България ще представи проекта „Съседите“ на Биеналето на изкуствата във Венеция, което тази година ще се състои от 20 април до 24 ноември с предварително откриване на 17, 18 и 19 април. Автори на проекта са Красимира Буцева, д-р Лилия Топузова и Джулиан Шехирян, а куратор е Васил Владимиров. Това бе обявено на пресконференция в Българската телеграфна агенция днес. В конкурса за националното ни участие на най-стария и престижен световен арт форум са се включили 17 проекта, които са били разгледани от 7-членно жури.
В пресконференцията участваха Амелия Гешева – зам.-министър на културата, д-р Надежда Джакова – комисар и завеждащ филиала „Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство“ към Националната галерия, проф. д-р Венелин Шурелов – председател на журито, и кураторът на спечелилия проект Васил Владимиров. Модератор на разговора беше Евгения Атанасова, журналист и продуцент в БНТ.
Амелия Гешева припомни, че България участва за единадесети път във Венецианското биенале и за трети пореден. „Това е една устойчива политика, започнала през 2019 година“, отбеляза тя, допълвайки, че вече започва и подготовката за следващото издание на архитектурното биенале във Венеция догодина, в което България също ще участва.
Проф. Венелин Шурелов подчерта, че изборът на спечелилия проект тази година е бил сложен процес. „Качеството и нивото на всички кандидати беше изключително високо. В един подобен процес принципът на сравнението между отделните проекти води до номинирането на един от тях като по-впечатляващ“, уточни той, обяснявайки, че е създаден стриктен протокол, който по много демократичен начин, с двукратни гласувания, изключва манипулиране на избора.
Павилионът на България тази година ще бъде в експозиционното пространство зала „Тициан“ (Sala Tiziano) в Centro Culturale Don Orione Artigianelli, близо до Моста на Академията. Там е бил павилионът на България на Биеналето за архитектура миналата година.
Кураторът Васил Владимиров разказа, че проектът „Съседите“ е иницииран от художниците. Той е свързан с историите на българи, които са били жертва на политическо насилие. „Съседите“ е продукт на задълбочено изследване на репресиите и паметта за политическото насилие, „завещана“ ни от комунистическото минало.
В основата на тази инсталация са реконструирани домовете на репресирани. Направени са интервюта с хора, които са били жертви на репресия. Това, което отличава „Съседите“,Х е поканата зрителите да не са само пасивни наблюдатели, а да станат свидетели на преживяванията на онези, които са обявени за чужденци в собствената си държава, отбеляза кураторът. Проектът е по универсална тема, отговаряща на въпросите какво и как помним в контекста на травматични преживявания.
Инсталацията се състои от три стаи. Първата е всекидневна, в която се прожектират картини и излъчват звуци от лагерите в Ловеч и Белене. Втората е за хора, които говорят с недомлъвки или не са готови да говорят. Там звуците са по-абстрактни. В третата стая – кухнята, всички мебели са боядисани в бяло, говор няма, абсолютно всичко е доведено да абстракция и звук. Тя е за хората, които не са имали възможност да говорят – изгубили живота или спомените си. Посетителите не само ще гледат, но и ще преживяват, според Васил Владимиров.
Инсталацията вече е представяна извън България – в Торонто и Принстън, и е приета много радушно. Показвана е и в Софийската градска художествена галерия през 2022 година. За Биеналето обаче проектът е надграден. Пространството ще бъде по-флуидно, ще се включат и още интервюта. Всички те ще бъдат преведени на английски и ще бъдат озвучени от актьори, за да се запази автентичността на изказа, обясни кураторът.
Екипът работи по този проект от години, отбеляза Красимира Буцева, която е един от авторите. „Когато работим с архив, който умишлено е унищожен, когато сме пред мълчанието, тогава ние трябва да имаме и други средства мълчанието от болката да бъде изразено“, изтъкна д-р Лилия Топузова. А Джулиан Шехирян допълни, че целта е била да се създаде пространство, в което човек може да влиза и да преживее архива чрез предметите и чрез сетивата си.