Медия без
политическа реклама

На матура под карантина - без тест, с маска и в отделна стая

Около 50 000 ученици се очаква да се явят утре на първия зрелостен изпит по български език и литература

18 Май 2021Обновена
След изпращането на абитуриентите следват матурите
Илияна Кирилова
След изпращането на абитуриентите следват матурите

От утре започва изпитният маратон в средното образование. Около 50 000 абитуриенти ще се явят утре - 19 май, на първия държавен зрелостен изпит по български език и литература. Доста по-малко е броят на записаните за втората матура по предмет по избор - на 21 май - около 36 000 души. За втора година изпитите ще се проведат със строги мерки за дистанция и дезинфекция. За разлика от миналата година обаче този май изпитният материал няма да бъде намален. Новост т.г. е и възможността на тестовете да се явят и карантинираните ученици, но в отделни стаи.

 

Изпит по професия вместо по предмет по избор

49 373 ученици са заявили, че ще участват на задължителната матура по български език, показва справка с сайта на МОН. Доста по-малко са подалите заявления за участие във втория изпит по предмет по избор - 36 048 ученици. От тях най-много са избрали матура по английски език - 12 497 души, следват тези, предпочели изпит по биология - 8529 души, по философия - 4782 души, по география - 4534, по математика - 2503, по история - 1086, по физика - 187, по химия - 140 и др. Вместо по предмет по избор пък 13 066 зрелостници ще се явят на държавни изпити за придобиване степен на професионална квалификация.

 

Старт 

Матурите започват в 8 ч. и са с продължителност 4 часа. Тази по български език и литература съдържа 41 задачи. Първите 30 задачи са с избираем отговор, от 31 до 40 са със свободен отговор, а последнта 41 задача е писане на есе или аргументативен текст върху изучавана творба.

Учебната година за зрелостниците приключи на 14 май. От вчера те вече могат да научат в кое училище са разпределени за матурите, както и да получат служебна бележка от учебните си заведения, че са допуснати до изпит (която трябва да носят на изпита). Също вчера, в София например се е провел стрес тест на системата за ДЗИ, става ясно от сайта на РУО-София. Училищата са получили в системата тестов материал, който е трябвало да свалят и разархивират.

През тази година зрелостниците ще бъдат допускани до изпит и срещу служебна бележка в електронен формат (на телефон). Документът за самоличност (лична карта, паспорт или свидетелство за управление на МПС) обаче е задължително да бъде представен в оригинал.

 

Биг Брадър 

Изпитите ще се проведат при засилени мерки за дистанция и дезинфекция. Зрелостниците трябва трябва да носят маски, както и да бъдат на 1.5 метра разстояние един от друг, като в една стая ще може да имам от 8 до 13 ученици. Хиляди камери и 15 000 квестори пък ще следят за сигурността на изпитите в опит да попречат на евентуални течове на информация или опити за преписване, каквито през годините не липсват. Близо 2000 родители също ще влязат в ролята на Биг Брадър и ще се включат в наблюдението на матури - ще присъстват при подготовката на изпитните стаи, запечатването им и т.н. За първи път във всички 28 регионални управления на образованието са изградени локални центрове за видеонаблюдение в реално време, което дава възможност за дистанционен мониторинг във всички изпитни зали в съответната област.

 

И карантинираните - на изпит

За разлика от миналата година, тази година дванадесетокласниците, които са под карантина заради болен учител или съученик, също ще могат да се явят на матура, но при определени условия. Те ще са в отделна стая от по максимум 5-ма ученици и пазени от квестори-учители, имунизирани с две дози от ваксина срещу COVID. Указания на здравното министерство предвиждат контактите зрелостници да се придвижват с личен транспорт до училищата, в които ще положат изпит. Според тях РЗИ трябва предварително да информират регионалните управления по образованието кои са карантинираните ученици, както и МВР, че въпросните ученици ще нарушат карантината си в датата на изпита. 

Първоначално бе съобщено, че само зрелостниците под карантина, които са отрицателен PCR-тест, ще могат да се явят на матура в училище. Преди ден обаче от МОН бе обяснено, че не е нужно абитуриентите под карантина да си правят тестове.

Към 7 май от над 720-те хиляди ученици в страната 835 бяха поставени под карантина, като 98 от тях бяха с положителен тест, а останалите са били контактни. Към 14 май положителните зрелостници са били 5, а карантинираните като контактни - 11, посочиха от МОН.

Днес от МОН съобщиха, че само двама болни от COVID-19 дванадесетокласници в цялата страна няма да могат да се явят на държавен зрелостен изпит по български език и литература на 19 май т.г. Те са с положителен тест за коронавирус към 18 май. Други двама ученици, които са под карантина като контактни, ще могат да положат изпита. Младежите, които не успеят да се явят на държавен зрелостен изпит по една или друга причина, ще могат да го направят на т.нар. "поправителна" сесия в края на август.

 

От кора до кора

За разлика от 2020 г., когато само заради два месеца онлайн обучение (от март до май) зрелостниците получиха по-кратки конспекти, тази година няма да има редуциране на учебния материал, въпреки че учиха онлайн доста повече месеци, т.е. те ще трябва да научат целия учебен материал, предвиден в учебната програма. Учители и родителите доста време сигнализираха, че това е дискриминация спрямо миналогодишния випуск, но от МОН останаха непреклонни и заявиха, че няма основание за намаляване на обема на материала, защото няма изоставане в преподаването му.

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата