След няколко години, в които бе разтърсвана от скандали, и "нулева" 2018-а (наградата бе присъдена по-късно), Шведската академия се върна към обичайния ритъм на раздаване на своите отличия за постижения в литературата. Въпреки спекулациите, че Нобелът за 2020-а ще отиде у мастит автор като Харуки Мураками или Джойс Каръл Оутс, комитетът избра сравнително неизвестно извън границите на САЩ име - поетесата Луиз Глик (както се произнася фамилията й Glück), която не е издавана на български.
"Нобеловата награда за литература за 2020 г. се присъжда на американската поетеса Луиз Глик „за нейния безпогрешен поетичен глас, който със строга красота прави индивидуалното съществуване универсално", с тези аргументи бе присъдена тазгодишната награда. Лауреатката е била уведомена за успеха си малко преди това и вестта ѝ е "дошла изненадващо", поясни Матс Малм, постоянен секретар на Шведската академия.
Глик е 16-ата жена, която печели Нобела за литература, и първата американка, откакто Тони Морисън взе отличието през 1993 г.
Надеждите на американските автори за спечелване на Нобел бяха попарени през 2008 г., когато тогавашният секретар на Шведската академия Хорас Енгдал заяви, че американските писатели са „твърде чувствителни към тенденциите в собствената си масова култура“, припомня "Гардиън". "Съединените щати са твърде изолирани, твърде самодостатъчни. Те не превеждат достатъчно и всъщност не участват в големия диалог на световната литература“, каза тогава Енгдал. „Това невежество е възпиращо. Разбира се, има мощна литература във всички големи култури, но не може да се отрече факта, че Европа все още е центърът на литературния свят, а не САЩ".
Това обаче не попречи през 2016 г. Нобелът да бъде присъден на певеца и текстописец Боб Дилън (с истинско име Робърт Цимерман) - американец от Минесота и един от символите на отвъдокеанската популярна култура, покорила целия свят.
Луиз Глик, родена през 1943 г. в Ню Йорк, е американска поетеса и есеистка. Носителка е на редица големи литературни награди в САЩ, включително Националния хуманитарен медал, наградата Пулицър, Националната награда за книга, наградата на Националния кръг на критиците на книгата и наградата на Болинген.
Паричният еквивалент на Нобеловата награда, с която тя бе удостоена днес, е 10 милиона шведски крони или малко под 1 млн. евро. А ето и две нейни стихотворения, публикувани м.г. в списанието "Нова социална поезия" в превод на Людмила Калоянова:
Конят
Какво ти дава конят
което аз не мога да ти дам?
Наблюдавам те когато си сам.
Когато яздиш сред полята зад мандрата
с ръце заровени в тъмната грива на кобилата.
Тогава разбирам какво се крие зад мълчанието ти:
презрение, омраза към мен, към брака. Но все пак
обичаш да те докосвам; викаш
както викат младоженките, но когато те погледна
виждам, че в тялото ти няма деца.
Какво има в него тогава?
Мисля, че нищо. Само забързаност
да умреш преди мен.
В съня си те видях как яздиш коня
сред сухите поля и после
слизаш: двамата се разхождахте
в тъмното, нямахте сенки.
Но аз ги почувствах да идват към мен
защото през нощта те обикалят навсякъде,
господари са на самите себе си.
Погледни ме. Мислиш ли, че не разбирам?
Какво друго е животното
освен изход от този живот?
Щастие
Мъж и жена лежат върху бяло легло.
Утро е. Мисля,
че скоро ще се събудят.
Върху нощното шкафче стои ваза
с лилии; в гърлата им
плува слънчева светлина.
Виждам го как се обръща към нея
сякаш за да изговори името ѝ
но шепнешком, дълбоко в устата ѝ –
Върху перваза на прозореца
пропява птица,
веднъж,
после пак.
И тогава тя трепва; тялото ѝ
се изпълва с дъха му.
Отварям очи; гледаш ме.
Почти над стаята,
слънцето се плъзга.
Погледни лицето си, казваш,
държейки своето близо до мен,
за да го превърнеш в огледало.
Колко си спокойна. И огненото колело
преминава нежно над нас.
-----
Компромисният избор, който няма шанс да раздразни особено никого, идва след години на скандали и обвинения в сексуални престъпления, парични измами и изтична на вътрешна информация. През 2018 г. наградата не беше присъдена, а съставът на Шведската академия, който избира лауреатите за литература, бе променен в опит да си върне доверието на Нобеловата фондация.
През 2019 г. бяха връчени две Нобелови награди за литература - тази за 2018 г. отиде при полякинята Олга Токарчук, а лауреат за 2019 г. стана австриецът Петер Хандке.
Наградата на Хандке обаче предизвика бурен протест заради политическите му пристрастия. Той беше наречен "апологет на сръбските военни престъпления" за това, че е присъствал на погребението на сръбския диктатор Слободан Милошевич, а освен това държал и реч на гроба му. Албания, Босна и Турция бойкотираха церемонията по връчването на наградите в знак на протест, а член на комисията, която номинира кандидати за литературната награда, подаде оставка.