Медия без
политическа реклама

ЦИК за малко не въведе повторно масовото броене на разписки

От ГЕРБ, ДПС и БСП упорито го подкрепят, но представителите на ДБ, ИБГНИ и ИТН успяха да го блокират

05 Ноем. 2021Обновена
Илияна Кирилова

Мнозинството в Централната избирателна комисия (ЦИК), в което влизат ГЕРБ, БСП и ДПС, категорично упорства в желанието си да натовари изборите с повсеместно броене на контролните разписки от машините за гласуване. Това пролича на днешното заседание на комисията, на което въпросът отново беше подложен на обсъждане.

Засега обаче това няма да се случи. Причината е, че малцинството в комисията, съставено от представители на ИБГНИ, ДБ и ИТН, блокира предложение в този смисъл.

Наскоро имаше повод Централната избирателна комисия (ЦИК) да бъде похвалена. Говоря за случая, когато членовете й бяха поканени на среща в президентството с редица други институции, ангажирани в организацията на предстоящите избори.

Първоначалното решение на ЦИК от миналата седмица, с което се въведе броене във всички избирателни секции с машинно гласуване, се натъкна на мощна политическа съпротива и доведе до порой от жалби във Върховния административен съд. Магистратите отсъдиха, че комисарите имат правото да преценяват в какъв вид и обем да извършват контролното броене. Въпреки това се очакваше, че ЦИК ще прояви благоразумност и ще приеме компромисно решение, за да не се обременяват секционните комисии с тежка работа, която носи сериозни рискове от грешки, а оттам и заплахи за доверието в машинното гласуване.

Върховният административен съд (ВАС) отмени частично решението на Централната избирателна комисия (ЦИК), с което се предвиждаше във всички секции с машинно гласуване секционните избирателни комисии (СИК) да броят повторно контролните разписки, отпечатани от

Днес комисарите се разделиха на два лагера. В единия влязоха онези, които смятаха, че броене трябва да се извърши. То обаче трябва да бъде в малък обем – например 15 процента от секциите, и да се проведе от самата ЦИК, а не от секционните комисии. Другата група продължи да подкрепя първоначалното решение на ЦИК – за 100-процентно броене на бележките.

С рязко критично становище излезе Асоциация „Прозрачност без граници”, която редовно следи за коректното провеждане на изборите, срещу решението на Централната избирателна комисия (ЦИК) да се броят ръчно разписките от машинното гласуване във всички секции, в които

В говорител на първия лагер се превърна зам.-председателят на ЦИК Росица Матева, която системно се съпротивлява на рискованата практика. Тя напомни, че предното броене след изборите от 11 юли т.г. не е дало основания да се смята, че има проблем с машинното гласуване, а по-скоро с отчитането на данните от секционните комисии. Затова тя предложи да се приеме отделно решение, с което да се постанови, че след края на изборния ден отрязъците ще се пакетират отделно от изборните книжа и ще се изпращат в ЦИК за проверка по установен от комисията ред. Като алтернатива Матева посочи, че могат да се закупят 31 четци на QR кодове, с които проверката да се извърши в районните избирателни комисии.

Колежката й Йорданка Ганчева, която подкрепя 100-процентното броене, отрече нуждата от отделно решение на ЦИК. По думите й, за да се удовлетворят указанията в съдебното решение, е достатъчна една техническа промяна в съществуващите методически указания, с които ЦИК определя на секционните комисии как да проведат машинното гласуване. Тази промяна се свежда до това да се създаде нов раздел в указанията, посветен на контролното преброяване. Така няма да има основания да се твърди, че данните от броенето се превръщат в част от изборните резултати, каквато беше забележката на ВАС.

Централната избирателна комисия (ЦИК) буквално се разкъсва от вътрешни противоречия заради казуса, възникнал около решението й за броенето на машинните разписки.

Намеси се Цветозар Томов, който посочи, че няма спор за това, че броене трябва да има. Същностният въпрос, смята той, е по какъв начин да се проведе, така че да бъде "максимално икономично, да не затормозява изборния процес, а в същото време да дава тези гаранции, че машините са работили със софтуера, с който трябва да работят, от които ние и обществеността се нуждаем."

"Има случаи, в които секционните комисии просто преписват машинния протокол и това донякъде е разбираемо, предвид времето, в което се прави ... Какъв е смисълът да подложим на това изтезание преуморените секционни избирателни комисии, което има две недостатъка - първо, да караме този, чиято дейност трябва да контролираме, да ни подава информация за това, а той няма интерес от това, и второ, самият факт, че след 14-часов работен ден трябва да го правят, е предпоставка за грешки", каза Томов. И заяви, че подкрепя Матева, като уточни, че дори една 15-процентова извадка е прекалено голяма, при положение, че Националният статистически институт работи с 2-процентова.

Включи се Георги Баханов, който намекна, че социолози, какъвто е Томов, не трябва да се занимават с тълкувания на отсъжданията на ВАС. Той напомни, че съдът не е отменил решението за 100-процентово броене, взето от мнозинството в ЦИК. Така всъщност магистратите са потвърдили това решение и комисарите трябва да се придържат към него, счита Баханов.

Казусът с решението на Централната избирателна комисия (ЦИК), с което всички секционни избирателни комисии (СИК) с машинно гласуване бяха задължени да броят разписките, разпечатани от устройствата, прерасна в политически въпрос.

Председателят на ЦИК Камелия Нейкова обърна внимание на колегите си, че при последните промени в Изборния кодекс този април е постъпило предложение именно за 100-процентно броене на отрязъците. И напомни, че то е било отхвърлено от повечето депутати. "Може би ние не сме взели предвид действителната воля на законодателя по отношение на обема", допълни Нейкова, с което предпазливо призна, че смята за грешка първоначалното решение на ЦИК за повсеместно броене. 

При последвалото гласуване 9-има подкрепиха предложението, а 5-има му се противопоставиха. "Против" бяха Камелия Нейкова (номинирана от ИТН), Гергана Стоянова (ИТН), Елка Стоянова (ИТН), Цветозар Томов (ДБ) и Любомир Георгиев (ДБ). Това беше достатъчно, за да бъде отхвърлено, тъй като в ЦИК решенията се приемат с мнозинство от две трети.

Централната избирателна комисия (ЦИК) изненадващо реши, че контролните разписки, отпечатвани от машините за гласуване, ще се броят във всички секционни избирателни комисии (СИК) на предстоящите избори. Това стана на днешното й заседание.

 

БЕЗ БРОЕНЕ И В ЧУЖБИНА

На 3 ноември ЦИК е отхвърлила да се проведе 100-процентно броене в секциите в чужбина. Това е станало преди да излезе решението на ВАС. Предложение за броенето е направила Йорданка Ганчева с аргумента, че практиката за страната и за чужбина трябва да бъде еднаква.

"Ако искаме от секционните комисии да изпращат и тази документация сканирана в изборната нощ, това ще доведе до увеличаване на трафика на документация с 60-70 процента", възразил е Цветозар Томов.

"Нямам данни, че секционните комисии са се затруднили ... Не вярвам да се създаде някакъв трафик, който да забави процеса", контрирал е на свой ред колегата му Емил Войнов.

При гласуването 8 члена на ЦИК са подкрепили броенето, а 6-има са се противопоставили - същите като на днешното гласуване, заедно с Росица Матева (номинирана от ИБГНИ).

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата