Четвъртък е един от дните, в които редица общински съвети провеждат ключови заседания. Гласуват се бюджетни параметри за 2025 г., включително таксите за смет, данък "сгради" и т.н. На много места те не са актуализирани от 10 и повече години. В предишните дни също се проведоха сесии.
От големите градове, поради наличието на твърдо мнозинство зад кмета Костадин Димитров (ГЕРБ), пръв със задачата днес приключи Пловдив. С 29 гласа "за" и 20 "против" таксата за битови отпадъци се увеличи с 44% за гражданите и с 45% за бизнеса, предаде БНР. В промили - от 1.8 на 2,6 за гражданите, от 5.3 на 7,7 за фирмите. Предложените от Димитров нови стойности бяха подкрепени от групите на ГЕРБ, "Съединени за Пловдив" (без бившия градоначалник Славчо Атанасов), "Браво Пловдив" и ИТН.
"Запълнените контейнери ще се извозват два пъти на ден. Ще има 6 площадки по районите за изхвърлянето на едрогабаритните отпадъци. Завишено ще бъде метенето на улиците", обоснова се Димитров, признавайки, че решението е трудно. Той изчисли, че средно на човек се падат по 30 стотинки на ден увеличение. ПП-ДБ пък поиска оставката на зам.-кметът Иван Стоянов заради несправяне със ситуацията с боклука. Срещу него има настроения и в ГЕРБ.
Бе увеличена тройно и таксата за домуване на автомобил - от 20 на 60 лв.
По-късно през деня след бурни дебати такса "смет" бе увеличена и във Варна - от 0,98 на 1,5 промила за граждани и от 3,9 на 5,97 промила за бизнеса. Поскъпването е над 50%. Сравнителната база обаче е ниска, тоест въпреки скока Варна остава спрямо другите градове с евтина ставка. ГЕРБ и „Възраждане“ атакуваха кмета Благомир Коцев (ПП-ДБ), че е обещавал предизборно да не пипа местните данъци и такси, а се случва обратното. "Ако таксата не бъде повишена, през 2025 г. от бюджета ще трябва да бъде осигурена допълнителна дотация за чистотата между 7 и 10 милиона лева, заради което ще бъдат намалени разходите за други дейности", опонира зам.-кметът Христо Рафайлов.
За първи път от 2021 г. София има гласуван бюджет за чистота и озеленяване, написа столичният кмет Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук.
По-рано днес Столичният общински съвет (СОС) прие план-сметката по чистотата за 2025 година.
"Въпреки саботажа от ГЕРБ-БСП, Общинският съвет прие предложението ни за по-чист град", коментира в публикацията си Терзиев. Той добавя, че в план-сметката за 2025 г. правят важни за града нововъведения. Сред тях е инвестиция в умна система за следене и управление на сметосъбирането. Тя ще предоставя данни за маршрута, времето на изпълнение на задачите и разпознаване при опит за вдигане на неидентифициран контейнер.
Терзиев посочва също биологично почистване на дворовете на 459 детски градини, училища и социални домове, както и големите гробищни паркове. За първи път Общината ще разтовари директорите на тези заведения от несвойствените за тях задачи като косене и подрязване на дървета, за да могат да се посветят на образованието и грижата за нашите деца, пише кметът. Терзиев отбелязва и повече миене на улиците за по-чист въздух. 155 037 дка улици с масов градски транспорт, с обществено значение и вътрешноквартални улици ще бъдат мити осем пъти годишно с автоцистерни с маркуч, а 24 пъти годишно се предвижда миене с дюзи. Освен това 22 пъти месечно ще се извършва механизирано метене на 392 973 дка улици, улични платна и площади, обяснява Терзиев.
Кметът коментира и намаляване на таксата за битов отпадък за бизнеса с 10% в общия случай. Изчислението ще се извършва по нов, по-справедлив за всички начин, включително за фирмите, които са се възползвали от опцията за пряко договаряне. Не се предвижда увеличение на таксата за гражданите, пише Терзиев.
В Кюстендил приеха данъкът върху недвижимото имущество, таксата "смет", туристическата такса и данъкът върху придобиване на имущество се увеличават с 15,4%. Без промяна остава данъкът върху моторните превозни средства (МПС). Такса "битови отпадъци" вече ще заплащат и всички обществени сгради на територията на общината.
В Търговище таксата за битови отпадъци за жилищните имоти на физически лица и за предприятията нарасна на 3,2 промила. За нежилищните имоти остана 4,5.
На заседание във вторник общинският съвет в Русе повиши такса "смет "с 68% - от 1.38 на 2.31 промила. Поскъпна и туристическият данък - от 1 лв. до 3 лв. за нощувка. От 2.7% на 2% се повиши и данъка върху придобиване на недвижими имоти и моторни превозни средства.
ПО-МАЛКИ ОБЩИНИ
Димитровград увеличи между 5 лв. и 25 лв. на годишна база увеличението на данък „сгради“. Налогът за възмездно придобиване на имущество бе вдигнат от 2,5% на 3%. Сумите за битовите отпадъци останаха непроменени.
В град Маджарово таксата за смет бе повишена от 14 на 16 промила, а в селата от общината - от 15 на 17. Юридическите лица за брой съд ще плащат вече 820 лв., вместо 750 лв.
В Полски Тръмбеш за апартамент в жилищен блок ще се плаща вече 9.8 профила, а не 8,69. За останалите жилищни имоти – таксата се вдига от 10,07 на 11,55 промила.