Медия без
политическа реклама

Парите за ученически екскурзии свършиха

400 училища са класирани за екскурзии между 2 и 5 дни с учебна цел

МОН
Над 27 000 деца ще ходят на образователни турове

Над 27 000 ученици от 400 училища у нас ще ходят на образователни екскурзии. Това съобщиха вчера от просветното министерство по повод новата национална програма "България-образователни маршрути", по която ще се финансират пътуванията. Списъкът с класираните училища бе публикуван на 7 юли и много учебни заведения, подали подкументи за одобряване, останаха разочаровани, че не са одобрени. Причината е, че парите просто са свършили - и то още преди да приключи 45 дневния срок за кандидатстване.

Програмата е нова - бе одобрена на 2 юни т.г., като един от модулите й е насочен именно към провеждането на образователни маршрути с цел активно учене и извън училище. Бюджетът му е 13 млн. лв. Въпросните маршрути може да са с продължителност от 2 до 5 дни до обекти по избор от одобрен списък от МОН, както и други обекти по избор на училищата в съответствие с техните образователни интереси и специфика. Бенефициенти на средствата са държавни, общински, частни и духовни училища, както и български държавни училища в чужбина и български неделни училища в чужбина, подпомагани от МОН. Всеки ученик може да бъде включен в група един път за периода на изпълнение на програмата по тематичните направления: история и археология; география и икономика; биология, биоразнообразие и екология; изкуства, архитектура и литература; етнография, фолклор и занаяти, за да се даде възможност за участие на повече ученици.

Вчера туроператори - членове на Обединение "Бъдеще за туризма" - алармираха, че лятната ваканция на близо 2 000 ученици от цялата страна е пред провал, заради спряно финансиране от МОН по програмата. Пред сайта bgtourism.bg туроператор от Хасково разказа как подоготовката за екскурзиите тече още от юни, и то доста организирано, още повече, че училища, превозвачи и туроператори имат опит по старата програма "Отново заедно", по която се финансираха лагери за учениците. "Всичко върви по план, докато учебните заведения започват да получават анонимно електронно съобщение от МОН - анонимно, защото е без име, подпис и лице за контакт, което гласи: „Вашето училище не е предложено за финансиране по Модул 1 от Националната програма „България - образователни маршрути“, поради изчерпване на финансовия ресурс", коментира туроператор. Той се чуди как в рамките 20 дни заложените 13 мн. лв. са се изпарили.

От МОН вчера обясниха, че оценката на училищата се извършва по реда на постъпване на заявленията от училищата, чрез платформите ischools.mon.bg - за училищата в страната и world.mon.bg - за българските държавни и неделни училища. "Констатиран е голям интерес от страна на училищата, които са допустими бенефициенти по програмата, което води до невъзможност за одобряване на всички предложения предвид утвърдения финансовия ресурс. Следва да се отбележи, че по програмата са били предвидени над 22 млн. лв. финансиране. При окончателното одобрение на програмата от служебното правителство, средствата са били намалени с около 40%.", посочиха оттам. Оправданието изглежда странно, тъй като самата програма е стартирала със 13 млн. лв., макар и първоначално да са били очаквани и поискани повече средства. Т.е. трябвало е тя да бъде разчетена за точно толкова средства, а училищата да бъдат предупредени, че пари няма да има за всички и че те ще бъдат класирани по реда на кандидатстването им.

Във връзка с позицията на Обединение "Бъдеще за туризма", от МОН подчертаха, че всички класирани проекти ще бъдат финансирани. Списъкът с одобрените училища е публичен и е достъпен на сайта на МОН, уточняват оттам.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?