Медия без
политическа реклама

Демерджиев поиска ВСС да уволни Гешев

Полежалаваме на министъра успешно кариерно израстване, коментира прокуратурата

09 Дек. 2021Обновена
Конференция за спецправосъдието

Конференция за специализираното правосъдие с участието на правосъдния министър Иван Демерджиев и главния прокурор Иван Гешев

Posted by bTV Новините on Thursday, December 9, 2021

Министърът на правосъдието Иван Демерджиев предложи да се образува дисциплинарно производство срещу главния прокурор Иван Гешев и заместника му Пламена Цветанова. Това съобщи Министерството на правосъдието. Причината е отказът на прокуратурата на Република България на два пъти да предостави поисканата от Министерството на правосъдието информация за случайното разпределение на делата.

В предложението си министърът на правосъдието посочва, че с действията и бездействията си, главният прокурор е нарушил изискванията на етичния кодекс на магистратите, който изисква "магистратът на ръководна длъжност се грижи за организацията и дейността на поверената му служба по начин, чрез който да бъдат постигнати най-добри резултати. Той осигурява и възможно най-добро сътрудничество с другите органи на съдебната власт и обществени служби при зачитане специфичната компетентност на всяка една от тях".

Констатираните дисциплинарни нарушения на правилата на професионалната етика по своята същност имат за последица и накърняване престижа на съдебната власт, което пък е основание за предсрочното прекратяване на мандата на Гешев.

От пресцентъра на прокуратурата препоръчаха на министъра да прочете в закона кой има право да иска дисциплинарка срещу главния прокурор и че това могат да направят само петима от подчинената на Гешев прокурорска колегия на Висшия съдебен съвет. (Демерджиев явно е на друго мнение, а въпросът е висящ и пред КС, б.а.). "Пожелаваме успешно кариерно израстване на служебния министър, който предприема поредната политическа атака срещу независимостта на прокуратурата", пише още в позицията пресцентърът на Гешев.

От МП обясняват, че са започнали проверка на случайното разпределение на делата в цялата съдебна система по повод информации в медиите "за пропуски, нарушения и разнопосочна практика във връзка с разпределението на делата и преписките в органите на съдебната власт". 

Първото писмо до Иван Гешев с искане за информация е пратено през август.  Седем дни по-късно заместничката на Гешев Пламена Цветанова поискала уточнения на базата на кои правомощия на министъра се иска тази информация. На 15 септември МП е пратило ново писмо на Гешев с пояснението, че информацията е поискана във връзка с упражняване на предвидените в закона правомощия на министъра на и по повод становище на прокуратурата и на самия Гешев, че съществуват сериозни съмнения за манипулация на ползваната в съдилищната система за случайно разпределение на делата. Информация от Прокуратурата отново не е предоставена.

На 7 декември министърът на правосъдието изпраща писма до съдебната власт с прегледа, който е направен на случайното разпределение. Едва тогава, с писмо от 9 декември, подписано от Цветанова, на МП са представени действащите към момента правила за случайното разпределение в прокуратурата. Според МП информацията не е пълна.

Това е вторият опит Гешев да бъде освободен от поста. Докато беше правосъден министър Янаки Стоилов също сезира Висшия съдебен съвет срещу него, но кадровиците изобщо отказаха да разгледат казуса по същество.

ПРЕДИ ТОВА

Часове по-рано Демерджиев направи на пух и прах специализираното правосъдие, в чиято защита главният прокурор Иван Гешев организира днес конференция в Бояна. Както и лятото, когато имаше законодателни предложения за закриването на спецправосъдието, така и сега, когато това е една от заявките на формациите от бъдещата управляваща коалиция, основен защитник на тези институции е главният прокурор. 

САЩ оповестиха, че най-голямата им антикорупционна акция е срещу Делян Пеевски, Васил Божков, Илко Желязков и свързаните с тях лица и фирми, каза министърът по време на конференцията, визирайки санкциите по закона "Магнитски". И след обявяването на санкциите обаче "българската специализирана прокуратура отново не оправда своето съществуване като показа различен стандарт в отношението към уличените в корупция и подходи по противоположен начин в зависимост от това дали бяха в близки отношения с представители на властта или в конфликт с такива", посочи министърът.

