Медия без
политическа реклама

Сиела Норма: Консултантът на ЦИК за машините е доста глупав

Нека не развиваме апокалиптичен сценарий, че изборите се провалят заради 1500 машини, призова говорителят на ЦИК

06 Юни 2021Обновена
Веселин Тодоров, изпълнителен директор на "Сиела Норма".
БГНЕС
Веселин Тодоров, изпълнителен директор на "Сиела Норма".

Този, който е консултирал ЦИК за цената на машините за гласуване, е некомпетентен и доста глупав, бих казал. Това каза в интервю за bTV изпълнителният директор на "Сиела Норма" Веселин Тодоров. От дружеството се очаква да достави и машините, от които страната допълнително има нужда за предсрочните избори на 11 юли.

За парламентарните избори на 4 април 2021 г. ЦИК купи от "Сиела Норма" 9600 машини, произведени от "Смартматик", за 36 млн. лв. без ДДС. Сега комисията реши, че ще поръча още 1500 устройства, с опцията за 500 допълнителни при нужда, след като 45-ото Народно събрание замени изцяло хартиените бюлетини с машинно гласуване, включително и за избирателните секции в чужбина.

В петък обаче "Сиела Норма" обяви, че не е удовлетворена от сумата, предвидена за допълнителните машини - 6,5 млн. лв. Според дружеството по-малката поръчка като брой машини, разходите за доставката им от чужбина, за софтуер, консумативи, чуждестранни специалисти покачват цената до 15 млн. лв. И в ефир Тодоров повтори, че сметките на ЦИК са грешни и компанията му не може да изпълни поръчката при тази цена. Но ЦИК отказва да обясни как е пресметнала цената.

Веселин Тодоров обяви, че никоя от световните компании, които се занимават с машини за гласуване, не е давала индикативна оферта на ЦИК и постави под въпрос дали наистина комисията е провела пазарни консултации. "Как са направени пазарни консултации, без да питаш тези, които могат да отговорят, не е много ясно", посочи Тодоров. И допълни, че ако наистина са правени такива консултации, офертите трябва да се публикуват. Затова, според Тодоров, или не са правени консултации, или е нарушен Законът за обществените поръчки.

По думите му от дружеството се очаква да достави машините, още преди да е обявена обществената поръчка и след това да е принудено да ги продаде на посочената от държавата цена с риск да няма какво друго да ги прави. "Много добри търговци са", каза той по адрес на ЦИК. Но фирмата нямала как да си позволи загуба от 6-7-8 млн. лв.

Според Тодоров има няколко варианта. Като например да се доставят само 1100-1200 машини за тази цена. Или да няма допълнителни машини и секциите в чужбина да останат без устройства. Или доставчикът да е друг.

"Сиела Норма" още не е получила парите по предишната поръчка за машините за изборите през април. Крайният срок за плащане е 25 юни. 

Цветозар Томов: Ако не се стигне до договор, правим избори с наличните машини

"Време няма, трябва сравнително бързо да се стигне до договор", коментира темата за машините говорителят на ЦИК Цветозар Томов. "Ако не се стигне до договор, правим избори с наличните машини", каза той, цитиран от БГНЕС. "Има решение на ЦИК, което е обявено публично. В него има максимална цена. Това е становището, преговори над максималната цена не се водят", обясни говорителят на комисия.

"Нека не развиваме апокалиптичен сценарий, при който изборите се провалят заради 1500 машини", призова още Томов.

В секциите в чужбина машините ще бъдат доставена с дипломатическо карго, а ангажиментът за това ще бъде на МВнР. Самата доставка ще бъде под охрана. "В момента не съм в състояние да отговоря на въпроса как ще се организира охраната на тези устройства в нощта преди изборите. Предстои да го обсъждаме", коментира още говорителят на ЦИК. Машините ще пристигнат пломбирани като гаранция срещу евентуална чужда намеса.

Цветозар Томов присъства на едно трите експериментални гласувания в столицата в неделя. Експериментално на машини гласуваха предимно възрастни хора, някои от които успяха да се справят под една минута. Друг се нуждаеха от инструкции, разказва БГНЕС. В деня на изборите член на секционната комисия също може да дава указания, ако избирателят има затруднения, но от дистанция и без да вижда какво става на екрана на машината. 

 

Малко съмнение остава, че фирмата „Сиела Норма”, която достави 9600 машини за гласуване за изборите на 4 април 2021 г. ще осигури и необходимите допълнителни устройства за предсрочния вот на 11 юли.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?