Учени от Хонконгския политехнически университет откриха нови доказателства в подкрепа на хипотезата, че в древността на Марс е съществувал огромен океан. Резултатите от изследването са публикувани в списание Scientific Reports.
Китайският марсоход „Чжужун“, Zhurong, който кацна на равнината Утопия на Марс през 2021 г., откри различни геоложки характеристики, показващи наличието на древен океан. Тези потенциални признаци включват конуси с много ями, многоъгълни вдлъбнатини и гравирани потоци - структури, характерни за райони с вода или лед, изследвани преди това на Земята.
Изследователите направиха подробен анализ на данните, събрани от марсохода, сателитни изображения и допълнителни данни от Земята. Оказа се, че марсианският океан може да се е образувал преди приблизително 3,7 милиарда години в резултат на мощен потоп, след който е замръзнал. Изследователите предполагат, че океанът е започнал да изчезва преди около 3,4 милиарда години, вероятно поради постепенна промяна в климатичните условия на планетата.
Някои учени обаче изразиха скептицизъм относно резултатите от изследването. Американски специалист от държавния университет на Пенсилвания отбеляза, че марсианският вятър може значително да повлияе на запазването на седиментните скали и бреговата линия за толкова дълъг период. Според него дори бавните темпове на ерозия могат да заличат следите от бреговата линия.
Откритието на китайския марсоход обаче повдига възможността за древен марсиански океан, повдигайки важни въпроси относно обитаемостта на Марс в миналото. Ако съществуваше океан, той можеше да направи Червената планета по-привлекателна за изследване на древен живот, като този, който може да е възникнал на Земята под нейната водна повърхност.