Медия без
политическа реклама

Промените, елиминиращи засега Сарафов, влязоха в сила

Днес, 11:08
Борислав Сарафов може да остане и.ф. главен прокурор само още 6 месеца. Няма пречка обаче отново да бъде номиниран за титулярен шеф на държавното обвинение.
БГНЕС
Борислав Сарафов може да остане и.ф. главен прокурор само още 6 месеца. Няма пречка обаче отново да бъде номиниран за титулярен шеф на държавното обвинение.

Промените в Закона за съдебната власт, според които започнатата процедура по избор на главен прокурор, в която участва само и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, са в сила от днес. Те бяха обнародвани в "Държавен вестник" и действат без отлагане. Миналия четвъртък ВСС само отложи процедурата по избора на Сарафов, сега вече ще трябва и да я прекрати.

Според новата редакция на закона никой не може да е повече от 6 месеца и.ф. главен прокурор, както и и.ф. председател на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд. Този срок започва да тече от днес. Така, макар Сарафов да е и.ф. от юни 2023 г., т.е. повече от година и половина, той има законово право да остане на поста още половин година. Това се отнася и за Георги Чолаков, който остана начело на ВАС като и.ф. и след като през ноември изтече 7-годишният му мандат. Сред предложените промени в ЗСВ имаше изрична, забраняваща такова положение, но тя не беше приета.

За Сарафов няма и ограничение да се кандидатира отново в следваща процедура по избор на главен прокурор. Тя обаче може да бъде открита единствено от Висш съдебен съвет, чийто мандат не е изтекъл. Този състав, който действа в момента, трябваше да бъде подменен още през октомври 2022 г., но нито един парламент оттогава досега не предприе стъпки да изпълни задължението си по Конституция. По същия начин с отдавна изтекъл мандат действа и Инспекторатът към Висшия съдебен съвет. Промените в закона дават 6-месечен срок, в който парламентът трябва да задейства процедура по избор на членовете на ВСС от своята квота. Съдиите, прокурорите и следователите също имат половин година да се задействат, за да попълнят квотата си в кадровия орган на системата.

Законовите промени обаче не спират другите процедури, които са висящи в момента във ВСС. Така, днес Съдийската колегия на съвета избира председател на ключовия Софийски градски съд. И този конкурс остана състезание с един участник, след като досегашният председател Алексей Трифонов обяви, че се оттегля. Изслушването на Алексиев тече в момента.

И ДРУГИ ПРОМЕНИ

По силата на промените когато президентът, с чийто указ приключва процедурата по назначение на главен прокурор и председатели на върховните съдилища, Пленумът на ВСС ще приема повторно решение за избор най-малко 2 месеца по-късно.

Възстановява се и Върховната касационна прокуратура, а броят на заместниците на главния прокурор е ограничен до двама. Положението в момента точно отговоря на законовото изискване. Сарафов има две заместнички - Елена Каракашева и Ваня Стефанова. Доскорошният служебен министър на правосъдието Мария Павлова също беше зам. главен прокурор, ще бъде възстановена на длъжност в Националната следствена служба.

Законът дава по-голяма независимост на директора на националното следствие от главния прокурор. Директорът на НСлС остава и зам. главен прокурор по разследването, но вече той, а не главният прокурор пряко ще ръководи службата и ще назначава ръководителите на отделите в следствието. В момента следствието се ръководи от и.ф. шеф, тъй като титулярният - Борислав Сарафов стана и.ф. главен прокурор.

Актовете от проверките на Инспектората към ВСС вече ще се изпращат за сведение и на сигналоподателя. Досега хората, подаващи сигнали срещу магистрати, нямаха информация какво се случва с тях.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата