Към 5 януари 2021 г. вариантът VOC-202012/01 на коронавируса, първоначално открит в Обединеното кралство, е открит в малък брой случаи в други 40 държави. Това се казва в съобщение на Световната здравна организация (СЗО), цитирано от РИА Новости и БГНЕС.
За новата мутация на COVID-19 стана известно в средата на декември. Консултативният съвет на Обединеното кралство за нови и възникващи заплахи с вируса по-късно потвърди, че идентифицираният в страната вариант на коронавирус се разпространява с по-бързи темпове и изисква още по-голяма предпазливост от населението.
Въпреки че новият вариант на вируса, според предварителните оценки, може да бъде със 70% по-заразен от обичайния, все още няма нищо, което да предполага, че е по-опасен от гледна точка на смъртност или хоспитализация.
Германия е добре подготвена за удължаване на карантината, заявил е немският министър на финансите Олаф Шолц, цитиран от Дойче Веле и БГНЕС. „Ние можем да издържим дълго на този режим”, смята Шолц.
По думите му дори при най-неблагоприятно развитие на ситуацията държавният дълг на страната няма да надвиши този, който имаше след финансовата криза през 2008 г. Тогава държавният дълг на Германия се увеличи с 80 %, а впоследствие намаля до нива под 60 %, припомнил е министърът. Сега се очаква той да не надхвърли с много 70%, след което нивото му ще бъде намалено бързо, обяснил е Шолц в коментар за икономическите мерки, предприети от германското правителство.
С превантивни мерки, дискретно полицейско присъствие, без освещаване на водата отвън, без литийни шествия и хвърляне на кръста, но с отворени врати на църквите и възможност за причестяване. Така православната църква в Гърция почете Богоявление, разказва БГНЕС.
Въпреки забраната на правителството църквите да отворят на празника, Светият синод реши да има литургии при същите условия, както по време на Коледа и Нова година – с присъствието на най-много 25 души в малките църкви и до 50 вярващи в големите. Пропуснато бе традиционното хвърляне на кръста, но не и освещаването на самите църкви. Вярващите можеха да получат светена вода в шишета, които бяха раздавани пред съборните храмове.
13 европейски външни министри, сред които и първият дипломат на България Екатерина Захариева, призоваха Европейската комисия да подпомогне с ваксини страните от Източното партньорство - Армения, Азербайджан, Беларус, Грузия, Молдова и Украйна, след като това бе сторено за страните от Западните Балкани, съобщи МВнР.
В писмо до върховния представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката за сигурност Жозеп Борел и до еврокомисарите по здравеопазването - Стела Кириакидуис, и по разширяването - Оливер Вархеи, се казва: „Нашите граници няма да бъдат защитени, ако не разширим подкрепата си към съседите. Убедени сме, че усилията ни ще бъдат оценени от правителствата и от гражданските общества в страните от Източното партньорство и ще увеличат видимостта на геополитическите усилия на ЕК и ЕС". Писмото е подписано от външните министри на България, Дания, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Унгария, Финландия, Хърватия, Чехия и Швеция.
21 036 174 случая на инфекция с новия коронавирус са регистрирани досега в САЩ, отчита университетът Джон Хопкинс. Броят на жертвите е достигнал 357 067 души, като само през последните 24 часа те са се увеличили с 3900 души. Най-много са заразените в щатите Калифорния (2.45 милиона), Тексас (1.82 милиона), Флорида (1.37 милиона), Ню Йорк (1 милион) и Илинойс (984 000). САЩ са на първо място в света по брой инфекции и смъртни случаи.
Според последните данни на местните власти в три американски щати - Калифорния, Колорадо и Флорида - са идентифицирани носители на "британскияя щам" на коронавируса.
Израел ще затегне карантината срещу COVID-19 на фона на започналата в страната кампания за ваксиниране, предаде Ройтерс, цитирана от БНР. По-строгите правила ще влязат в сила от петък и ще действат 14 дни. Израел е световен лидер по поставени ваксини срещу Covid-19, като до момента са ваксинирани 15 процента от населението, наброяващо 9 милиона и 300 хиляди души. Израелските власти се надяват страната да излезе от пандемията до февруари, ако ваксинирането продължи със същото темпо.
Ваксинацията на населението в Гърция срещу коронавируса ще започне на 20 януари, като се започне с хората на възраст 85 или повече години. Това е заявил премиерът Кириакос Мицотакис, цитиран от „Катимерини” и БГНЕС.
Онлайн платформата за електронно регистрация за ваксиниране ще бъде активирана на 11 януари. "Наложително е всички граждани да се регистрират, тъй като това ще им позволи да получават електронни известия за ваксинирането", казал е Мицотакис. По негови данни в момента около 5000 гръцки граждани се ваксинират всеки ден. До вторник вечерта са били ваксинирани около 16 365 души, а резервът от ваксини срещу коронавируса наброява 150 850 дози.
Над 8 900 пациенти са се излекували за изминалото денонощие в Турция, докато 194 души са загубили битката с болестта, съобщи Анадолската агенция, цитирана от БГНЕС. Според данните на турското министерство на здравеопазването в страната са регистрирани 14 494 нови случая, включително 1477 симптоматични пациенти. От началото на пандемията броят на заразените е достигнал 2.27 милиона.