Военновъздушните сили на САЩ представиха своя нов високотехнологичен стелт бомбардировач Б-21 "Рейдър" (Raider), който може да носи ядрени и конвенционални оръжия и е проектиран да може да лети без екипаж на борда. Това стана по време на излъчвана на живо церемония, на която присъства и шефът на Пентагона Лойд Остин.
Стратегическият бомбардировач Б-21, който ще струва по 750 млн. долара на самолет и е първият нов американски бомбардировач от десетилетия, постепенно ще замени самолетите Б-1 и Б-2, които за първи път летяха по време на Студената война.
Това е първият в света самолет от шесто поколение, обявиха от Northrop Grumman. Той ще може да „пробива противовъздушната отбрана на противника и да достига цели навсякъде по света“, на което 90% от сегашния флот на американските бомбардировачи не е способен, твърди още производителят.
По време на презентацията, министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин отбеляза обхвата и издръжливостта на B-21. „Той може да се справи с всичко – от събиране на разузнавателна информация до управление на битка и интеграция с нашите съюзници и партньори. И ще работи безупречно в различни области, в различни театри на военни действия и в обединените сили“, каза шефът на Пентагона.
"Б-21 ще бъде гръбнакът на нашите бъдещи сили. Той ще притежава обхват, достъп и полезен товар, за да проникне в най-наситената със заплахи среда и да държи в риск всяка цел по света“, обяви от своя страна говорителката на ВВС на САЩ Ан Стефанек пред АФП.
Тя съобщи, че първият полет на Б-21 се очаква да се осъществи следващата година, а военновъздушните сили планират да закупят поне 100 от самолетите.
Производителят "Нортроп Груман" (Northrop Grumman) обяви, че шест от самолетите в момента са в различни етапи на сглобяване и тестване в завода в Палмдейл, Калифорния, където ще бъде показан бомбардировачът.
Много параметри на самолета се пазят в тайна, но той би трябвало да има значителни подобрения спрямо съществуващите бомбардировачи в американския въздушен флот.
Сред новите възможности, предлагани от Б-21, е потенциалът за полет без екипаж. Стефанек каза, че самолетът "осигурява тази възможност, но не е взето решение да лети без екипаж".
"Проектиран да се развива"
Самолетът също така разполага с "отворена архитектура", която е предназначена да позволи по-лесни и по-бързи надстройки.
Ейми Нелсън, сътрудник в мозъчния тръст "Брукинкгс инститюшън" (Brookings Institution), каза, че Б-21 е "проектиран да се развива".
"Отворената архитектура позволява бъдеща интеграция на подобрен софтуер (включително за автономност), така че самолетът да не остарява толкова бързо", каза тя.
"Б-21 е много по-фантастичен от своите предшественици – наистина модерен. Освен дуалните му способности (за разлика от Б-2), което означава, че може да изстрелва ракети с ядрена или конвенционална бойна глава, той може да изстрелва ракети с голям и малък обсег", добави Нелсън.
Подобно на бойните самолети Ф-22 и Ф-35, Б-21 е изграден по стелт технология, която минимизира "видимостта" на самолета, както чрез неговата форма, така и чрез материалите, от които е конструиран, което го прави по-труден за откриване от противника, разказва АФП, цитирана от БНР.
Технологията съществува от десетилетия, но "Нортроп Груман" каза, че самолетът е "стелт от следващото поколение" и в него са използвани "нови производствени техники и материали“.
Прозвището "Рейдър" (Raider) в името на самолета е в чест на американския бомбардировъчен рейд над Токио през 1942 г., воден от подполковник Джеймс Дулитъл - първият американски удар срещу Япония след изненадващата атака срещу Пърл Харбър предходната година.