САЩ наложиха санкции на 398 фирми от 12 държави, включително и на три търговски дружества от България за нарушаване на санкциите срещу Русия. Сред другите страни с наказани фирми са Китай, Хонконг, Индия, Русия, Обединените арабски емирства, Турция, Тайланд, Малайзия, Швейцария .
Дружествата са санкционирани за това, че предоставят продукти и услуги, които подкрепят военните усилия на Русия и подпомагат способността ѝ да избягва санкциите, твърдят американските власти. Това става ясно от разпространен списък на Службата за контрол на чуждестранни активи към финансовото министерство на САЩ.
Усилията на Министерството на финансите и Държавния департамент на САЩ са насочени към наказване на трети страни, които са обвинени в предоставяне на материална помощ на Кремъл или подпомагане на Русия да избегне хилядите санкции, наложени след нахлуването ѝ в Украйна през февруари 2022 г., твърди Вашингтон.
Едната българска фирма в списъка със санкционирани е варненски авиационен консултант "Еър Лео М енд Е" (Air Leo M and E LTD), която според Търговския регистър се занимава с търговия, закупуване, съхранение и продажба на оборудване и резервни части за авиацията, както и други дейности незабранени от закона.Втората фирма е столичната "Джи Ен О Инвестмънт" (GNO Investment Ltd.), регистрирана с предмет на дейност строителство, продажба на недвижими имоти, търговия на дребно, както и всички други дейности и услуги незабранени от закона. Като управител Вашингтон посочва Йозгюр Хасан Челик.
Третата фирма е софийската "МИРЕКС БГ" ЕООД, която по регистрация се занимава с производство и търговия със специална продукция, обучение на персонал, консултантска дейност, транспортна дейност, покупка на стоки и вещи с цел препродажба и др. Един от управителите ѝ отново е Йозгюр Хасан Челик.
Сред санкционираните от Министерството на финансите на САЩ са 274 компании, обвинени в снабдяване на Русия с модерни технологии, както и базирани в Русия отбранителни и производствени фирми, които произвеждат оръжията, използвани срещу Украйна.
Санкциите включват китайски и индийски компании, замесени в доставката на приоритетни стоки като микроелектроника за Русия, които според САЩ се използват за военни цели. Индийските компании Futrevo и Shreya Life Sciences Private Limited например са санкционирани за участие в износ на високоприоритетни компоненти и технологии за Русия, включително за производството на дронове Orlan.
Американският зам.-министър на финансите Уоли Адейемо подчерта, че САЩ ще продължат да действат твърдо, за да спрат притока на критични технологии и инструменти, необходими на Русия за водене на войната.
Държавният секретар Антъни Блинкен отбеляза, че тези мерки са насочени към няколко сектора, ключови за „руските военни усилия“, включително отбранителната и енергийната индустрия.
Още санкции
САЩ наложиха санкции срещу петима зам.министри на отбраната, сред които е племенницата на руския президент Владимир Путин Анна Цивилева. Останалите са Александър Фомин, Павел Фрадков, Виктор Горемикин и Андрей Булига. Освен това бяха въведени санкции срещу генералния директор на “Трансмашхолдинг”(TMH) Кирил Липа.
Общо в списъка има 32 души - граждани на Русия, Беларус, Китай, Индия, Турция, Швейцария и Чили.
САЩ за първи път наказаха швейцарски адвокати за пране на руски пари.
От месеци американски служители настояват Швейцария да затвори вратичка, която позволява на местни адвокати да създават фиктивни компании, за да избегнат санкциите. Вашингтон за първи път от началото на войната в Украйна наказа двама швейцарски адвокати, които тайно са помогнали да се укрият активите им.
“Андрес Баумгартнер и Фабио Либеро Делко от фирма Dietrich Baumgartner са главните мениджъри на руски активи и играят важна роля в организирането на бизнеса и паричните потоци на руснаците в Швейцария и Лихтенщайн“, твърди Службата за контрол на чуждестранните активи на САЩ (OFAC).
Според последното преброяване в Швейцария има около 33 000 фиктивни компании, регистрирани по една на всеки 37 жители само в Женева, отбелязва Bloomberg. Парламентът в момента обсъжда законопроект, според който от компаниите ще се изисква да предоставят информация за истинските си собственици, а адвокатите трябва да съобщават за съмнителни транзакции под заплаха от наказателна отговорност. Но той има малък шанс поради съпротивата срещу всяка регулация, която може да подкопае привлекателността на швейцарската финансова система.