Медия без
политическа реклама

Зрелостници умуваха върху демографската криза в България

По философия са разсъждавали дали семейство да продаде наследствената си къща, за да осигури следването на детето си на Запад

29 Авг. 2022
СНИМКА : ИЛИЯНА КИРИЛОВА
На матурата по избор по история на младежите се е паднала темата за църковната ни независимост през Възраждането

"Кои белези на демографската криза в България се отразяват върху работната сила?". Този въпрос се е паднал на зрелостниците на днешната матура по желание по география и икономика, посочват от МОН. Младежите ще бъдат оценявани по уменията си да извличат, анализират и интерпретират информация от географски текст, графики и статистически данни.

15 държавни зрелостни изпита по желание се провеждат днес. Общо 598 зрелостници се явиха сутринта на матурите по математика, философия, история и цивилизация, география и икономика, биология и здравно образоване и профилирана подготовка по руски език. Подалите документи бяха 996 на брой.

На изпита по философия учениците разсъждаваха върху дилема на семейство - да запази или да продаде наследствена къща в красиво планинско село, за да осигури следването на детето си в западен университет. Зрелостниците размишляваха какви ценности биха залегнали в основата на решението на семейството. Те имаха за задача и да съставят философско есе върху мисълта на Блез Паскал - "Колкото по-интелигентен е човек, толкова повече своеобразие открива у другите хора. За посредствения всички са еднакви".

На въпроса: "Как българите постигнали църковна независимост през Възраждането?" трябваше да отговорят зрелостниците на изпита по история и цивилизации, като съставят текста си след анализ на различни източници.

Задачите със свободен отговор по биология и здравно образование бяха за структура и функциите на биоорганичните съединения, функцията на нервната и отделителната система при човека. Бяха поставени и задачи, свързани с различни заболявания и тяхната превенция, с еволюцията на животните и човека.

По-късно днес продължават държавните зрелостни изпити по физика и астрономия, химия и опазване на околната среда и по различните нива английски, немски и руски език (общообразователна подготовка).

 

МАРАТОН

Маратонът от общо 41 изпити от т. нар. "поправителна сесия" през август започна на 25 август с изпит по български, на който се явиха над 6000 младежи. На 26 август бе втората матура по профилиращ предмет, както и задължителният държавен изпит за придобиване на професионална квалификация (теория на професията).

В изпитите по профилиращ предмет взеха участие 2098 зрелостници. Най-много бяха желаещите за чужди езици - 579, като 530 от тях избраха английски език. Следва изпитът по биология и здравно образование, на който се явиха 515 зрелостници. По философия зрелостниците трябваше да разсъждават за евросираците - деца, на които един или двамата родители работят в страна от ЕС, а то най-често е останало за отглеждане при баба и дядо или други близки. По история, при създаването на свързан текст, зрелостниците имаха избор между анализ на различни източници по темата: "Как тоталитарната държава налага своята идеология в обществото?" или отговор на въпроса: "Какви промени настъпват в държавата и обществото след покръстването на българите при княз Борис I - Михаил?". На матурата по география те извличаха информация от географски текстове и статистически данни, като в една от задачите трябваше аргументирано да отговорят кое е специфичното в настоящето и бъдещото развитие на община Габрово.

 

 

Слово и памет в одата "Паисий" на Иван Вазов". Това бе темата, по която писаха зрелостниците, които избраха да създадат интерпретативно съчинение на т. нар. поправителен" държавния зрелостен изпит по български език и литература, съобщиха от МОН.
Слово и памет в одата "Паисий" на Иван Вазов". Това бе темата, по която писаха зрелостниците, които избраха да създадат интерпретативно съчинение на т. нар. поправителен" държавния зрелостен изпит по български език и литература, съобщиха от МОН.

 

Още по темата