Медия без
политическа реклама

Тракийските съкровища от музея „Гети“ вече са върнати в България

Съобщението направи във Фейсбук заместник-министърът на културата доц. Тодор Чобанов

15 Апр. 2025
Панагюрското златно съкровище бе сред топ експонатите в мащабната изложба в музея "Гети" в Лос Анджелис.
Красимир Георгиев
Панагюрското златно съкровище бе сред топ експонатите в мащабната изложба в музея "Гети" в Лос Анджелис.

Всички артефакти от изложбата на тракийски съкровища от българските земи в музея „Джон Пол Гети“ в Лок Анджелис, САЩ, вече са в родните музеи по съотвените витрини и посрещат закопнялата за срещи с тях публика. Това съобщи в своя профил във Фейсбук заместник-министърът на културата доц. Тодор Чобанов.

Изложбата „Древна Тракия и класическият свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" (3 ноември 2024 – 3 март 2025) изследва културните отношения между траките и техните съседи в продължение на две хилядолетия (около 1700 г. пр. Хр. – 300 г. сл. Хр.). От българска страна в нея участваха четиринадесет музея с повече от 150 експоната, сред тях Панагюрското, Вълчитрънското, част от Рогозенското златни съкровища, артефакти от могилата Голяма косматка край Шипка и др. 90 процента от артефактите в експозицията бяха от родни музейни институции.

Разразилите се през януари опустошителни горски пожари в Южна Калифорния предизвикаха в част от българското общество тревога за сигурността на съкровищата ни. "Нашият партньор "Вила Гети“ е институция, която е еталон за стандарт в музейното дело в много отношения. И не на последно място е на една от първите позиции именно по отношение на мерките за сигурност. Бих казал, че в България няма музей, който да е изграден по толкова добри стандарти от гледна точка на мерките за сигурност – двойни стени, съвременни средства за противопожарна безопасност, те самите разполагат с големи запаси от вода, ако се наложи, не дай Боже, да бъдат използвани", увери тогава директорът на Националния археологически институт с музей към БАН доц. Христо Попов.

"Всеки ден получаваме мониторинг от ежедневните посещения, които се правят от оторизирани екипи в сградата – консерватори, реставратори, музейни специалисти, пряко свързани с изложбата, които се уверяват в състоянието на предметите и то е възможно най-доброто. Отчетите показаха ясно, че дори влажността на въздуха там в момента е в нормите", обясни още доц. Попов.

Въпреки това бедствието предизвика у нас спекулации в някои патриотарски настроени среди, че "бъдещето на нашите безценни съкровища е заложено на карта и те всеки момент могат да бъдат или укрити, без изгледи да бъдат върнати, или фалшифицирани". Някои, сред които органът на казионния Съюз на българските писатели "Словото днес", дори твърдяха, че пожарът е съзнателно предизвикан с тази цел.

Доц. Тодор Чобанов сега разсейва съмненията, посочвайки, че всички артефакти вече са върнати в „домовете“ им, откъдето, застраховани по най-високи стандарти, преди месеци поеха към САЩ. „Не пропускайте да ги разгледате в четиринадесетте музея от България, които се включиха в изложбата: Национален археологически институт с музей при БАН; Регионален археологически музей – гр. Пловдив; Исторически музей „Искра“ - гр. Казанлък; Национален исторически музей (заедно с експонати от основните фондове на Регионален археологически музей – гр. Пловдив, Регионален исторически музей – гр. Враца, Регионален исторически музей – гр. Ловеч, Исторически музей - гр. Стрелча, които се използват в постоянната експозиция на НИМ); Регионален исторически музей – гр. Враца; Регионален исторически музей – гр. Търговище; Регионален исторически музей – гр. Бургас; Музей „Старинен Несебър“; Археологически музей „Проф. Мечислав Домарадски“ – гр. Септември; Регионален исторически музей – гр. Велико Търново; Общински културен институт „Музеен център“ – гр. Созопол; Исторически музей „Атанас Караиванов“ – гр. Карнобат; Исторически музей – гр. Стрелча и Регионален исторически музей – гр. Ловеч“, призовава от социалната мрежа доц. Тодор Чобанов.

Той съобщава още, че българските туроператори, които посрещат групи от САЩ, отчитат многократно повишен интерес и заявки за пътувания в България след провеждането на изложбата в престижната вила на музея "Гети" в Лос Анджелис.

Официално съобщение по повод връщането на експонатите у нас бе публикувано и в сайта на Министерството на културата. "След успешното им представяне в Съединените американски щати скъпоценните археологически артефакти, част от впечатляващата изложба „Древна Тракия и класическият свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция“, се завърнаха в България. Те са отново експонирани в нашите музеи, където широката публика вече им се наслаждава и където всеки желаещ може да се потопи в историята и културното наследство на древните траки и класическия свят", казва се в съобщението.

По официална информация от музея „Джон Пол Гети“ изложбата е преминала при огромен интерес и през месеците ноември-декември 2024 г.  е била разгледана от повече от 55 000 посетители.

"Деинсталирането на изложбата и транспортът обратно до България бяха осъществени през м. март 2025 г. Експерти от българска страна участваха в целия процес и потвърдиха, че състоянието на експонатите е ненарушено и непроменено. Всички експонати бяха върнати съгласно международните стандарти и условията на договора", казва се още в съобщението на сайта на МК.

Последвайте ни и в google news бутон