Медия без
политическа реклама

До Индипасха и пещерата Св. Марина в Странджа

Счита се, че водата в тези древни тракийски оброчища е лековита

06 Яну. 2021
Потокът от посетители на Индипасха не секва през цялата година.
Потокът от посетители на Индипасха не секва през цялата година.

Има едно място със странно за България име, което е посещавано през цялата година, защото се твърди, че дава енергийна сила и лекува. Това е Индипасха - древно тракийско скално оброчище, което се намира близо до село Сливарово в природен парк Странджа.

Всъщност това е аязмо с лековита вода, бликаща изпод надвиснала скала. Мястото е разположено в дълбок дол. Хората пият от водата, плакнат си очите, защото се счита, че е особено полезна при проблеми със зрението. Внимание - от лековитите странджански аязмови води се пие по малко, по глътка на ден. Някои обясняват ползотворното им влияние с наличието на малки дози радиация, което обаче не е научно доказано. Но е факт, че ако човек си отнесе в къщи вода от Индипасха, няколко месеца тя остава все така бистра и не губи вкуса си.

Счита се, че скалното оброчище е култово място от повече от 2000 години, още от времето на траките. Колкото до странното му име - едно от предположенията е, че името на оброчището означава „след Пасха“ (след Великден), затова и водата била най-лековита седмица след Великден. Друга теза е, че означава „анти Пасха“ (срещу Великден), но и двете предположения не почиват върху конкретни научни доказателства.

Мястото обаче е мистериозно и магнетично и продължава да привлича посетители. Тракийското оброчище всъщност е разположено в дълбокото дере на река Стомненски дол, която е десен приток на Велека. Това е на 20-ина километра североизточно от Малко Търново. Доста голяма част от пътя до там е черен и може да се измине или пеша, или с високопроходим автомобил.

Има два подхода от Малко Търново към Индипасха, като и за двата се тръгва по шосето към Царево. При първия вариант трябва на 6 км от Малко Търново да се отбие вдясно към село Сливарово. След тази отбивка пътят вече не е асфалтов, а черен, с трошенокаменна настилка. Може да бъде изминат с автомобил, но трябва да се кара много бавно и внимателно. По него се кара нови 6 км, за да се стигне до отбивка вляво, на която има и указателна стрелка с надпис "Индипасха". Оттам нататък вече е горски път, който става само за ходене пеша. И след нови 6-7 км по него се стига до едно леко разширение, на което има дървени маси и пейки, а отзад е оброчището, до което се стига по стръмна пътечка надолу.

Другият вариант е от Малко Търново да се тръгне към село Граматиково и след 17 км, малко преди селото и точно преди моста на Велека, да се завие надясно пак по чакълен път (на отбивката има табели за местност Качул). По чакълестия път, който води до село Кости, още в началото вдясно има малък параклис „Света Богородица“ с чешма до него. След около 6.5 км има отбивка, пак вдясно, на която има табела за Индипасха. Следват 1500 метра черен коларски път до споменатото разширение с дървените маси и пейки.

Скалното оброчище е в сенчесто и усойно място, намиращо се в гъста букова гора. Аязмото е пълно с бистра и леденостудена вода. А на мястото е пълно с парцалчета и дрехи, закичени по околните дървета, поставени там също с надежда за късмет и изцеление. В миналото е съществувал езически обичай, според който така, както парцалчето виси в нищото между небето и земята, така и собственикът му оставя там в нищото между небето и земята своята болка. 

В Индипасха има също така и съвсем малък дървен християнски параклис. Там пък поклонниците носят християнски икони – всяка на светеца, който приносителят почита. Но хората ходят там предимно заради лековитата вода. 

Легендата е, че след столетия на забрава изворът с лековитата вода, бликащ изпод скалите, случайно е открит от един селянин. Той имал бивол, който след дълги години служба остарял и ослепял. Собственикът, не искал да го убива, затова го пуснал на свобода в гората. Няколко дни по-късно биволът прогледнал и се върнал при  стопанина си. Минало известно време и поради старостта си добичето отново ослепяло. И отново се върнало от гората с излекувани очи. Това се повторило няколко пъти, докато селянинът решил да проследи бивола и да разбули мистерията. Така стигнал до скали, в чиято основа се процеждала вода и събирала в малко езерце.

Според траколога проф. Валерия Фол пък в Индипасха по неповторим начин се съчетават християнските с езическите вярвания. Когато се ражда Гръмовежеца Зевс, майка му Рея го скрива в пещера на остров Крит, за да не го погълне баща му Кронос. В пещерата хуритите играят и вдигат шум, за да не чуе Кронос плача на бебето. А Зевс расте, кърмен от козата Амалтея. Когато Кронос научава, я наказва, но за да не я оскверни (защото Алматея е свещената коза), тя е закачена да виси - за да е нито на земята, нито във водата, а все едно не съществува.

С провесването на парцалчета на Индипасха според проф. Фол наблюдаваме точно този най-древен култ - с почитането на четирите космически стихии в първичния вид, най-стар и хилядолетен. Аязмото е свещено пространство, с лечебна вода, животворяща скала. Скалата е вярвана като първоматерия, а едно от най-старите вярвания е, че човекът произхожда от скала, камък, от който е и самата глина. Ето как описва Валерия Фол това място:

„Изведнъж попадате в един скалист каньон, стръмен, страшен, никога неогряван от слънце. Целият каньон всъщност е великата утроба на Майката-Земя-Космос. От времето на траките… Това светилище почита тези първостихии и хората вярват, че там се лекуват, защото цялата тази древна посветителна обредност в знанието за света, за Космоса, за хората, за сътворението е преминала през хилядолетията като проглеждане, като виждане, поради което те вярват, че най-лековита е водата за очи.”

 

ДОПЪЛНИТЕЛЕН МАРШРУТ

В района на село Сливарово има още едно подобно лековито и мистично място, което си заслужава да бъде посетено. Това е пещерата Света Марина - християнизирано древноезическо светилище. Тя се намира зад някогашния граничен кльон (телената ограда), току до турската граница в местността Ликуди.

Пещерата е на 12 км на изток от Сливарово. До нея се стига през село Кости по стар черен път, който минава по Резовското било. Той е подходящ само за високопроходим автомобил, иначе се ходи пеша.

Света Марина е малка и полуотворена пещера, разположена в усоен скалист дол, обрасъл с бръшлян. Входът е от юг, а на източния край в скалата е оформен висок и тесен отвор за провиране. Стичащата се по стените вода прави достъпа до провиралището труден.

В пещерата също има аязмо, а водата, която капе от стените и тавана ѝ, се събира в поставени на пода съдове и също се смята за лековита. Светилището е било голям култов център на територията на Югоизточна Тракия, привличал в миналото поклонници чак от Константинопол. В пещерата, на специално направено „одърче“, се оставят даровете за Св. Марина – хляб, цветя, кърпи, сирене, дребни монети, палят се свещи. Вярващите се покланят и кръстят като в църква. Изключение прави измиването с водата, което се извършва след тези действия.

Когато е бил построен граничният кльон след 1944 г., пещерата на Света Марина попада зад него и става недостъпна за почитащите я поклонници, които започват да посещават аязмото, посветено на светицата в село Граматиково. През 2005 г. поклонническото шествие до пещерата светилище е възстановено от жителите на село Сливарово и техните наследници, като се прави всяка година на 30 юли (по стар стил), когато е денят на светицата.

Все пак, поради близостта до граничната бразда преди тръгване към пещерата желаещите трябва да се регистрират в Гранична полиция в Малко Търново. Освен това при желание може да се поиска и съдействие от Туристическия информационен център в града - за джипка до там или за беседа (срещу заплащане).

Последвайте ни и в google news бутон