Медия без
политическа реклама

Министри призоваха да не се страхуваме от мазутния разлив в Черно море

Манол Генов и Мирослав Боршош се зарекоха, че екокатастрофата няма да стигне до нашето крайбрежие

25 Яну. 2025
Манол Генов (вдясно) и Мирослав Боршош анализират данните за разлива на мазут
МОСВ
Манол Генов (вдясно) и Мирослав Боршош анализират данните за разлива на мазут

Въпреки сведенията, че една от най-големите екокатастрофи в Черно море се придвижва и към България, двама министри се зарекоха, че разливът на мазут няма да стигне до нашето крайбрежие. Това бе съобщено от МОСВ след "извънредна среща" на министъра на околната среда и водите Манол Генов и този на туризма - Мирослав Боршош, които се били видели "заради спекулации с петролния разлив в Черно море".

Генов и Боршош обсъдили ситуацията и потенциалните рискове. Анализирали били "изисканите същата вечер актуални сателитни снимки от Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров" и станало ясно, че "замърсяването няма да бъде ориентирано към българското Черноморие".

"Министър Манол Генов е категоричен, че няма опасност от замърсяване на българската акватория в Черно море [...]. Думите му се потвърждават от симулациите, направени чрез използване на данни за морските течения на Програма „Коперник“ за периода от 19.12.2024 г. до 21.01.2025 г., както и от незабавно изисканата експертна оценка, според която: „…дори хипотетично замърсяването да не е потънало, а напротив, да се е увеличило и да продължава да се развива, то неговото движение и разпространение ще бъде ориентирано на юг, в посока бреговете на Република Турция, а част от него ще се завихри в акваторията на град Новоросийск", се казва в прессъобщението.

Пътят на разлива при това подлежал на всекидневен мониторинг още в Русия, Румъния, Турция и Украйна, където данните потвърждавали нашите, твърди Генов.

Всъщност именно Русия, чийто танкери изпуснаха мазут на 15 декември край Керченския проток, обяви вчера, че 40 дни по-късно зоната на замърсяване се е увеличила с още 200 км и вече е достигнала Одеска област. Това потвърждава прогнозата на Института по водни проблеми на Руската академия на науките (РАН), според която мазутът ще достигне първо до Одеска област, а след това и бреговете на всички черноморски страни. Публикувана бе и карта, на която са отбелязани всички места, до които замърсяването е достигнало и ясно показваща, че петното се движи на запад.

Разливът в Одеска област всъщност вече се е превърнал в пясъчна коса край зоната за отдих Катранка, недалеч от Дунавския биосферен резерват и природния парк Тузловски лимани, съобщи Иван Русев, ръководител на изследователския отдел на парка. Това означава, че за 40 дни мазутът вече е изминал над 600 км от мястото на катастрофата на танкерите.

Още преди седмица Виктор Данилов-Данилян, научен директор на Института по водни проблеми на РАН, заяви, че малки количества мазут може да достигнат до Абхазия, Грузия, Турция, Румъния и България.

Според министъра на туризма Боршош обаче медийните публикации за разлива били "зловредни твърдения", които тревожели туристическия бранш. 

"Полагаме и ще продължим да полагаме всички усилия България да запази статута си на сигурна и безопасна дестинация. Затова правим всичко необходимо в оперативен порядък да пресечем в зародиш всякакви спекулации, свързани с потенциална заплаха за живота и здравето на българските и чужди граждани по нашето Черноморие“,  твърди Боршош.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата