Петна от мазут на варненския бряг бяха забелязани от граждани тази сутрин. Както се вижда от снимки в социалните мрежи, поне едно от тях е твърде голямо - дълго около 200 метра. Замърсяването е по плажа на Трета буна (до "Уейк парк"), по-малко видимо около Втора, а и на други места. Видимо от впечатленията, замърсяването е доста тежко, което бе признато от Ерджан Себайтин, шеф на РИОСВ - Варна. "Последствия ще има за флората и фауната, както и за качеството на водата. Вече има изхвърлени мъртви медузи на брега. Вероятно ще загинат и риби. Всичко това неминуемо ще даде отражение и на туристическия сезон. Направеното е безотговорно и престъпно", каза той пред сайта "Морето".
Преди властите да излязат със заключение за източника, се предполага, че причинител е кораб на рейд. Очакващите да влязат в пристанището съдове застават точно пред Трета буна. Девет кораба са считат за потенциални замърсители, проверяват се - най-първо танкерите. До 150 000 лв. е глобата при разлив на мазут. Но едва ли скоро обществеността ще научи виновника. "Проверката изисква сравняване на различни показатели и ще продължи десетина дни", съобщиха от областна администрация.
Пострадалата ивица е над километър. Концесионерът ще се заеме с чистенето, но са засегнати и камъни, които трудно се чистят. Вътре в морето петна не са открити. Предполага се, че разливът е станал снощи, след което се е понесъл към брега.
Веднага след подаването на сигнала сутринта институциите съобщиха, че са се задействали. От "Морска администрация" са изпратили катер, за да проследи следата, Басейнова дирекция взема проби и т.н. Към момента няма данни движение на петно да е забелязано от сателит, което навежда на мисълта, че наистина замърсителят е наблизо.
В официалното съобщение на РИОСВ, дошло в следобедните часове, се казва: "При проверката е установено замърсяване с нефтопродукти на пясъчната ивица на границата с морето. В някои участъци са установени замърсени с нефтопродукти водорасли, изхвърлени от морето, а в други участъци – образуван слой нефтопродукти, изхвърлен от морето с тъмнокафеникав цвят и характерна миризма. По цялата повърхност на морската вода в крайбрежната зона, както и във вътрешността около буните, се наблюдава опалесценция по повърхността на водата. По време на проверката непосредствено срещу обходения район в морето има плавателни съдове, които изчакват на рейд. При огледа на място не е установен брегови източник на замърсяване с нефтопродукти".
Взетите проби ще изследват по шест показателя. Замърсен е и плажен участък без концесионер, за който е издадено предписание да се погрижи областната управа.
НЕ БИВА ДА СЕ ЗАБРАВЯ, ЧЕ:
Макар по-вероятната причина е мазутът да е изпуснат от близък кораб, не бива да се забравя, че през януари и декември части от руското черноморско крайбрежие бе замърсено, след като два танкера - клас "Волгонефт", претърпяха аварии в Керченския пролив. Имаше и измрели делфини, петната пълзяха из морето. Всеки от танкерите пренасяше по 4000 тона мазут. "Грийнпийс" предупреди, че аварията може да доведе до една от най-тежките техногенни катастрофи в акваторията на Черно море. Експерти коментираха, че този тип танкери отдавна трябваше да са бракувани, тъй като средната им възраст е около 50 г. и са в много лошо състояние. Нашите институции уверяваха тогава, че следят разлива и няма опасност той да дойде до бреговете на България.