Медия без
политическа реклама

Бюджетната комисия претупа за 21 минути социалния бюджет

Заради късното начало на заседанието ключови текстове за пенсии и обезщетения се приемат без никакви дебати

19 Ноем. 2020Обновена
Менда Стоянова
БГНЕС
Менда Стоянова

21 минути бяха достатъчни на депутатите от бюджетната комисия, за да приемат бюджета на държавното обществено осигуряване за 2021 г. Въпреки редица ключови промени в законопроекта, гласуването мина без никакви изказвания и дебати, като народните представители са настроени да претупат трите бюджетни закона без обичайните разисквания. Причината за това е късното начало на заседанието на комисията, което започна в 17:20 - с три часа закъснение заради проточилите се разправии за данъчните закони в пленарна зала.

Така на финалната права на процедурата оцеляха всички оспорвани параметри на бюджета. Минималната пенсия става от 1 януари официално 300 лв. - увеличение с нови 20%. От същата дата с 20% се повишава и таванът на пенсиите - от 1200 на 1440 лв. Всички останали пенсионери ще получат само 5% от 1 юли по швейцарското правило. До март включително ще се плащат по 50 лв. към пенсиите на всички пенсионери. Както е известно, заради ударното увеличение на минималната пенсия догодина половината пенсионери ще получават една и съща сума, без значение какъв е техният индивидуален осигурителен принос.

Промяна в осигурителната тежест няма, но няма промяна и в размера на обезщетенията. Минималното дневно обезщетение за безработица остава 12 лв., а максималното - 74.29 лв. Втората година от майчинството остава за поредна година 380 лв. Еднократната помощ при смърт на осигурено лице ще бъде както и сега 540 лв. Въпреки недоволството на работодателите, те ще поемат първите три дни от болничния и през 2021 г., като плащат 70% от осигурителния доход за тях, а от четвъртия ден с 80% от дохода ще се включва НОИ.

Без промяна бяха приети и текстовете, с които в Кодекса за социално осигуряване се въвеждат нови правила за проверка на пенсии и обезщетения при съмнение за злоупотреби. НОИ вече ще може да спира изплащането на пенсия, "ако се установят данни за извършено престъпление от значение за правото или размера на пенсията". Тя ще се възстановява едва след приключване на наказателното производство. Сега редът е обратен - пенсията може да бъде спряна само след окончателно решение на съда. Друг нов текст предвижда процедурата по отпускане, изменение или преизчисляване на пенсия да се спира за срок до 6 месеца, ако възникне необходимост да бъде извършена проверка на обстоятелствата, от които зависи размерът на пенсията. Това потенциално може да отложи с почти една година отпускането на пенсията, тъй като срокът за издаването на разпореждане за пенсия от тази година е 4 месеца, а сега към тях се прибавят още до 6.

6-месечен срок за проверка се въвежда и при сходни процедури относно болнични, майчинство и обезщетения за безработица. За разлика от пенсиите, тези обезщетения и сега можеха да бъдат спрени за извършване на проверка. Въвеждането на срока ГЕРБ представя като защита на интересите на гражданите.

С други текстове се правят промени и в Наказателния кодекс. Измамите в особено големи размери с пари от НОИ и НЗОК се приравняват на тези със средства от държавния бюджет и ще се наказват с лишаване от свобода от 2 до 8 години и глоба от 1000 до 5000 лв.

ГЕРБ гласува и облекчение за хората, които са в принудителен отпуск заради противоепидемичните мерки. И догодина по изключение до 60 работни дни неплатен отпуск ще се признават за осигурителен и трудов стаж. Това е двойно повече от обичайното - 30 работни дни. Управляващите не се отказаха да изпратят в историята старата методика за изчисление на пенсията с трите най-благоприятни години от стажа преди 1997 г. в края на 2021 г. Т.е. хората, които излизат в пенсия, ще могат още само една година да избират старата формула, ако тя е по-благоприятна за тях.

Управляващите не се отметнаха и от друга ощетяваща хората промяна - занапред пожизнени инвалидни пенсии ще се полагат само на хора, които са се пенсионирали по общите условия за трета категория труд. Тези, които нямат достатъчно стаж и са принудени да се пенсионират по-късно (чл. 68, ал. 3 от КСО), ще трябва да се преосвидетелстват, тъй като тяхната инвалидна им пенсия вече няма да е пожизнена. ГЕРБ така и не аргументира тази промяна.

Без коментари бяха отхвърлени всички предложения на опозицията, която наддаваше за по-висока минимална пенсия, за увеличение на максималния осигурителен доход, за преизчисление на всички пенсии и за по-големи добавки към пенсиите.

ВТОРА ПЕНСИЯ

В този законопроект са и част от промените, които се отнасят до пенсиите от универсалните фондове. Управляващите записват условие при изчисляването на коефициента на редукция на основната пенсия за осигурените във втория стълб да се взема предвид участието на държавата като осигурител в периода 2009-2015 г., когато тя поемаше 12% от осигуровката. Това би следвало да свали коефициента на намаление от сегашните 20% на под 10%, уверява социалният министър Деница Сачева. Дали обаче ще стане действително така, предстои да се види, когато НОИ публикува необходимите за това инструкции.

Хората, на които до 30 юни 2021 г. включително, остават по-малко от 5 години до навършване на възрастта за пенсиониране на трета категория труд и на които не е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст, могат еднократно, в срок до 30 юни 2021 г. да упражнят правото си на избор и да се прехвърлят в НОИ. 5-годишният срок, общо взето, се отлага за 2038 г., но това е записано в друг законопроект за промени в КСО, където се регламентира и фазата на изплащане. Този законопроект тепърва ще се обсъжда в тристранка, правителство и т.н.

Дългоочакваният проект с промени в Кодекса за социално осигуряване, които регламентират фазата на изплащане на допълнителна пенсия от универсалните фондове, е готов и публикуван за обществено обсъждане.

 

Последвайте ни и в google news бутон