произведения на Живка Пейчева, Надежда Делева, Маргарита Милиджийска, Олга Богданова, Олга Шеханова-Шишкова, Цана Иванова-Бояджиева, Цветана Щилянова, Невена Трънкова, Елена Панева, Ваня Дечева, Анна Петрова, Жени Механджийска, Лика Янко и др. Повечето са започнали жизнения си път в първата половина на ХХ век, други са родени още в края на ХІХ век.
Избраните творби са портрети, натюрморти и пейзажи. В залата присъстват няколко натюрморта с цветя, неофициално възприемани като чисто женски жанр. Начинът на работа като цяло при пейзажите е предимно експресивен и схематичен, достигащи до абстракция.
Без да е търсена съпоставка, виждаме близост в цвета и маниера на работа в пейзажите на Лика Янко и Жени Механджийска от 60-те години на ХХ век. Други, като тези на Ваня Дечева, се открояват като наивистични с планински гледки от Родопите, както и с пейзажа от Шетландските острови в Шотландия.
"За първи път представяме творби на художничките Цана Иванова-Бояджиева и Невена Трънкова, които представляват истинско изкушение за колекционерите", отбелязва галеристът. Сред произведенията присъства и ранен одухотворен автопортрет на Маргарита Милиджийска от 30-те години. В привидно реалистичния изглед със силно живописно наслагване се създава сложен и многопластов образ. Жената хвърля поглед през рамо, който е вперен в зрителя. Светлината подчертава избрания ракурс и допълва ефектите на бялото, с това завършва изображението на млада, откровена, но вглъбена жена. Другото произведение на авторката е сложно композиран натюрморт с обекти, оформени със силно напластена живописна материя.
Силен, но строг "Портрет на млад мъж" в колекцията е рисуван от Лика Янко. Няколко са похватите, които изиграват роля за това: комбинацията от експресивна рисунка в тъмносин цвят, допълнена от издраскване и издължаване на формата на лицето. Внушената строгост е в напълно модерен вариант. Интересен е дамският портрет със синя барета на Живка Пейчева от 1949 г., умело изграден с трудно съчетаемите допълнителни цветове синьо и жълто. Те са балансирани с помощта на пастелно-кафявата гама и изграждат приветлива дама с оптимистично изражение.
Лаврен Петров е галерист и търговец на картини, внук на големия български художник Цанко Лавренов (1896-1978), собственик на две галерии в София. "Лоранъ" е специализирана за произведения от художественото ни наследство, а "Контраст" работи със съвременни автори. Галерия "Лоранъ" съществува от 2006 г.