Проблемите около машините за гласуване продължават да се трупат. От външното ни министерство, което участва в подготовката на изборите в чужбина, алармираха, че могат да не успеят да доставят устройствата във всички задгранични избирателни секции за евентуалния втори тур на президентския вот. Причината е в извънредно късия срок между двата тура, който оставя на ведомството едва 3-4 дни, за да свършат работата. В същото време, проблем се появи и с машините в България, които могат да останат на улицата, тъй като договорът за складирането им е изтекъл преди 3 седмици - а изборната администрация научава едва сега.
Кога ще бъдат изпратени устройствата?
От дипломатическата служба говориха за тревогите си на първия брифинг за изборите, който дадоха днес. Иван Кондов - постоянният секретар на министерството, посочи, че най-голямото предизвикателство за ведомството ще бъде доставката на машините за втория тур, който еветуално ще се състои на 21 ноември. Той разказа, че Централната избирателна комисия (ЦИК) обмисля вариант, при който за втория тур да бъдат изпратени нови машини от България, вместо да бъде инсталиран нов софтуер на устройствата, които са вече доставени за първия тур. "Правихме анализи и мога да ви кажа съвсем откровено, че ако не получим бюлетините и машините до 16 ноември, което е вторник сутринта, до около 10 часа например, ние наистина не сме сигурни, че ще можем да доставим навсякъде бюлетини и машини за гласуване на втори тур", отбеляза Кондов пред медиите.
Дипломатът подчерта, че МВнР е направило съвместен анализ с логистичната компания DHL, с която ведомството работи за доставката на устройствата. По думите му притеснението на фирмата е, че ще разполага с много малко дни за работата, която при това трябва да се извърши в зимен сезон, при усложнена епидемиологична обстановка. "На предишните избори получихме машините около 14 дни преди изборите. Имахме всякакви препятствия и проблеми – повредени коли и пр., но имахме достатъчно време. Сега, представете си, дават ни ги във вторник и остават 3 работни дни – сряда, четвъртък и петък. А те трябва да са пристигнали до секционните избирателни комисии. Не до нашите дипломатически представителства, а до съответната секция. Това ще бъде голямо предизвикателство", коментира Кондов.
Той изрази надежда, че ЦИК ще се съобрази с притесненията им. И подчерта, че вторият тур няма да се провали - но съществува възможност не навсякъде да бъдат доставени навреме изборните книжа и машините. Кондов напомни, че ведомството е очаквало да получи в разумен срок всичко необходимо и за първия тур - поне 25 дни преди изборния ден. Този срок вече изтече.
Къде ще се съхраняват машините?
Малко по-рано днес се разбра за друг проблем с машините, който би трябвало да е разрешен. На заседанието на ЦИК беше съобщено, че договорът между „Сиела Норма” – доставчикът на устройствата, и „Карго Партнер” – фирмата, която ги складира, е изтекъл на 30 септември 2021 г. Изборните комисари са били уведомени за това с писмо от „Карго Партнер”. Машините вече са платени от държавата и са нейна собственост, което означава, че „Сиела Норма” няма ангажименти към съхранението им.
„Тъй като след тази дата няма сключен договор за съхранение на машините, ни уведомяват, че при липса на търговски договор, който да уреди взаимоотношенията ни, ще изнесат машините от склада на „Карго Партнер” към 1 ноември 2021 г., за да могат да ползват складовото помещение за други цели от ноември нататък”, обясни членът на ЦИК Емил Войнов, който докладва писмото. Той предложи комисарите да се обърнат към министър-председателя Стефан Янев, за да поискат да бъде сключен в спешен порядък договор между държавата и „Карго Партнер”.
„Какъв е логистичният план? Къде ще ги занесат?”, поинтересува се членът на ЦИК Димитър Димитров. Дали някой му отговори, не се разбра, тъй като комисарите изключиха микрофоните си – както често правят, когато не искат да се разбере какво се говори на уж публичните им заседания.
В крайна сметка, членовете на ЦИК се разбраха да пратят писмо до премиера, от когото да поискат да предприеме действия за разрешаването на проблема.
Кой ще работи в секционните комисии?
Извън машинното гласуване за вота в чужбина е налице и друг тревожен проблем. Известно е, че между ЦИК и българските доброволци, които работят на място за организацията и провеждането на изборите в чуждите страни, съществуват търкания. Такива се наблюдават отдавна - на първо място, заради недоволството на местните българи, които смятат, че партийни представители заемат местата им в секционните комисии, а отскоро и заради въпроса за създаването на нова комуникационна платформа, по която да се пускат секционните протоколи от чужбина след края на изборния ден.
От външното ни министерство предупредиха, че може да има проблеми с окомплектоването на съставите на секционните комисии за втория тур. Очаква се тогава част от доброволците да не се включат в работата на комисиите. Затова от ведомството се готвят да изпратят допълнителни свои служители от София. По въпроса със споменатата по-горе комуникационна платформа, заради която изглежда е станал разривът между някои от доброволците и ЦИК, Иван Кондов отбеляза, че това е идея, която министерството принципно подкрепя, но смята предложението за твърде закъсняло за тези избори.
От министерството за пореден път напомниха за препоръката си гласуването в чужбина да се провежда дистанционно по пощата. Това е и практиката на мнозинството държави в ЕС и по света, твърдят дипломатите, и ще върши най-добра работа, предвид на това колко скъпо и трудоемке е провеждането на избори в чужбина.
Прогноза
- Очаква се да бъдат разкрити 760 секции в чужбина, от които 649 извън дипломатическите и консулски представителства, а 111 секции да бъдат разположени на територията на мисиите ни.
- В около 200 секции ще се гласува машинно, като според изчисленията ще са необходими около 300 машини зад граница.
- 9 секции ще бъдат образувани в държави, в които България няма дипломатически и консулски представителства – в Люксембург, Малта и Нова Зеландия ще бъдат открити по 2 секции, а в Исландия, Сингапур и Бахрейн – по 1 секция.
- В държавите с големи български общности очакваният брой на секциите е следният:
- Великобритания - 136 секции, Германия – 85, Турция - 125 секции, САЩ - 55 секции, Испания – 69, Гърция – 32
- Прогнозен брой членове на СИК, командировани от МВнР – 400
- Прогнозен брой представители на задграничните ни мисии за членове на СИК – 250
- Прогнозен брой представители на българските общности членове на СИК – 2 800