Близо 700-те хиляди ученици и 65-те хиляди учители в България трябва да минат на електронно обучение от понеделник. "Ще опитаме още от понеделник с електронното образование. Събота и неделя системата ще се подготви. Целта е да започнем с максимален брой ученици", заяви просветният министър Красимир Вълчев на брифинг в МОН във връзка с мерките в образователната система срещу разпространението на коронавируса и обявяването на извънредно положение в страната до 29-ти март т.г.
По думите му целта е в понеделник 90% от учениците у нас да започнат да учат дистанционно от домовете си, а до сряда процентът им да стигне 95%. Средната посещаемост на учебни занятия е под 90%, така че ако процентът стигне 95%, би било успех, заяви той.
"Призовавам всички за отговорност, солидарност и дисциплина. И аз като родител изразявам притесненията си, че има вероятност да бъде пропуснат материал и учениците да не се подготвят достатъчно добре. Но вярвам, че сега е моментът да направим необходимото за опазването на здравето на нашите деца", каза той.
Според министър Вълчев по-голяма част от училищата имат готовност за обучение в електронна среда, тъй като използват дигитални платформи за обучение, а на тези, които нямат, ще се окаже помощ. Редица училища и директори вече са започнали да работят по въпроса как точно да го организират, тъй като многообразието от образователни платформи е голямо. "Засега не говорим за преподаване на часове от учебния план в реално време, а за обучение в електронна среда, което първоначално ще е само за самоподготовка, затвърждаване на материала и упражнения. Това ще е своеобразен компенсаторен механизъм за многото пропуснати дни", заяви той.
За въвеждане на въпросното обучение са нужни серия предпоставки, като за целта МОН е създало 800 хиляди профили на всички ученици и учители в в платформата на Майкрософт Team (отбор). До няколко дни те ще бъдат доставени на родители и учители, а до края на следващата седмица трябва и да могат да се ползват. За по-малките ученици между 1-и и 4-и клас ще се разчита на родителите, които да наблюдават децата си. Всеки учител в начален етап трябва да създаде групи за комуникация, в социалните мрежи или през електронните дневници. "Апелирам по-бързо да се създадат такива групи и родителите да се включат, защото дистанционното обучение в началния етап не може да се случи без тях", посочи министър Вълчев. По думите му МОН подготвя образователна телевизия заедно с Българската национална телевизия - още от вторник ще започнат да се излъчват тв уроци за началния етап по БНТ 2 или БНТ4. На по-големите ученици могат да се възлагат задачи по книжните варианти на учебниците, да се дават задачи за самоподготовка, проекти и др. МОН подготвя и механизъм за взаимопомощ - училищата и учителите да си помагат взаимно, заедно с РУО и синдикати, ще се подготвят и уебинари.
Министърът призна, че в създалата се ситуация няма да може да се осигури 100% равнопоставеност на всички ученици за всички мерки. "За момента се отказваме от принципите на традиционното образование. Целта е да обхванем колкото се може повече деца в електронно обучение и да успеем да компенсираме колкото можем повече", заяви той. Предстои да се установи каква част от учениците, които нямат възможност за дистанционно обучение в домашни условия. За тях ще се мислят специални мерки. Близо 97-98% обаче по негови данни имат у дома си възможност за електронно обучение. "Следващите дни ще работим за покриване на тези ученици", подчерта министър Вълчев, като даде за пример Сливен - там образователните медиатори били готови да раздават материали на ромските ученици, които нямат компютри вкъщи. На някои училища вероятно ще се осигурят устройства, в други случаи може да се мине към индивидуална работа с дадени ученици.
На въпрос колко време системата може да издържи на дистанционно обучение министър Вълчев коментира, че неопределеността в случая е голяма и ведомството му обсъжда най-различни сценарии. "Обстановката е много динамична, затова решения ще се вземат ден за ден, час за час. Разглеждаме всички варианти. Над 20 изпуснати дни става трудно преструкрутурирането на учебния материал", призна той. Въпросът за удължаване на учебната година също за момента не е на дневен ред, стана ясно от изказванията на министъра. Ако въобще се наложи такова, то ще се обсъди с всички партньори, ще се проучи и общественото мнение. Относно оценяването министър Вълчев посочи, че време за оценки ще има после, а изпитите са най-малкият проблем в ситуацията - непреподаденият и неусвоен материал ще отпадне от националното външно оценяване и матурите, увери той.
По време на принудителната ваканция за учениците учителите ще се водят на работа и дните им ще се считат за работни, каза министър Вълчев. По думите му ще се въведе механизъм, при който, ако учителите имат минимум 5 часа работа и тя бъде верифицирана, да се счита за работен ден. Част от преподавателите, които не могат да се включат в дистанционното обучение може да бъдат пуснати в платен отпуск.