Апелативният прокурор на София Радостин Димов и Ясен Тодоров от националното следствие се явиха днес пред Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет, за да отрекат, че са имали връзки с убития на 31 януари Мартин Божанов - Нотариуса. След убийството на Божанов, осветен още преди години като "брокер" в съдебната власт, изведнъж институциите прогледнаха за порочните практики в системата и за заплахите срещу съдии и се втурнаха да образуват комисии и да нищят казусите около Божанов и клуб SS, за който се твърди, че е бил мястото за срещи на Божанов с магистрати.
Имената на Димов и Тодоров бяха включени в различни публикации около Нотариуса и списъка с членове на SS, който Атанас Атанасов (ПП-ДБ) твърди, че има.
Първи пред колегията застана Димов, който беше посочен като част от мрежата на Божанов от гръцки инвеститори. "Доколкото страдам от болест, която не ми дава много време живот, искам да изчистя името си", каза Димов. Той посочи, че не познава Божанов. "Само знам за него това, което се носеше в професионалните среди, че е имотен измамник. Никакви контакти с него не съм имал", каза той. И допусна, че името му е употребено, за да може някой да се покаже като велик с познанствата си. Димов обясни, че е подал сигнал до прокуратурата след публикацията и вече е бил разпитан като свидетел.
След него Ясен Тодоров също определи като клеветнически твърденията в някои медии, че е в списъка на магистратите, посещавали клуб SS. Тодоров обясни, че по негова информация въпросната справка, която се цитира, е от "3 и половина страници неподписан текст". Той се оплака, че забъркването на името му нанася тежки психологически вреди на близките му, засяга името му и води до тежки репутационни щети за следствието, прокуратурата и цялата съдебна власт.
"Не го познавам, не съм комуникирал с него пряко или опосредено, не му знам офиса, кантората", посочи Тодоров. Той научил за Божанов от филма на АКФ. А клуб SS изобщо не знаел къде е, търсил го на картата, след като за това се писало по медиите. "В този район от години не съм минавал, най-много с автомобил покрай румънското посолство", каза Тодоров.
"Не може законодателната и изпълнителната да боравят с такива пасквили и да се очерня името на магистрати и съдебната власт", възмути се Тодоров и посочи, че "истината е като мехурче въздух, ще изплува и от дъното на Марианската падина".
Попитан от членовете на колегията, той обясни, че има своите предположения и за авторството и за целите на този списък, но не може да ги сподели, за да не се окажат клевети. Той сравни случващото се с 30-те години на XX век в Съветския съюз или 50-те години в България - само по доноси да се съсипват човешки съдби. "Сега хората се убиват граждански чрез медиите", заключи той.
След изслушването
Прокурорската колегия прие за сведение становищата на Димов и Тодоров и реши да изпрати протокола от изслушването им на на парламентарната комисия, на временната комисия на Съдийската колегия, която се занимава с Нотариуса, на и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов и на главния съдебен инспектор Теодора Точкова. Освен това за изслушване ще бъдат поканени адвокат Александър Червеняков, както и четиримата бивши заместници на вече бившата районна прокурорка Невена Зартова, които се отрекоха от нея, подавайки оставки преди дни. От Софийската градска прокуратура пък ще бъде изискана справка за движението на разследването за организирана престъпна група, в която е и Мартин Божанов, а от районната - информация за преписките там, свързани с Божанов. В сайта на ВСС ще бъде създадена специална рубрика, където ще се публикува информация по темата след всяко заседание. А от парламентарната комисия ще очаква да й прати доклада относно дейности и обвързаности на Мартин Божанов.
Втора дисциплинарка
Срещу подалата оставка покрай скандала с Божанов районна прокурорка на София Невена Зартова пък започва второ дисциплинарно производство по предложение на градския прокурор Илиана Кирилова. Кирилова сочи провинения на Зартова, свързани с разследването срещу Петьо Петров - Еврото.
Кирилова твърди, че Зартова е нарушила служебните си задължения и е уронила престижа на съдебната власт, защото въпросното дело е водено в районната прокуратурата, при все, че е било от компетентността на градската. Освен това разследването е било водено целенасочено в определена посока, свързана със събиране на данни за магистрати, като по него са давани и устни разпореждания с цел да се дискредитират определени лица от съдебната система. Твърди се още, че Зартова е изисквала по телефона от директора на ГДБОП да задържи конкретни лица във връзка с делото срещу Петьо Петров и сама е водила свидетели.
Вътрешният министър не казва бил ли е агент Божанов
Вътрешният министър Калин Стоянов продължава да не отговоря на въпроса дали Божанов е бил агент или някакъв сътрудник на МВР. Такива подозрения витаят заради информациите, че Нотариуса е ползвал охрана и кола от МВР. Той някак си е успял да се сдобие и с нов ЕГН.
"Изключително трудно се разкриват този тип престъпления, касае се за тежко убийство, поръчково вероятно. Има продължителен период, в който жертвата вероятно е следена, изучавани са навиците ѝ, маршрути", каза Стоянов и за пореден път отрече да е имало теч на информация от ГДБОП към Божанов.