Досегашният служебен министър на финансите Людмила Петкова ще остане в екипа на новия финансов министър Теменужка Петкова и ще бъде неин заместник. Това стана ясно при сдаването на властта днес във финансовото министерство.
Първа задача на Теменужка Петкова ще бъде подаване на искане за извънредни доклади от Еврокомисията и Европейската централна банка за готовността на страната ни да влезе в еврозоната. След това по думите й най-голямото предизвикателство не само пред МФ, но и пред редовната власт ще е да се справи с дупката в бюджета от 18 млрд. лв. и да стабилизира държавните финанси.
"Инфлацията за декември вече покрива изискванията за членство в еврозоната и на тази база България може да поиска изготвянето на извънредни конвергентни доклади за приемането на страната ни в еврозоната. Това искане може да бъде отправено до края на януари. Европейската комисия и ЕЦБ очакват от нас точно това", посочи пред журналисти досегашният служебен финансов министър Людмила Петкова.
"Имаме шанс за еврозоната, не трябва да го изпускаме", каза Теменужка Петкова.
Новото правителство ще трябва да реши дали да изтегли изготвения от служебното правителство проектобюджет за 2025 и да внесе нов, съобразен с политиките на новата коалиция.
СМЯНА НА КАРАУЛА
В другите министерства също се проведоха кратки церемонии по предаването на властта. Ден след ужасяващата катастрофа на два товарни влака, новият вицепремиер и транспортен министър Гроздан Караджов заяви, че БДЖ ще е един от належащите проблеми на неговия мандат. "Да правя правилните неща, ще положа всички усилия да не се изложа. Най-големият проблем стана вчера, защото такава трагедия с катастрофа и жертви, за съжаление, зачестиха в железниците. Тази тенденция не е добра, така че единият проблем е вече виден. Реформа в БДЖ, макар и закъсняла, да", коментира той, след като пое поста от досегашния министър Красимира Стоянова (двамата са на снимката).
Даниел Митов смени ресорите си и от днес е министър на вътрешните работи. „Бъдете уверени, МВР ще работи за сигурността на българските граждани“, заяви той и отбеляза, че за изпълнение на визията за развитие ще разчита на добрите традиции и експертния опит в МВР.
Във Външно пък застъпва Георг Георгиев. "За мен завръщането тук е един по-специален момент, не само в кариерно отношение, но и в личен план. Благодарен съм, че виждам толкова много познати лица и че МВнР, в едни трудни и турбулентни времена, запази образа на държавата с достойнство и уважение, такава каквато всички ние българите искаме да я виждаме“, каза той, след като пое поста от Иван Кондов.
В социалното новият министър Борислав Гуцанов обяви, че ще се старае да бъдат неутрализирани неравенствата в обществото. „Поемате министерство, което отговаря за най-уязвимите групи и очакванията на всички хора към него са много големи“, заяви Ивайло Иванов. На сн. Ивайло Иванов (на заден план) и Борислав Гуцанов.
"Винаги съм бил с впечатление, че в Министерството на околната среда и водите има специалисти с добра експертиза. Предстои да вдигаме нивото на тази експертиза за в бъдеще и да бъдем още по-експедитивни. Ние сме администрация, която трябва да бъде в полза на хората. Те затова плащат данъци, за да ги обслужваме навреме и качествено“, заяви новият екоминистър Манол Генов (на снимката вляво заедно със служебния министър Петър Димитров).
Петър Дилов (вдясно) сменя Петко Николов в министерството на икономиката.
Образованието е най-голямата публична система, с много процеси и дейности, което изисква работа в екип и приоритизиране на задачите. "Познавам министерството и хората в него и зная колко много неща можем да направим заедно", каза Красимир Вълчев, който за втори път поема поста на министър на образованието и науката.
Досегашният министър на правосъдието Мария Павлова предаде ключа от касата за държавния печат на своя наследник на поста Георги Георгиев. "Основното, което трябва да преодолеем, е дефицитът на чувство за справедливост в обществото", каза Георгиев. Сред основните си задачи той посочи мерки срещу бавното правосъдие и подобряване на ефективността на съдебната система.