Меморандумът за сътрудничество, който правителството подписа със западни компании, за инвестиция от 1 млрд. долара в българската енергетика, развълнува и депутатите. От ГЕРБ-СДС внесоха проекторешение за създаване на временна анкетна комисия, която да проучи всички факти и обстоятелства, свързани с документа.
Освен българската държава, страна по меморандума са компаниите Gemcorp Capital Management Ltd. и IT3, които властите представиха като американо-британски консорциум. От разследване на сайта Bird обаче се разбра, че зад Gemcorp прозира руският олигарх Алберт Авдолян. Точно на основата на тези медийни публикации стъпиха депутатите от ГЕРБ-СДС, когато поискаха сформирането на анкетната комисия.
Срещу предложението скочи депутатът от БСП Драгомир Стойнев. Той обяви, че не е нормално да се създава комисия, които не обвързва нито една страна. „Това не е договор, а нещо като паметна записка”, обяви той. Стойнев спомена, че Gemcorp са водили разговори и с „Топлофикация София”. Накрая посъветва бившите управляващи да потърсят отговори по темата от премиера Кирил Петков по време на парламентарния контрол.
„Аз не съм виждал паметна записка, която да се подписва в гранитната зала на Министерския съвет, в присъствието на премиера и на министъра на енергетиката, а съм бил член на Министерски съвет”, отвърна му депутатът от ГЕРБ-СДС Делян Добрев, който е бивш министър на енергетиката. И допълни, че думите на Стойнев за „Топлофикация София” дават още едно основание да се създаде комисия.
Управляващите не мислеха така и гласуваха вкупом против. „Възраждане” се въздържа и ГЕРБ-СДС се оказаха единствено с недостатъчната подкрепа на ДПС. Така предложението беше отхвърлено.
АНАЛИЗ
Gemcorp Capital - базирана в Мейфеър, Лондон, инвестиционна компания, фокусирана върху развиващите се пазари, продължи да осъществява сделки с участието на руски държавни компании, включително неуспешен план за посредничество при продажбата на руската ваксина срещу COVID-19 „Спутник” V на Гана. Това се казва в анализ на „Файненшъл Таймс”, посветен на компанията, публикуван от БГНЕС. "Сега" препредава текста със съкращения.
Основана през 2014 г. от екип, включващ Атанас Бостанджиев, бивш лондонски шеф на руската държавна банка ВТБ Капитал, Gemcorp стартира с 250 млн. долара, предоставени от компания, контролирана по това време от Алберт Авдолян и тогавашния му бизнес партньор Сергей Адониев, твърдят запознати с инвестицията. Авдолян приключва участието си в Gemcorp през 2020 г., а Адониев – през 2015 г., посочва се в публикацията.
Парите идват от осъществена от Авдолян и Адониев продажба на телекомуникационна компания. Сделката е подкрепена от "Ростех" - огромен държавен конгломерат в областта на отбраната, чиито оръжия са използвани за нападение срещу Украйна. Авдолян поддържа връзки с главния изпълнителен директор на „Ростех” Сергей Чемезов - близък приятел на руския президент Владимир Путин.
Авдолян заяви, че като инвеститор в Gemcorp не е имал никакъв контрол или влияние върху нейната дейност и че всички решения са били вземани от Gemcorp като управител на фонда. Той допълни, че неговите дружества винаги са действали в съответствие със санкциите и че той не притежава собственост от името на Чемезов или негови роднини, нито представлява интересите на Чемезов.
Gemcorp заяви, че Авдолян и Адониев никога не са оказвали влияние върху бизнес дейността му. Фонд мениджърът добави, че е извършил значителна комплексна проверка на Адониев и Авдолян преди инвестицията им.
Шефът на Gemcorp Бостанджиев говори на първата инвестиционна среща на върха Русия-Африка в Сочи през 2019 г., на която Путин също държа реч и подписа няколко сделки с африкански лидери. Бостанджиев и друг представител на Gemcorp бяха сред малкото на брой представители на западни компании, които говориха в панелите на конференцията. Gemcorp съобщи, че на конференцията в Сочи са присъствали много международни делегати и няколко нейни африкански клиенти, включително държавни глави.
По време на срещата на върха подкрепяният от държавата Руски център за износ обяви, че ще стартира търговски механизъм, насочен към Африка, на стойност 5 млрд. долара, който ще бъде управляван от Gemcorp и подкрепяните от държавата банки VEB и Сбербанк. Gemcorp заяви, че инструментът, подписан с руските банки, които понастоящем са под санкции, никога не е бил активиран, тъй като не е достигнал до етап на проектодокументация или подробни преговори.
След напускането на Авдолян, миналата година Бостанджиев написа писмо до министъра на здравеопазването на Гана, в което предложи страната да се снабди с руската ваксина срещу ковид „Спутник” от вече санкционирания Руски фонд за преки инвестиции. Обсъжданията, свързани с продажбата на ваксини „Спутник V” на Гана, са били по искане на правителството на страната, заяви Gemcorp, и никога не са били завършени. Компанията заяви също, че дейностите ѝ в Русия, които съставляват малка част от цялостния ѝ бизнес, по никакъв начин не са били необичайни или повлияни от инвестициите, които е получила от руски бизнесмени.