По думите му няма място за съмнение, че спецсъдът и спецпрокуратурата трябва да бъдат закрити. "Важният въпрос е следва ли да има специализирано правосъдие и в каква форма", продължи той. Демерджиев посочи, че за своето съществуване спецправосъдието не е убедило никого в своята ефективност, обективност, безпристрастност и в крайна сметка от необходимостта да го има. Нещо повече - създали са усещането, че често служат за саморазправа от страна на властимащите вместо да са техен коректив и да се борят с корупцията по високите етажи.

Министърът даде за сравнение съседна Румъния. През 2016 г. там на съд са пратени 1273 представители на властта, сред които трима министри, шестима сенатори, 11 депутати, 16 магистрати, кметове. Влезли в сила са 870 присъди срещу хора от властта, в това число на един министър, двама сенатори, осем депутати, деветима съдии, толкова кметове, евродепутат, депутати и т.н. "Всички знаем колко са тук делата и колко са присъдите. Сравнението не говори добре за ефективността на българските институции", обобщи той.
 

Прокуратурата организира конференция на тема "Съдебна реформа. Специализирано правосъдие" другата седмица в Дом №2 на резиденция "Бояна".

Преди него, очаквано, Гешев обясни как прокуратурата е готова да участва в дискусията за реформи. Но те трябва да се правят с участието на магистратите. "Изправени сме пред политически опит за пробив в правото и сигурността, маскирано като реформа и борба с престъпността", повтори главният прокурор старата си теза.

"Искаме ли правила да важат за всички, или се отказваме от тях и те да не се отнасят за шепа недосегаеми", попита Гешев. Според него закриването на спецправосъдието е "революционно и извънредно законодателство, което да заличи постигнатия прогрес, след приемането ни в ЕС и да застраши реални права на българските граждани". Гешев смята, че ако се закрие спецправосъдието, това ще реши "проблемите на лица, преследвани от правосъдието".

Главният прокурор отново говори, че заради институционалните войни (явно визирайки конфликта си със служебния вътрешен министър Бойко Рашков, б.а.) и лични вендети (може би говорейки за исканията за оставката му), се е стигнало до бум на организираната и битовата престъпност и корупцията.

"Промени са нужни, но и отвъд съдебната власт, в целия правоохранителен сектор, контролни органи и служби за сигурност, включително в МВР. За да се гарантира, че върховенството на правото не е предлог за политически и личностно мотивирани промени, а осъзната реалност и основен приоритет", обяви Гешев.

ОСТАВКА

"Бих призовал главния прокурор Иван Гешев днес, така и така е събрал хора, да си подаде оставката и да позволи най-накрая обществото да реформира прокуратурата", каза по-рано съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов. И допълни, че пребивавано на поста на Гешев е абсолютно нетърпимо. За оставката на Гешев неотдавна призова и Кирил Петков. Демерджиев също настоява Гешев доброволно да си тръгне от поста. Главният прокурор обаче няма такива намерения. Той приема исканията да се махне като комплимент, че прокуратурата работи добре.

И днес Гешев повтори пред репортерите, че страната ни трябва да извърви дълъг път, за да стане европейска държава, тъй като у нас, когато прокуратурата работи, се иска оставката на главния прокурор и закриване на работещата прокуратура. На въпрос при какви обстоятелства би се оттеглил предсрочно отговори: "Когато преценя, че не съм полезен на прокуратурата, и че всичко това, тези лъжи, които се изсипват, се окаже, че има нещо вярно. Вече нещата стигнаха дотолкова ниско ниво, това означава само едно - аз като прокурор съм си вършил работата и не могат да намерят нищо."

За анализа на специализираното правосъдие прочетете тук:

Ниската ефективност на специализираното правосъдие се потвърди и от анализа по темата, изготвен от Министерството на правосъдието. Документът, с който "Сега" разполага, описва познатите пороци в работата на специализираните съд и прокуратура.

Интервюто на Демерджиев за "Сега" вижте тук:

Необходимите законодателни промени, които да помогнат за махането на главния прокурор Иван Гешев и на шефа на антикорупционната комисия КПКОНПИ Сотир Цацаров, може да бъдат направени бързо.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата