Електрическите тротинетки бързо превзеха София. Скутерите в столицата вече наброяват хиляди, като голяма част от тях са концентрирани в центъра на града. Популярността им е лесно обяснима, като се има предвид, че позволяват да се избегнат задръстванията по столичните булеварди чрез използването на велоалеите и пешеходните зони. Плюс това се зареждат с ток, не замърсяват въздуха и са лесно преносими.
Столичната община откри
и друго предимство в тях - бързо средство за политически пиар
преди предстоящите местни избори. В края на август кметът на София Йорданка Фандъкова се похвали пред журналисти, че общината е обособила 200 места за паркиране на е-скутери, велосипеди и мотопеди из града. Проектът беше изпълнен в началото на август от общинската формация "Зелена София" и Центъра за градска мобилност. "Мярката е в подкрепа на засилващия се интерес към алтернативно придвижване в града и цели да създаде по-добри условия за паркиране и използване на инфраструктурата", се казва в описанието на проекта.
Загадка е
колко пари са похарчени за новите паркоместа
Те обаче бяха направени в момента, в който започна работа първата компания за споделено ползване на електрически тротинетки у нас - Lime. Първоначално фирмата разположи близо 150 скутера, които се ползват чрез мобилно приложение. Вече по улиците се движат и тротинетките на американска фирма, като условията за наемане на нейните возила са идентични. До края на месеца в София вероятно ще се появи и трета фирма за споделени превози с е-тротинетки, с което техният брой ще надхвърли 350. Интерес да работят в София са заявили общо пет фирми, съобщи координаторът на проекта на Столичната община „Зелена София“ Елица Панайотова.
Този вид транспорт беше насърчен не само от интереса на потребителите, но и Столичната община и лично от Фандъкова, която определи скутерите като една от мерките за подобряване на качеството на въздуха. Никой в държавните институции не съобрази обаче, че са необходими правила за тяхното каране. Бездействието по това направление е на път да се превърне в пословичен пример за това
как безхаберието на чиновниците може да провали
една добре измислена пазарна инициатива. Едва тази седмица за първи път институциите заговориха за конкретни предложения за регулация на тротинетките - те да се третират като велосипедите. "Не искаме да ограничим това екологично транспортно средство - то облекчава трафика и позволява индивидуално придвижване. Тротинетките ще могат да използват велоинфраструктура или зони с успокоено движение", обясни председателят на Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" Малина Крумова пред bTV.
Към днешна дата обаче все още никой не знае къде хората имат право да карат своите тротинетки,
знае се единствено къде не може - на пътното платно
Началникът на Пътна полиция в столицата комисар Любомир Костадинов заплаши собствениците на е-скутерите, че ще бъдат санкционирани, ако се движат по пътя. Къде в закона е регламентирана подобна забрана, той не уточни. Вътрешният министър Младен Маринов обясни от своя страна, че по смисъла на Закона за движение по пътищата е-скутерите са моторни превозни средства. "След като са такива, трябва да отговарят на определени изисквания“, смята той. Първите глоби за каране на тротинетки вече са факт. Очаквано, те не са наложени на ползватели на услугата на частната фирма за споделени пътувания, а са за собственици на лични е-скутери. В района на кръговото на Телевизионната кула в София полицаи са издали акт на Пол Найденов за нарушение на Закона за движение по пътищата. В него е написано, че е нарушен текст от закона, според който по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер.
В тази връзка в няколко затворени групи във Фейбсук за собственици на електрически тротинетки се разпространи идеята, че полицията няма как да те глоби, ако буташ тротинетката си с крак, вместо да включиш електрическия мотор.
Подобно хрумване все пак може да се окаже правдиво,
тъй като очевидно съществува дупка в закона по отношение на е-скутерите. Освен това между общината и операторите на споделените тротинетки има меморандум, в който се посочва, че возилата не трябва да се карат по тротоарите. И въпреки че според Пътна полиция има санкция за движението на скутери по пътното платно, в същия меморандум се казва, че тъкмо там е тяхното място. Най-вероятно и планираните регулации ще ги поставят там. Е-тротинетките ще могат да се движат в най-дясната част на платното, но само по такива, където ограничението за движение е до 50 км/ч, изтъкна Малина Крумова. Това обаче ще важи само за навършилите 16 години ползватели на скутери, а 14- и 15-годишните ще могат да се движат само по велоинфрастуктурата.
Така или иначе в момента електрическите тротинетки в голямата си част се движат редом до автомобилите. Причините за това са две - през 10-годишния мандат на Йорданка Фандъкова в София се направиха около 15 км велоалеи, които са крайно недостатъчни. Липсата им е особено осезаема около бул. "Витоша" и малките централни улици на града. Другата причина е-скутерите да бъдат карани по пътя е тяхната скорост. Те могат да развиват до 20 км/ч и са изключително безшумни за разлика от колелата, което
ги прави опасни както за пешеходците, така и за велосипедистите
Поради това Столичната община се зарече да ограничи скоростта им до 7.5 км/ч в паркове и градинки. Тази мярка за безопасност на софиянци обаче ще засегне единствено споделените тротинетки, докато личните вече са много повече.
В крайна сметка този иновативен транспорт ще се окаже несъвместим с некомпетентното управление на столицата. Потърпевши са не само софиянци, но и частният бизнес, който ще търпи загуби, ако водачите на тротинетките попаднат под ударите на закона.