В София пристигна полската писателка Олга Токарчук - носителка на Нобелова награда за литература за 2018 г., която ще се срещне с българските си читатели в следващите два дни. Посещението ѝ слага началото на поредица "Литературни срещи" и се организира от фондация "Прочети София" с личното съдействие на Георги Господинов, когото самата Олга нарича "моят литературен брат".
Няколко часа след кацането си Токарчук се срещна с журналисти, за да отговори на въпроси за книгите си, за бъдещето на художествената литература в дигиталната епоха, за войната в Украйна. "Не сме по-мъдри, нито по-добри от хората преди 100 години", посочи тя, подчертавайки заблудата си (както и на повечето от нас), че човечеството е научило добре уроците си от Първата и Втората световна война.
"Тази война е патриархална, това е война на мъже, които са свикнали да налагат своята воля на по-слабите, които са свикнали, че решение на всеки конфликт е насилието, които не виждат нищо лошо в това изнасилването да се използва като оръжие, като танк. Последната ми книга е посветена на това до каква степен е вкоренена мизогинията в нашата цивилизация", коментира нобелистката.
За разлика от немалко свои сънародници, които се обявиха за канселиране на руската литература, Токарчук има по-различно мнение. Тя смята, че е особено важно сега да се четат руски автори, за да можем да разберем ужаса, който се случва. Руската литература ще продължи да живее в Украйна, каза Токарчук, след неминуемия упадък на Русия и културата там, тъй като немалка част от украинците са рускоезични. Според авторката най-важната война днес е за достъпа до правдива информация. Най-големият шок, който съм преживявала през последните години, е това как пропагандата е в състояние да влияе на хората и да променя цялостния им поглед върху света, каза тя.
Извън злободневните теми Токарчук препоръча на младите писатели да прочетат 1000 страници за всяка една, която ще напишат, и уточни, че опростяването на езика и липсата на финес в новите публикации се дължат именно на непопулярността на четенето днес. Но литературата винаги е била средство за бунт и прокарване на нови идеи, припомни тя.
В 11 ч. днес авторката на "Бегуни", "Чувствителният разказвач", "Дом дневен, дом нощен" бешe посрещната в Аулата на Софийския университет, където бе удостоена с почетното звание "доктор хонорис кауза". Речта ѝ включваше откъс от новата ѝ книга, която излезе преди броени дни в Полша и е първата след получаването на Нобеловата награда.
"Когато оръдията гърмят, думите стават нечуваеми. В лицето на насилието и смъртта въображението изтръпва. Тази липса на думи много ми пречи. Чета доклади, синтези и анализи, интервюта и експертни прогнози. Хващам се за чужди думи, за да разбера това ирационално изригване на смърт в нападнатата от Русия Украйна – и като писателка капитулирам", каза още тя.
Културният център на СУ публикува в сайта си пълното изказване на нобелистката.
Читателските срещи започват в 19 ч. в петък в сценичното пространство "Топлоцентрала" с писателски диалог между Токарчук и Господинов. Те ще говорят за езика, за географията на литературата, за войната в Украйна, за отговорността да си писател днес. Втората вечер от летните "Литературни срещи" ще бъде на същото място в събота, като ще продължи чак до 1 ч. на следващата сутрин. Освен дискусия с участието на Олга Токарчук, философа Боян Манчев, кураторката Владия Михайлова и компютърния лингвист Александър Попов, вечерта ще включва редица събития - три камерни литературни четения на девет български автори, театрален пърформанс, интерактивни инсталации, литературен бар, видеотриптих , диджей парти и т.н.
Входът за събитията на 10 юни е свободен, а за 11-и e срещу билет от 15 лева в EPAYGO, като деца, ученици и студенти отново влизат безплатно.
Освен на Нобеловата премия 60-годишната Олга Токарчук е носител на Международната награда "Мan Booker" и два пъти на най-престижната полска литературна награда "Нике". На български са преведени седем от книгите на Токарчук, а през 2022 г. издателство ICU ще издаде за пръв път у нас още две заглавия на полската авторка.
ГОСТИ
От нобелистите през този век у нас са гостували още двама - перуанецът Марио Варгас Льоса през 2013-а, три години след като спечели престижната литературна награда, и Боб Дилън, но като музикант през 2010-а, шест години преди да бъде почетен от Нобеловия комитет. Самата Олга Токарчук беше у нас преди осем години.