Медия без
политическа реклама

ГЕРБ и ДПС разрешиха скъпи измервателни уреди за природния газ

Те струват повече от 60 хил. евро и ще се монтират за сметка на клиента, но ще бъдат собственост на газовия оператор

08 Февр. 2024
Хроматографът не е джаджа от магазина, а уред за 60 хиляди евро нагоре, обясни Делян Добрев.
Илияна Димитрова
Хроматографът не е джаджа от магазина, а уред за 60 хиляди евро нагоре, обясни Делян Добрев.

Клиентите на газопреносните дружества вече ще могат да поискат да им се монтира уред, който да измерва калоричността на доставяния им природен газ и тези данни да се използват за определяне на сметката им. Става въпрос за т.нар. хроматограф. Такава възможност беше вкарана в Закона за енергетиката по предложение на Делян Добрев от ГЕРБ-СДС и Рамадан Аталай от ДПС и одобрена в пленарната зала на парламента на второ четене днес.

Хроматографът и инсталацията му ще се заплащат от клиента. Самите уреди са изключително скъпи, така че тази възможност очевидно няма да бъде достъпна за битовите потребители. На обсъждането на текста се подразбра, че с мярката по-скоро се разрешават спорове между общинското дружество "Топлофикация София" като потребител и държавната компания "Булгартрансгаз" като доставчик.

Новият законодателен текст предвижда, че клиентите на газопреносната мрежа могат да поискат от оператора на мрежата да монтира уреда, чрез който да се извършва дистанционен отчет на данните от измерването. На основата на тези данни ще се определя сметката на потребителя. Хроматографът трябва да се монтира в срок от 30 дни от постъпване на искането – като клиентът трябва да заплати стойността му, както и разходите по монтажа. След това уредът става собственост на оператора, който трябва да се грижи за неговата поддръжка.

От дебата в залата по темата стана ясно, че истинският автор на предложението е "Топлофикация София". Добрев и Аталай са го изложили пред колегите си на вчерашното заседание на парламентарната комисия по енергетика, на която депутатът от ГЕРБ-СДС е председател. Днес той разказа, че "Булгартрансгаз" (дружеството, което управлява държавната газопреносна мрежа - бел.а.), твърди, че буквално няма никакви загуби при преноса на газа. Според Добрев това е невъзможно и всъщност означава, че загубите се вкарват в сметката на потребителите. На клиентите, смята той, трябва да се позволи да разполагат с такива измервателни уреди, за да не бъдат мамени.

Павела Митова от ИТН изтъкна, че предложението е безсмислено, тъй като същият оператор, към когото са насочени подозренията за измама, ще бъде собственик на хроматографите и ще отговаря за поддръжката им. В отговор Добрев я обвини, че защитава интересите на "Булгартрансгаз" и на газоразпределителните дружества. Митова му отвърна, че по същия начин той може да бъде обвинен, че защитава интересите на "Топлофикация София". По думите й, предложението, уж насочено към крайния потребител, създава усещане за корупция. Раздразнен, депутатът от ГЕРБ-СДС отвърна, че възможност за корупция няма, тъй като никой няма да бъде задължен да купува такива уреди, освен ако сам не го пожелае, нито "Булгартрансгаз" ще плаща за нещо.

После се намеси Христо Даскалов от ПП-ДБ, който обяви, че подобни проверки на газа могат да се правят само в лаборатория, при това срещу много пари. "Можете да си купите някакви инструменти, които ще позволяват нещо да си замерите. Но без да отидете в акредитирана лаборатория, която да работи с референтен метод, този резултат си е за ваша консумация", смята той.

Добрев му отвърна, че е разсмял енергетиците сред депутатите. "Това не е салам или кисело мляко, да го занесеш в лабораторията, за да ти го изследват. Става въпрос за измервателен уред, който мери калоричността на газа и струва 60-70 хиляди евро и нагоре. Това не е някаква джаджа, която да си купиш от магазина", обясни той. Тук той разкри колко скъпи са въпросните уреди, което не позволява масовата им употреба.

Накрая предложението беше одобрено с гласовете на управляващите.

ПО БЪРЗАТА ПИСТА

Управляващите вече безобразно скъсяват по всеки възможен начин процедурата, по която да прокарват предложенията си. Проектът за промени в Закона за енергетиката, който беше разгледан и одобрен днес, всъщност беше първоначално внесен от БСП. Предложението на социалистите беше съвсем кратко и засягаше единствено много специфичен въпрос – за труда на смени на дежурния персонал в подземни ВЕЦ и ПАВЕЦ. Преди второто четене обаче ГЕРБ-СДС и ДПС вкараха в законопроекта куп свои предложения, включително за споменатия хроматограф.

Чрез преходните и заключителните разпоредби на законопроекта бяха направени дори промени в Закона за опазване на земеделските земи, свързани с производството на електричество от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Според тези промени, когато се изгражда енергийна мощност от ВЕИ на земеделска земя, нейното предназначение се смята за променено, когато влезе в сила подробен устройствен план, предвиждащ изграждането на въпросната мощност, и инвеститорът получи удостоверение. Урежда се и процедурата, по която става това. Прави се уговорката, че такава промяна в предназначението на земеделска земя става възможна, когато ВЕИ мощността е необходима във връзка с постигането на националните цели за ВЕИ като дял от общото енергийно потребление в страната.

Драгомир Стойнев от БСП, който беше сред вносителите на първоначалния законопроект, смаяно констатира, че това вече не е неговият законопроект. Той посочи, че с това, което правят управляващите, на практика се приема закон на едно четене. Това става възможно, защото предложения, които нямат нищо общо с първоначалния законопроект, се вкарват директно на второ четене, без да са минали на първо.

От ГЕРБ-СДС и ДПС не реагираха изобщо на обвинението.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата