Най-великата атлетка каза сбогом на спорта с рекорден медал

Алисън Филикс завърши блестящата си кариера с бронз от световното първенство

16 Юли 2022

Алисън Филикс - най-успялата лекоатлетка на всички времена, завърши спортната си кариера по драматичен, но все пак добър начин. На световното първенство в Юджийн (САЩ) 36-годишната спринтьорка спечели бронз в състава на смесената щафита на домакините и под овациите на хиляди по трибуните се прибра за последен път в съблекалнята.

В своето последно състезание Филикс бе на втори пост, а останалите в тима бяха Илайджа Гудуин, Върнън Норууд и Кенеди Саймън. Американците водеха, но загубиха битката за златото по драматичен начин в последите метри и останаха с бронзово отличие. Това се дължеше на слабия последен пост на Саймън, която потегли с аванс, но десетина метра пред икрая остана без сили и отстъпи пред Фиордализа Кофил и Фемке Бол.

Така титлата взе квартетът на Доминиканската република (Фелиз, Паулиньо, Огандо, Кофил) с най-добър резултат в света за сезона (3:09.82 мин.) пред тези на Нидерландия (Боневачиа, Клавер, Ван Дийпен, Бол) - 3:09.90 (национален рекод) и САЩ - 3:10.16.

Въпреки, че не успя да спечели титла, медийното внимание бе съсредоточено върху бягалата за последно на високо ниво Филикс. С бронзовото отличие Алисън подобри няколко рекорда. Тя спечели медал в осмо световно първенство и вече едноличен лидер, изпреварвайки кениеца Езекиел Кембой (3000 м с препятствия), който има 7 шампионата с отличие.

36-годишната американка също така направи разлика от 17 години между първия и последния си световен медал и така подобри рекорда на испанеца Хесус Анхел Гарсия (50 км спортно ходене), който го направи в 16 години (1993-2009).

Бронзът в Юджийн е 19-о отличие от световно първенство за Филикс, с което тя е едноличен рекордьор, който много трудно може да бъде достигнат. От тези медали на амеиканката 13 са златни и така тя е с две титли повече от подгласника си в тази класация - Светкавицата Юсейн Болт (11).

Миналото лято в Токио Алисън участва в петите си олимпийски игри и взе бронз на 400 м и злато на 4х400 м. Тя завършва кариерата си с 11 златни олимпийски медала (7 златни), с един повече от сънародника си Карл Люис (10).

В другите два финала от първия ден на световното първенство бяха разпределени титлите на 20 км спортно ходене. При мъжете японецът Тошикадзу Яманиши защити златото си от първенството в Доха`19 с време 1:19:07 ч., следван на 7 секунди от сънародника си Коки Икеда и шведа Персеус Калстрьом (на 21 секунди).

При жените титата заслужи перуанката Кимбърли Гарсия Леон с време 1:26:58 ч. (назионален рекорд). Така тя спечели въобще първия медал за Перу от световно първенство по лека атлетика. Подгласнички на Леон станаха Катаржина Жджиебло (Пол, 1:27:31 - нац.рекорд) и Шидзие Циеян (Кит, 1:27:56).