Обръщаме се към вас по повод статията "Българският избор за Венецианското биенале отново породи отпор". В интерес на вашата аудитория, като сериозна и уважавана от нас национална медия, е да обърнем внимание, че в материала се цитират непроверени и недостоверни твърдения по повод нашето представяне на Венецианското биенале през 2022-а, пишат художникът Михаил Михайлов и кураторът Ирина Баткова. Писмото им е по повод някои спорни моменти около избрания преди дни български участник за Биенале 2024. Баткова и Михайлов представиха България в предишното издание на биеналето с проекта "Ето къде си".
"В публикацията се цитира, че "Ето къде си" не е отразен на международно и дори на национално ниво. За това държим да представим малко хронология по неговото развитие:
На откриването на павилиона през април 2022 с нас се свързва професор Илияна Кръпова от един от най-престижните хуманитарни университети в Италия - Ка Фоскари. Благодарение на нейната инициатива осъществихме колаборация с университета и през октомври представихме два мащабни пърформанса с участието на около 20 студенти в типичната за Венеция готическа архитектурна среда на двора на университета. Проведе се и дискусия със студенти и преподаватели, като част от съпътстващата програма към изложбата в павилиона. Президентът на биеналето Роберто Чикуто обясни в интервю за филма на Милена Кънева, която документира нашата работа, че една от важните цели на биеналето е да провокира именно такива сътрудничества с академични общности.
Режисьорката Милена Кънева засне пълнометражен документален филм, който беше започнат по времето на подготовката на сайт специфик инсталацията за павилиона и проследява развитието на проекта след биеналето. Филмът, заснет на три различни локации, във Венеция, Париж и Виена, бе представен на "София филм фест 2023", след това на фестивал за арт филми в Италия и е селектиран за фестивали в Берлин, Париж, Ню Делхи и Дубай", припомнят Баткова и Михайлов.
Те разказват още, че по време на биеналето павилионът на България е посетен от директорката на музея "Белведере" г-жа Стела Ролиг, която оцени нашето представяне с решението да изложи основната рисунка от сайт специфик инсталацията на "Ето къде си" в поверената ѝ институция. Изложбата Dust to Dust, на която тя е куратор, се откри на 19.10.2023 и ще продължи до края на м. април 2024. Предстои и представяне на филма "Ето къде си в млякото на мечтите" пред публиката на музея.
В момента друга важна инсталация от техния проект- Head Spacing, е включена от галерията re.ridle в представителна изложба на Михаил Михайлов за San Francisco Art Week, а художникът ще има пърформанс в рамките на фестивала през януари 2024. Във всички текстове на галерията и фестивала отново се споменава българския павилион.
"Искаме да обърнем внимание и на твърдението, че "инсталацията, представена с гръмки фрази, на рисунки и фотоси от прахта на пода на ателието на твореца" не отговаря на истината. Фотоси не са представяни, същността на изобразения материал е подробно описана в проекта, а рисунката е довършвана на място в павилиона. "Ето къде си" включва и много други елементи освен въпросната рисунка. Освен публикуваните описания на съдържанието на павилиона дадохме множество интервюта, в които концепцията на изложбата е обяснена подробно, но очевидно никой не е проявил и най-малък интерес към тях", пишат авторите на проекта.
"Относно медийното отразяване на проекта – няма да Ви занимаваме с разпространението на информация в различни формати за представянето ни. Предполагаме, че Министерство на културата разполага с отчети на хората наети да се занимават с пиар на българското участие във форума. Не знаем доколко журналистите и публиката са наясно какви средства инвестират държавите, които имат павилиони на венецианското биенале за световни медийни кампании. При бюджета, определен за нашето участие подобно планиране е немислимо. В този смисъл смятаме за успех, че концепцията и реализацията на проекта "Ето къде си" са успели да привлекат вниманието и интереса на много сериозни професионалисти", пишат Ирина Баткова и Михаил Михайлов и изброяват част от тях. Д-р Нора Голешевска публикува академичен анализ за павилиона в рубриката "Ателие" на платформата на СУ "Св. Климент Охридски". Статия на италиански бе публикувана и в Arte Magazine, едно от най-уважаваните периодични онлайн издания за изкуство в Италия. Анализ на английски език на д-р Голешевска се появи и в ARTMargins Online – издание с подчертан интерес към статии, есета, рецензии и интервюта, в което изследователи анализират съвременното изкуство на Централна и Източна Европа в глобална среда, а в края на 2023 г. тя проследи и пътя на "Прах при прахта" от 59-то Биенале до музея "Белведере" в Портал Култура. В български и чужди (Италия, Австрия, Нидерландия, Турция) специализирани издания за изкуство са излезли още редица статии, които не са платени и провокирани от пиар акции, пишат още от екипа зад българския павилион на Венецианското биенале.
"Причината за появата на този текст е, че само ние и екипът, който ни помагаше в работата по павилиона, знаем през какво сме минали в стремежа да представим България по достоен начин на този най-престижен международен форум за съвременно изкуство. И през цялото време си казвахме, че се надяваме на следващите номинирани участници да им бъде поне малко по-лесно. Затова недоразуменията в статута за национално участие на Република България във Венецианското биенале за изкуство трябва да станат предмет на широка професионална дискусия. В нея медиите могат да се включат с анализ на начина, по който се провеждат конкурсите и отчитат средствата от обявения държавен бюджет, а не като омаловажават работата на кураторите и художниците, които въпреки всички обстоятелства реализират избраните от журито проекти", заключават Баткова и Михайлов в писмото.